Reklama

Tablica poświęcona „Hubalowi”

30/09/2022 11:18

W ubiegłą niedzielę uroczyście odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą majorowi Henrykowi Dobrzańskiemu, ufundowaną przez rzeszowski Instytut Pamięci Narodowej. Znajduje się ona na gmachu Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Odsłonięcia dokonali: wnuk „Hubala”, Henryk Sobierajski oraz członkowie Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina”. Po uroczystości odsłonięcia tablicy w przemyskim muzeum otwarta została wystawa „Hubal. Henryk Dobrzański 1897-1940”.

Uroczystość była też okazją do przypomnienia tej wybitnej postaci. Henryk Dobrzański urodził się 22 czerwca 1897 roku w Jaśle. Po wybuchu I wojny światowej w 1914 roku zgłosił się do Legionów Polskich. Jako wyróżniający się żołnierz w styczniu 1918 roku został odkomenderowany do Szkoły Podchorążych II Brygady.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w 1918 roku zgłosił się do odrodzonego Wojska Polskiego, do 2 Pułku Ułanów w Krakowie. W trakcie walk polsko-ukraińskich plutonowy Dobrzański dowodził oddziałem wydzielonym w sile plutonu. Z końcem 1918 roku został awansowany na chorążego i przejął dowództwo szwadronu „Odsieczy Lwowa” w dywizji płk. Władysława Sikorskiego. Za służbę frontową w Galicji odznaczony został[paywall] trzykrotnie Krzyżem Walecznych. Po wybuchu wojny polsko-sowieckiej w 1920 roku Dobrzański wziął udział w ofensywie kijowskiej. Za walkę pod Borowem odznaczony został Orderem Wojennym Virtuti Militari V kl. oraz Krzyżem Walecznych po raz czwarty. W sierpniu 1920 roku awansowano go na porucznika. Objął stanowisko adiutanta dowódcy 2 Pułku Szwoleżerów w Bielsku, gdzie rozpoczął treningi wyczynowej jazdy konnej.

Reklama

Rok 1923 przyniósł mu serię zwycięstw na zawodach hippicznych w całym kraju. Z powodzeniem startował też w zawodach międzynarodowych, min. w Nicei i Monako. W chwili wybuchu II wojny światowej Dobrzańskiego zmobilizowano do jednostki w Białymstoku, gdzie zorganizowano Rezerwową Brygadę Kawalerii „Wołkowysk”. Po ciężkich walkach z Armią Czerwoną jego pułk został rozwiązany, ale mjr Dobrzański zdecydował się jednak nie składać broni. Zorganizował grupę kilkudziesięciu żołnierzy ze 110. i 102. pułku ułanów, z którymi wyruszył w kierunku broniącej się Warszawy. Po upadku stolicy Dobrzański zdecydował się pozostać w kraju i przetrwać w Górach Świętokrzyskich. Grupa licząca 39 żołnierzy przyjęła nazwę Oddział Wydzielony Wojska Polskiego, a jej dowódca pseudonim „Hubal”. W lutym 1940 roku jego odział liczył już 320 ludzi. 30 marca Niemcy uderzyli pod Huciskiem na ugrupowanie mjra Dobrzańskiego, jednak Polakom udało się wyjść z okrążenia.

Na wiosnę przeciw oddziałowi Hubala Niemcy skierowali trzy pułki SS i trzy bataliony Wehrmachtu, łącznie 5 – 8 tysięcy ludzi. 30 kwietnia w rejonie Anielina Niemcy przypuścili natarcie i w tym ataku zginął mjr Henryk Dobrzański „Hubal”. Do dziś nie jest znane miejsce, w którym został pochowany.


J.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości