Reklama

Świąteczno-noworoczne spotkanie za wschodnią granicą

Tradycyjnie w połowie grudnia (13 bm.) przemyska delegacja, w której skład weszli m.in. przedstawiciele Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej, przemyskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem czy Stowarzyszenia Przyjaciół Mościsk i Kresów Wschodnich w Przemyślu, wybrała się za wschodnią granicę, aby odwiedzić mieszkających tam Polaków.

Zaproszenie tradycyjnie wysłali Henryk Ilczyszyn, prezes zarządu Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Oddział Mościska oraz ks. Władysław Derunow, proboszcz parafii pw. Narodzenia  św. Jana Chrzciciela w Mościskach[paywall]. Pojechali, aby w ten świąteczny czas spotkać się z polskimi seniorami i osobami niepełnosprawnymi z Mościsk i okolic. W skład delegacji weszli: Małgorzata Majka-Onyszkiewicz, pełnomocnik wojewody podkarpackiego do spraw mniejszości narodowych i etnicznych, Marcela Tukałło, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Mościsk i Kresów Wschodnich w Przemyślu, Andrzej Berestecki, przemyski radny, jednocześnie prezes oddziału Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem oraz Maciej Dębicki, wiceprezes Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej.

Kilkugodzinne spotkanie upłynęło na dyskusjach dotyczących spraw życia codziennego na Ukrainie, wspomnieniach oraz poszerzeniu współpracy i zacieśnieniu więzi. Zebrani złożyli sobie życzenia i podzielili się opłatkiem, a na zakończenie spotkania, w siedzibie Towarzystwa Kultury Polskiej w Mościskach, przekazali 60 paczek świątecznych dla polskich seniorów i osób niepełnosprawnych z Mościsk i okolic. Odwiedzili także osoby niepełnosprawne polskiego pochodzenia w rodzinnych domach. W celu przygotowania paczek udało się zebrać 5 tys. 190 zł. Wracając do Polski, goście złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze na grobach polskich żołnierzy poległych w okolicach Mościsk w 1918 i 1939 r.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Nick - niezalogowany 2019-12-22 15:29:36

    Dobrze że zostali wypuszczeni na Ukrainę, wcześniej ile paczek nie dostali Polacy tam mieszkający.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama