„Przeszłość zachowana w pamięci jest częścią teraźniejszości” – takie motto przyświecało zorganizowanej 13 października uroczystości 150-lecia Szkoły Podstawowej im. Macieja Rataja w Wyszatycach. Obchody jubileuszowe rozpoczęły się tydzień wcześniej – promocją książki poświęconej historii placówki – i nie powiedziano w tej materii jeszcze ostatniego słowa. Kontynuacją będzie pamiątkowy album ze zdjęciami.
Obchody 150-lecia funkcjonowania Szkoły Podstawowej w Wyszatycach były doskonałą okazją do przypomnienia jej początków oraz bogatej historii. Zadania tego podjął się absolwent placówki, a potem jej wieloletni dyrektor Józef Zubik (w latach 1978 – 2013), autor wydanej w bieżącym roku publikacji „Szkoła w Wyszatycach 1874-2024". Promocja książki z udziałem licznie przybyłej miejscowej społeczności oraz zaproszonych gości, poprowadzona przez poetę i prozaika Mateusza Pieniążka, odbyła się w szkole tydzień przed głównymi uroczystościami.
– Frekwencja dopisała, co świadczy o dużym zainteresowaniu lokalnych mieszkańców regionem i swoją małą ojczyzną – mówi dyrektor SP w Wyszatycach Beata Oś-Oziembłowska. Uzupełnieniem publikacji będzie wydany na koniec roku szkolnego album zdjęciowy, w którym zebrane zostaną i stare fotografie dokumentujące życie szkoły, i te nawiązujące do jej obecnej działalności – choćby uroczystości 150-lecia.
Reklama
Główne uroczystości odbywające się w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej składały się z trzech części. Zainaugurowała je msza św. w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja – biskupa, odprawiona przez ks. Mariana Hofmana, dziekana dekanatu żurawickiego i ks. Andrzeja Pokrywę, proboszcza parafii w Wyszatycach. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta z Walawy, której kapelmistrzem jest Łukasz Rysz, absolwent dawnego gimnazjum w Wyszatycach. Po eucharystii w uroczystym pochodzie przemaszerowano do szkoły, gdzie odbyła się część oficjalna, której punktem kulminacyjnym było odsłonięcie muralu z wizerunkiem patrona – Macieja Rataja, jednego z czołowych polityków okresu międzywojennego. Symbolicznego odsłonięcia dokonali wieloletni dyrektor szkoły Józef Zubik, sołtys Wyszatyc Ryszard Jaroch i radni gminni z miejscowości Wyszatyce Witold Zając i Bogusław Bednarz.
Mural jest darem absolwentów placówki, a jego autorką jest Weronika Nalepa z Małkowic.
– Nie spodziewaliśmy takiego gestu ze strony absolwentów, którzy wpłacili datki na pokrycie prac[paywall] przy muralu. Z tych, które nadal wpływają, wykonana zostanie tablica pod muralem z nazwiskami fundatorów – mówi dyrektor SP w Wyszatycach.
Po odśpiewaniu roty i wyprowadzeniu sztandaru przeniesiono się do sali gimnastycznej, gdzie miały miejsce przemówienia zaproszonych gości i krótkie występy artystyczne uczniów. Ważnym momentem było też wbicie gwoździ w pamiątkową tablicę.
W obchody zaangażowani byli uczniowie, nauczyciele i dyrekcja (była i obecna), przedstawiciele Rady Rodziców, mieszkańcy. Dopisali też zaproszeni goście, wśród których byli posłowie, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, władz oświatowych, a także byli nauczyciele szkoły, wśród nich Krystyna Muszyńska, która w placówce przepracowała 30 lat. Uczestników było tak wielu, że organizatorzy musieli dostawić krzesła.
– To pokazuje, że lokalna społeczność docenia znaczenie szkoły dla rozwoju miejscowości. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim tym, którzy zaangażowali się w przygotowania i wsparli nas w organizacji swoją pracą lub finansowo. Szczególne podziękowania kierujemy do wójta gminy Tomasza Szeleszczuka, Rady Rodziców, pań z KGW Wyszatyce, Tomasza Skotnickiego i Andrzeja Bednarza oraz absolwenta 150-latki Władysława Trojnara, dyrektora ds. administracyjno-prawnych Hotelu Arłamów – podsumowuje B. Oś-Oziembłowska.
W ramach obchodów w kolejnych dniach uczniowie klas 6, 7 i 8, na zaproszenie posła Marka Rząsy, udali się na wycieczkę do stolicy, gdzie mogli zwiedzić budynek Sejmu – instytucji ściśle związanej z patronem. Była to piękna klamra spinająca obchody.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze