Reklama

Starosta wybrany jednym głosem

20/11/2018 16:30

Odbyła się pierwsza sesja rady powiatu przemyskiego nowej kadencji. Wybrano starostę i zarząd powiatu oraz przewodniczących rady.

Zgodnie z przepisami, obrady rozpoczął najstarszy wiekiem radny – Wojciech Bobowski – i to on je prowadził do czasu wyboru przewodniczącego. A to nastąpiło zaraz po ślubowaniu radnych. Zgłoszono dwie kandydatury: PSL zaproponował dotychczasowego przewodniczącego Ryszarda Adamskiego, natomiast PiS – Piotra Pękalskiego.

Tajne głosowanie pokazało jaki jest rozkład sił w radzie. Kandydat PSL otrzymał [paywall]10 głosów, a PiS – 9. Przewodniczącym został R. Adamski.

Szybko okazało się też, że dotychczasowa koalicja rządząca powiatem, nie ma zamiaru oddawać nic w ręce największego klubu jakim jest PiS. R. Adamski przedstawił projekt uchwały powołania tylko jednego wiceprzewodniczącego rady. Stosunkiem głosów 10 do 9 pomysł zyskał akceptację większości. Na tę funkcję zaproponowano tylko jednego kandydata – Władysława Maciupę (KWW Stowarzyszeni dla Powiatu), który zyskał poparcie 10 radnych.

Reklama

W końcu przyszedł czas na najważniejsze głosowanie – na stanowisko starosty. Tu zaproponowano dwie osoby: Jana Pączka (PSL), który pełni tę funkcję od trzech kadencji oraz Bożeny Ryczan (PiS), dyrektorkę szkoły podstawowej w Orzechowcach i radną minionej kadencji. Stosunkiem głosów – jakże by inaczej – 10 do 9 starostą wybrano J. Pączka. Dziękując za wybór, pogratulował też swojej rywalce. – Wybory wyborami, ale myślę, że będziemy razem pracować dla dobra powiatu – powiedział.

Zastępcą starosty został Marek Kudła (KWW Stowarzyszeni dla Powiatu), a zarząd powiatu uzupełnili: Zbigniew Blecharczyk, Ryszard Gołębiowski (obaj PSL) i Jan Semków (KWW Wspólnota Samorządowa Ziemi Przemyskiej).

Reklama

Tym samym zarówno wszyscy członkowie zarządu powiatu, jak i obaj przewodniczący rady zachowali swoje funkcje z poprzedniej kadencji. Koalicja nie jest jednak już tak mocna, jak wcześniej. W 19-osobowej radzie liczy ona 10 osób (PSL, Stowarzyszeni dla Powiatu i Wspólnota Samorządowa Ziemi Przemyskiej). Największy klub – PiS – ma 9 przedstawicieli (8 osób startujących z list PiS i 1 z KWW Dla Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego).

 


pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tyro - niezalogowany 2018-11-21 11:58:00

    I niech sobie zyje jak paczek w masle

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    zk - niezalogowany 2018-11-23 17:33:21

    żeby było tak jak było

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama