Reklama

Stadion miejski przy Piekarskiej w Jarosławiu darmowy dla uczniów

Szkoły podstawowe i średnie z terenu miasta i powiatu jarosławskiego mogą bezpłatnie korzystać ze Stadionu Miejskiego im. Mieczysława Haspla przy ul. Piekarskiej w Jarosławiu. To owoc porozumienia zawartego między burmistrzem Marcinem Nazarewiczem a starostą Kamilem Dziukiewiczem. To także krok do normalności, bo dzieci i młodzież z obiektów zarządzanych przez samorząd w ramach zajęć szkolnych powinny korzystać za darmo.

Na infrastrukturę Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jarosławiu składają się: wspomniany stadion miejski, stadion przy ul. Bandurskiego, hala przy ul. Sikorskiego (obecnie w remoncie), lodowisko i basen. Kluby sportowe i szkoły mogły do tej pory korzystać z obiektu przy ul. Sikorskiego, płacąc 1 zł za godzinę. Za to za wynajem na zajęcia z wychowania fizycznego stadionu przy ul. Piekarskiej musiały wysupłać już 40 zł za godzinę. Zważywszy na słabą kondycję finansową placówek oświatowych nie tylko w Jarosławiu, ale i całym naszym regionie, jak i w całej Polsce, było to – delikatnie rzecz ujmując – nieporozumieniem[paywall].

Spotkanie, do którego doszło w Urzędzie Miasta Jarosławia pomiędzy burmistrzem M. Nazarewiczem a starostą jarosławskim K. Dziukiewiczem, przywróciło normalność. Głównym celem rozmów było omówienie oraz uzgodnienie zasad współpracy pomiędzy samorządami w zakresie korzystania z miejskich obiektów, którymi zarządza MOSiR. I ich dostępności dla uczniów szkół z Jarosławia, których organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Jarosławiu. Udało się dojść do porozumienia, na mocy którego uczniowie tychże placówek będą korzystali ze stadionu miejskiego przy ul. Piekarskiej bezpłatnie w ramach zajęć szkolnych. Uczniowie szkół, dla których organem prowadzącym jest miasto, oczywiście z tych obiektów także korzystają bezpłatnie.

Reklama

W Przemyślu – płać i płacz

Niestety, nie wszędzie tak jest. Choćby w Przemyślu, gdzie szkoły wciąż muszą sowicie płacić za wynajem obiektów sportowych, będących we władaniu Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Dotyczy to każdego z nich, ale przede wszystkim: krytej pływalni, sztucznego lodowiska (o ile jest dostępne), stoku narciarskiego czy hali sportowej. Tak dla przypomnienia podajemy, że w latach 2019 – 2023 z obiektów zarządzanych przez POSiR korzystały łącznie 142 podmioty: kluby sportowe, szkoły, UKS-y, stowarzyszenia, prywatne grupy etc. Łącznie na konto POSiR-u za wynajem wpłynęły 3 mln 292 tys. 126 zł 61 gr. Najwięcej zapłaciła… Szkoła Podstawowa nr 15 w Przemyślu, bo aż 298 tys. 425 zł. Miasto chwali się rekordowym dofinansowaniem na sport w br. Patrząc na liczby, to prawda. Ale przykładowo ekstraklasowy futsalowy Texom Eurobus Przemyśl otrzymał z miasta dofinansowanie w kwocie 450 tys. zł, z czego ok. 100 tys. zł musi miastu oddać. Tyle bowiem łącznie musi zapłacić za wynajem hali POSiR.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 01/05/2025 18:00
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama