Reklama

Społeczność Szkoły Podstawowej w Wyszatycach świętowała 150. urodziny placówki! [ZDJĘCIA]

„Przeszłość zachowana w pamięci jest częścią teraźniejszości” – takie motto przyświecało zorganizowanej 13 października uroczystości 150-lecia Szkoły Podstawowej im. Macieja Rataja w Wyszatycach. Obchody jubileuszowe rozpoczęły się tydzień wcześniej – promocją książki poświęconej historii placówki – i nie powiedziano w tej materii jeszcze ostatniego słowa. Kontynuacją będzie pamiątkowy album ze zdjęciami.

Obchody 150-lecia funkcjonowania Szkoły Podstawowej w Wyszatycach były doskonałą okazją do przypomnienia jej początków oraz bogatej historii. Zadania tego podjął się absolwent placówki, a potem jej wieloletni dyrektor Józef Zubik (w latach 1978 – 2013), autor wydanej w bieżącym roku publikacji „Szkoła w Wyszatycach 1874-2024". Promocja książki z udziałem licznie przybyłej miejscowej społeczności oraz zaproszonych gości, poprowadzona przez poetę i prozaika Mateusza Pieniążka, odbyła się w szkole tydzień przed głównymi uroczystościami.

– Frekwencja dopisała, co świadczy o dużym zainteresowaniu lokalnych mieszkańców regionem i swoją małą ojczyzną – mówi dyrektor SP w Wyszatycach Beata Oś-Oziembłowska. Uzupełnieniem publikacji będzie wydany na koniec roku szkolnego album zdjęciowy, w którym zebrane zostaną i stare fotografie dokumentujące życie szkoły, i te nawiązujące do jej obecnej działalności – choćby uroczystości 150-lecia.

Reklama

Główne uroczystości odbywające się w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej składały się z trzech części. Zainaugurowała je msza św. w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja – biskupa, odprawiona przez ks. Mariana Hofmana, dziekana dekanatu żurawickiego i ks. Andrzeja Pokrywę, proboszcza parafii w Wyszatycach. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta z Walawy, której kapelmistrzem jest Łukasz Rysz, absolwent dawnego gimnazjum w Wyszatycach. Po eucharystii w uroczystym pochodzie przemaszerowano do szkoły, gdzie odbyła się część oficjalna, której punktem kulminacyjnym było odsłonięcie muralu z wizerunkiem patrona – Macieja Rataja, jednego z czołowych polityków okresu międzywojennego. Symbolicznego odsłonięcia dokonali wieloletni dyrektor szkoły Józef Zubik, sołtys Wyszatyc Ryszard Jaroch i radni gminni z miejscowości Wyszatyce Witold Zając i Bogusław Bednarz.

Mural jest darem absolwentów placówki, a jego autorką jest Weronika Nalepa z Małkowic.

Reklama

– Nie spodziewaliśmy takiego gestu ze strony absolwentów, którzy wpłacili datki na pokrycie prac[paywall] przy muralu. Z tych, które nadal wpływają, wykonana zostanie tablica pod muralem z nazwiskami fundatorów – mówi dyrektor SP w Wyszatycach.

Po odśpiewaniu roty i wyprowadzeniu sztandaru przeniesiono się do sali gimnastycznej, gdzie miały miejsce przemówienia zaproszonych gości i krótkie występy artystyczne uczniów. Ważnym momentem było też wbicie gwoździ w pamiątkową tablicę.

Ukłon w stronę szkoły

W obchody zaangażowani byli uczniowie, nauczyciele i dyrekcja (była i obecna), przedstawiciele Rady Rodziców, mieszkańcy. Dopisali też zaproszeni goście, wśród których byli posłowie, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, władz oświatowych, a także byli nauczyciele szkoły, wśród nich Krystyna Muszyńska, która w placówce przepracowała 30 lat. Uczestników było tak wielu, że organizatorzy musieli dostawić krzesła.

Reklama

– To pokazuje, że lokalna społeczność docenia znaczenie szkoły dla rozwoju miejscowości. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim tym, którzy zaangażowali się w przygotowania i wsparli nas w organizacji swoją pracą lub finansowo. Szczególne podziękowania kierujemy do wójta gminy Tomasza Szeleszczuka, Rady Rodziców, pań z KGW Wyszatyce, Tomasza Skotnickiego i Andrzeja Bednarza oraz absolwenta 150-latki Władysława Trojnara, dyrektora ds. administracyjno-prawnych Hotelu Arłamów – podsumowuje B. Oś-Oziembłowska.

W ramach obchodów w kolejnych dniach uczniowie klas 6, 7 i 8, na zaproszenie posła Marka Rząsy, udali się na wycieczkę do stolicy, gdzie mogli zwiedzić budynek Sejmu – instytucji ściśle związanej z patronem. Była to piękna klamra spinająca obchody.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 26/10/2024 09:40
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama