Listopad to miesiąc pamięci o bliskich, ale również o tych, którzy walczyli i ginęli za naszą wolność. Nie wszystkie groby, nie wszystkie mogiły bohaterów rozświetliły się zniczami pamięci… Jak co roku żołnierze 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej wzięli udział w akcji sprzątania mogił żołnierskich oraz osób zasłużonych dla naszej historii.
– Żołnierze często sprzątają wojskowe mogiły, bo jest to wyraz szacunku dla poległych i weteranów oraz ważny element podtrzymywania tradycji i pamięci narodowej. Dbając o groby, oddajemy hołd swoim poprzednikom i przypominamy sobie o poświęceniu, jakiego wymagała służba wojskowa. Cmentarze są miejscami spoczynku ludzi, którzy złożyli w ofierze życie w służbie ojczyźnie. Dbanie o ich mogiły to sposób na wyrażenie wdzięczności za ich poświęcenie. Dla współczesnych żołnierzy sprzątanie mogił jest też formą budowania tożsamości i wspólnoty. Wspominanie poległych pozwala czuć się częścią szerszej historii i tradycji wojska
– powiedział rzecznik prasowy 20. Przemyskiej BOT ppor. Rafał Laska[paywall].
Choć powinno być to standardem, jest szczególnie ważne podczas świąt patriotycznych, takich jak 1 listopada czy 11 listopada. Dzięki pielęgnacji żołnierskich mogił na cmentarzach pamięć o przeszłych wydarzeniach, takich jak wojny i konflikty, pozostaje żywa. Bo o tamtych tragediach nie można zapomnieć. Po to, aby już nigdy się nie powtórzyły. Groby często przypominają o lokalnych i narodowych wydarzeniach historycznych.
– W Polsce opieka nad wojskowymi mogiłami jest traktowana bardzo poważnie. Jest to forma uczczenia przeszłości i jednoczesnego przypomnienia o wartościach, które zawsze towarzyszyły polskiemu wojsku. W listopadowej zadumie nad przemijaniem musimy pamiętać również, że wolność, za którą tysiące bohaterów oddało życie, nie jest nam dana raz na zawsze. Szczególnie należy o tym pamiętać w dniu 11 listopada, kiedy w roku 1918, po latach niewoli odzyskaliśmy naszą niezależną podmiotowość
Reklama
– dodał ppor. R. Laska.
W pracach porządkowych na przemyskich i okolicznych cmentarzach wzięli udział żołnierze batalionów obrony pogranicza: 201. z Przemyśla, 202. z Jarosławia, 203. z Sanoka oraz batalionu logistycznego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze