105 tys. zł, które zebrano zaledwie w 24 godziny na respirator dla szpitala wojewódzkiego w Przemyślu, zostały już przekazane do tej placówki. Organizatorem akcji była Fundacja SMS z Nieba wspólnie z Caritas Archidiecezji Przemyskiej.
Umowę przekazania pieniędzy podpisali w piątek, 24 kwietnia, dyrektor Caritas ks. Artur Janiec i p.o. dyrektora Wojewódzkiego Szpitala im. św. o. Pio w Przemyślu dr Barbara Stawarz. W wydarzeniu uczestniczyli także abp Adam Szal i wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch.
– Ta trudna sytuacja, jaką przeżywamy, otworzyła wiele ludzkich serc. Cieszę się, że wielu ludzi odpowiedziało na potrzebę chwili i pośpieszyli z pomocą – powiedział abp Szal.
Metropolita przemyski[paywall] wyraził nadzieję, że „solidarność i pomoc będzie nas jednoczyła wokół codziennych spraw, które wynikają z przykazania miłości Pana Boga i bliźniego”.
Zbiórka na respirator dla przemyskiego szpitala wpisuje się w inicjatywę ks. Rafała Jarosiewicza z Koszalina, prezesa Fundacji SMS z Nieba. To on zapoczątkował zbiórkę na respiratory dla szpitali w całym kraju. Ogromny odzew Polaków pozwolił na wsparcie 20 miast. Fundacja współpracuje z lokalnymi Caritas.
Pieniądze na respirator dla Przemyśla są efektem zbiórki, która odbywała się 8 kwietnia. Od początku patronowaliśmy tej akcji i na bieżąco informowaliśmy o jej przebiegu. Założeniem było uzbieranie potrzebnej kwoty w ciągu jednej doby – tak jak w przypadku innych miast w Polsce. Przemyślowi udało się to znakomicie. Zbiórka została zakończona jeszcze przed północą. Ks. Jarosiewicz przyznał, że pod względem szybkości zbierania pieniędzy Przemyśl miał jedno z najlepszych temp w całej Polsce.
Dyrektor szpitala B. Stawarz przyznaje, że respirator – podobnie jak inne dary – jest dużym wsparciem dla tej placówki. – Za wszystko bardzo dziękujemy, ponieważ są one potrzebne i na bieżąco wykorzystywane. Sprzęt także jest używany na co dzień – powiedziała.
To drugi respirator, który za pośrednictwem Caritas Archidiecezji Przemyskiej trafi do przemyskiego szpitala. – Jak widać ksiądz arcybiskup nie tylko otacza nas opieką duchową, ale także materialną – stwierdziła B. Stawarz.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Rozumiem,ze jeden raspirator podarowała nasza Kuria z własnych srodków i to już dawno a te pieniądze na zakup respiratora to z publicznej zbiórki społeczeństwa a nie Kurii.Jeżeli sie mylę,to proszę wyprowadzić mnie z błędu
Dobre spostrzeżenie i żenująca - propagandowa fotka
Mam nadzieję że Kuria podarowała drugi respirator a nie podpisuje się pod tym co zebrali mieszkańcy bo to nie uczciwe Ja wspierałam akcję mieszkańców
Moje pytanie, czy takie ważne kto podarował. Istotne jest i najważniejsze że respiratory są do dyspozycji i każdy z nas, również zabierających głos na forum, także ludzi z Kurii mogą z tego urządzenia skorystać czego nikomu, również sobie nie życzę. Naprawdę w czasach trudnych, nie pewności Polacy mają dziwną tendencję dzielenia się na my i oni czyli Kościoł Katolicki i Kuria. Przecież wirus nie wybiera np. TADEUSZA JUDĘ który w sprawach kościelnych stał się już etatowym ekspertem, niemal wyrocznią czy np. ARCYBISKUPA SZALA każdy może jednakowo ulec zakażeniu tą zarazą bez względu na pełnione funkcje, wiek, płeć czy status prawny dlatego sztuczne dzielenie na my i oni nie ma żadnego uzasadnienia i sensu. Dotyczy to również przemyślanki która w sposób jawny bez owijania w bawełnę podzieliła zakup tych urządzeń zapominając że konowirusowi jest to zupełnie obojętne, tak droga przemyślanko.
Oszukują na respirator;Oszukują na wnuczka;Oszukują na policjantaOszukują ale to tylko odpady społeczne niestety ale w naszym społeczeństwie występuja. Ludzie walczą z tą podłoscia na wszystkich płaszczyznach z różnym skutkiem.Tu pierwszy wirtualny respirator od kurii i olbrzymie też wirtualne pieniądze na pomoc z 9 kwietnia2020 https://www.zycie.pl/informacje/artykul/26535,czy-kosciol-pomaga-w-walce-z-epidemia-przeznaczylismy-ok-650-tys-zlTu drugi respirator od kurii co prawda z naszej krwawicy a nie kurii ale śmietankę zbiera kuria i od siebie przekazuje nasze pieniądzehttps://www.zycie.pl/informacje/artykul/26545,zbiorka-zakonczona-prezydent-przemysla-wlaczmy-sie-do-zbiorki-na-respirator-wideo w tle na zdjęciu pomocnicy od przekrętów kurii.Czy kuria jest oszustem?
Czy Owsiak jest oszustem? Dzieci zbierają pieniądze od ludzi, Owsiak twierdzi że kupuje orkiestra / WOŚP/ Splendor dla kogo? W czym widzisz różnicę?Dla mnie wszyscy którzy korzystają na zbiórkach pieniędzy , obojętnie czy to Owsiak czy instytucja kościelna to oszuści. W porządku są jedynie ci którzy przeznaczają całą zebraną kwotę, niestety takich praktycznie nie ma.Jeśli tym razem organizator zbiórki tj, kuria przeznaczył cała zebraną kwotę to przepraszam , jak sobie co nieco zostawił to powyższe stwierdzenie ma zastosowanie.
W tym sęk.Kuria dwa respiratory medialnie już podarowałaA w szpitalu tych respiratorów nikt nie widział i prawdopodobnie nie zobaczy
Nie ma w Polsce szpitala by nie było w nim sprzetu medycznego zakupionego przez WOŚP .Rozliczenia są też bardzo dokładne po każdej zbiórce i wydaniu kasy na zakupy.Nie widzę tutaj żadnego nawet nawet najmniejszego podejrzenia przekretu.Nie ma też nawet w naszym regionie szpitala by coś dostał od naszej lokalnej czyli przemyskiej kurii mimo publicznych deklaracji we wszystkich lokalnych publikatorach. kuria jest w tym przypadku zwykłym oszustem jakich jest wielu i sukcesy innych starannie przypisuje sobie szczególnie w tym ostatnim jakże krytycznym okresie dla naszego kraju i Narodu.
jak nic nie dałeś to powiem krótko spadaj ze swoimi komentarzami...
W środowisku trwa właśnie wielka dyskusja: ile procent z jednego procenta można przeznaczyć na potrzeby własne, a ile na statutowe. – Są fundacje, których jedynym dochodem jest 1 proc. Oczekiwanie, że cała zebrana w ten sposób kwota przeznaczona zostanie na cele statutowe, jest niepoważne. Trudno spodziewać się, że ołówki same przyjdą, że segregatory same wjadą na półki, a ludzie żywić się będą powietrzem – mówi Jurek Owsiak z Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z drugiej strony i jego razi lekko bizantyjski model niektórych fundacji. – Postulujemy, żeby ustawowo zapisać, że na cele administracyjne i pensje można było przekazać do 10 proc. Z tych pieniędzy można się spokojnie utrzymać. My nie przekraczamy pułapu 6 proc. Niestety, inne fundacje wcale tak nie uważają. Ich zdaniem wydatki mogą być nieograniczone i to robi złą robotę dla całego środowiska – denerwuje się Jurek Owsiak."Oficjalnie p.Owsiak przyznaje że jego koszty nie przekraczają 6 % w co ja nie wierzę. Ale nawet gdy przyjmiemy że jest 6 % to mówimy o liczbie przeszło 57 mln zł . W sumie przez 27 lat WOŚP zebrała 951 mln. , 6 % z tej liczby daje właśnie 57 mln zł . Owsiak szczegółowo musi się rozliczyć tylko z odpisów 1%, reszta to lipa. Oczywiście zgadzam się z tym że w szpitalach jest sprzęt zakupiony przez WOŚP, tylko że jedno nie przeszkadza drugiemu.Ile kościół czy sam caritas zebrał kasy i ile z tej liczby przeznaczył na swoje cele to być może oni sami tylko wiedzą.W każdym bądź razie wart Pac pałaca a pałac Paca.
Wiesz prowokatorze doskonale ,ze żadna Fundacja nie ma własnych środków . Jedynym żródłem finansowania jest publiczna zbiórka . 'JEŻELI SIĘ MYLĘ , TO PROSZĘ WYPROWADZIĆ MNIE Z BŁĘDU". A jak zbiera Owsik pieniądze , jeśli nie poprzez publiczna zbiórkę , wykorzystując w zimie / styczeń / dzieci?
Straszna bida może już czas zwrócić się do Ojca Rydzyka po jakąś ściepę ludzi dobrej woli poprzez radio M
Rozumiem,ze jeden raspirator podarowała nasza Kuria z własnych srodków i to już dawno a te pieniądze na zakup respiratora to z publicznej zbiórki społeczeństwa a nie Kurii.Jeżeli sie mylę,to proszę wyprowadzić mnie z błędu
Dobre spostrzeżenie i żenująca - propagandowa fotka
Mam nadzieję że Kuria podarowała drugi respirator a nie podpisuje się pod tym co zebrali mieszkańcy bo to nie uczciwe Ja wspierałam akcję mieszkańców