Odbyła się pierwsza sesja rady powiatu przemyskiego nowej kadencji. Wybrano starostę i zarząd powiatu oraz przewodniczących rady.
Zgodnie z przepisami, obrady rozpoczął najstarszy wiekiem radny – Wojciech Bobowski – i to on je prowadził do czasu wyboru przewodniczącego. A to nastąpiło zaraz po ślubowaniu radnych. Zgłoszono dwie kandydatury: PSL zaproponował dotychczasowego przewodniczącego Ryszarda Adamskiego, natomiast PiS – Piotra Pękalskiego.
Tajne głosowanie pokazało jaki jest rozkład sił w radzie. Kandydat PSL otrzymał [paywall]10 głosów, a PiS – 9. Przewodniczącym został R. Adamski.
Szybko okazało się też, że dotychczasowa koalicja rządząca powiatem, nie ma zamiaru oddawać nic w ręce największego klubu jakim jest PiS. R. Adamski przedstawił projekt uchwały powołania tylko jednego wiceprzewodniczącego rady. Stosunkiem głosów 10 do 9 pomysł zyskał akceptację większości. Na tę funkcję zaproponowano tylko jednego kandydata – Władysława Maciupę (KWW Stowarzyszeni dla Powiatu), który zyskał poparcie 10 radnych.
W końcu przyszedł czas na najważniejsze głosowanie – na stanowisko starosty. Tu zaproponowano dwie osoby: Jana Pączka (PSL), który pełni tę funkcję od trzech kadencji oraz Bożeny Ryczan (PiS), dyrektorkę szkoły podstawowej w Orzechowcach i radną minionej kadencji. Stosunkiem głosów – jakże by inaczej – 10 do 9 starostą wybrano J. Pączka. Dziękując za wybór, pogratulował też swojej rywalce. – Wybory wyborami, ale myślę, że będziemy razem pracować dla dobra powiatu – powiedział.
Zastępcą starosty został Marek Kudła (KWW Stowarzyszeni dla Powiatu), a zarząd powiatu uzupełnili: Zbigniew Blecharczyk, Ryszard Gołębiowski (obaj PSL) i Jan Semków (KWW Wspólnota Samorządowa Ziemi Przemyskiej).
Tym samym zarówno wszyscy członkowie zarządu powiatu, jak i obaj przewodniczący rady zachowali swoje funkcje z poprzedniej kadencji. Koalicja nie jest jednak już tak mocna, jak wcześniej. W 19-osobowej radzie liczy ona 10 osób (PSL, Stowarzyszeni dla Powiatu i Wspólnota Samorządowa Ziemi Przemyskiej). Największy klub – PiS – ma 9 przedstawicieli (8 osób startujących z list PiS i 1 z KWW Dla Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
I niech sobie zyje jak paczek w masle
żeby było tak jak było