Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miejskiej w Przemyślu przestał istnieć. Uchwałą z 21 stycznia br. (głosowanie odbyło się dzień później) doszło do zmiany nazwy na Klub Radnych Platformy Obywatelskiej. Co ciekawsze, nowym przewodniczącym klubu został były działacz Nowoczesnej (po przedwyborczym aliansie z PO jako członek Koalicji Obywatelskiej), radny Paweł Zastrowski. Była przewodnicząca klubu radnych Grażyna Stojak nic oficjalnie o tej rewolcie nie wie.
Przed 22 stycznia br. Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miejskiej w Przemyślu liczył pięć osób: Grażyna Stojak, Ewa Sawicka, Wojciech Błachowicz, Jerzy Krużel i Paweł Zastrowski. Do pewnego momentu była i szósta, czyli Tomasz Schabowski, ale przestał być członkiem PO.
Przewodniczącą klubu była pierwsza z wymienionych.
22 stycznia br. odbyło się zebranie klubu w 3-sobowym składzie: E. Sawicka, W. Błachowicz i P. Zastrowski. W głosowaniu jawnym doszło do zmiany nazwy klubu na Klub Radnych Platformy Obywatelskiej. Decyzja zapadła niejednogłośnie, bo w zebraniu nie wzięli udziału G. Stojak i J. Krużel[paywall].
4 lutego br. – także pod nieobecność wspomnianej dwójki – usunięto z funkcji przewodniczącej G. Stojak i powołano na to stanowisko P. Zastrowskiego. Cała obecna na zebraniu trójka głosowała „za”.
Wcześniej spotkali się w niedawno otwartym przy ul. Słowackiego w Przemyślu biurze poselskim Joanny Frydrych, posłanki z Krosna.
– Nic wielkiego się nie stało. Platforma Obywatelska jako partia demokratyczna podjęła decyzję o zmianie przewodniczącego. Nie ma żadnych konfliktów wewnętrznych. Doszliśmy do wniosku, że przyszedł czas na zmiany. Od dłuższego czasu pani przewodnicząca Stojak nie zwoływała spotkań klubu, więc postanowiliśmy skorzystać z zapisów regulaminu i zwołać zebranie sami. Oczywiście poinformowaliśmy panią Stojak o takim spotkaniu i zapraszaliśmy ją na nie. Nie pojawiła się – wyjaśnił nowy przewodniczący Klubu Radnych PO P. Zastrowski.
Tyle oficjalne informacje. Krąży jednak na ten temat wiele informacji nieoficjalnych, których jednak nie udało się nam zweryfikować ani u byłej przewodniczącej Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miejskiej w Przemyślu Grażyny Stojak, ani u władz struktur powiatowych PO, bo poseł Marek Rząsa odmówił jakiegokolwiek komentarza.
Stwierdził jedynie, że te decyzje wymagają spokojnej analizy i oceny, a niebawem zbierze się zarząd struktur powiatowych PO i wtedy wydane zostanie oficjalne stanowisko.
Jedna z najważniejszych nieoficjalnych informacji mówi, że z radną Grażyną Stojak i radnym Jerzym Krużelem pozostałej trójce było nie po drodze.
Dlaczego?
Podobno planowany jest przewrót w radzie miejskiej i koalicja, będąca w radzie mniejszością, szuka 12 głosów („za” musi być więcej niż połowa radnych; przemyska rada liczy 23 osoby), aby móc złożyć wniosek o odwołanie z funkcji przewodniczącego rady Macieja Kamińskiego (PiS) oraz z funkcji wiceprzewodniczącego Janusza Zapotockiego (Nasz Przemyśl) i powołania na to stanowisko ponownie Ewy Sawickiej (PO), która za punkt honoru to właśnie sobie postawiła.
Podobno zgody na to nie wyrazili ani G. Stojak, ani J. Krużel. A wówczas – mimo niemego porozumienia z Regią Civitas – na 12 podpisów trudno byłoby liczyć. Bo nie jest oczywiste, jak zachowaliby się radni rzeczonej właśnie RC i radny niezależny Dariusz Lasek.
G. Stojak w krótkiej rozmowie, odmawiając komentarza na temat opisanych wydarzeń, powiedziała tylko, że o żadnym zebraniu Klubu Radnych KO nie wiedziała, podobnie jak o tym, że przestała być jego przewodniczącą. W dniu zebrania nie było jej w Przemyślu. Podobnie jak J. Krużela.
Co jest prawdą, a co fałszem, pokażą najpewniej najbliższe tygodnie.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze