Wieść gminna niesie, że w przemyskim magistracie nastały dziwne czasy. Że urzędnik ma... donosić na urzędnika. Służyć temu ma pudełko z napisem „ulepszenia/usprawnienia”, znajdujące się przy stanowisku strażnika miejskiego na parterze budynku przy Rynku 1.
Na pierwszy rzut oka wygląda zwyczajnie. Oklejone białym brystolem wygląda jak urna. Wydawać by się mogło, że pudełko jest przeznaczone dla mieszkańców, by mogli wrzucać do niego swoje propozycje ulepszania miasta. Zwłaszcza że widnieje na nim napis „ulepszenia/usprawnienia”. Tymczasem zostało wystawione na potrzeby władz miasta. Z przeznaczeniem na uwagi ze strony swoich pracowników.
Kiedy zadzwoniliśmy do zastępcy prezydenta miasta Bogusława Świeżego z pytaniem, o jakie uwagi chodzi, od razu zaznaczył, że nie chodzi o... donoszenie. Wcale jednak na wstępie pytać o to nie zamierzaliśmy[paywall]. Co prawda dotarły do nas wieści, że pudełko ma m.in. temu służyć, ale nie mogliśmy dać wiary bez uprzedniego rozeznania sprawy.
Jak już wspomnieliśmy, skrzynka na „ulepszenia/usprawnienia” organizacji pracy urzędu skierowana jest do urzędników.
Zdaniem pomysłodawców, taki sposób przekazywania przez nich swoich spostrzeżeń skraca drogę i pozwala na zgłaszanie sugestii czy uwag, które mogą ułatwić pracę, a tym samym pozwolić na lepszą obsługę mieszkańców miasta.
– Skrzynka stoi w holu urzędu już prawie miesiąc i jest na bieżąco opróżniana, co świadczy o dużym zainteresowaniu tą formą komunikacji. Część pomysłów jest bardzo trafiona, co wynika z doświadczenia urzędników i ich obserwacji. Te najlepsze i możliwe do realizacji będziemy chcieli wprowadzić w życie – wyjaśnił zastępca prezydenta B. Świeży.
Jak zapewnił, podczas „rozruchu” tego sposobu komunikacji wewnętrznej w UM w Przemyślu wyraźnie zostało podkreślone, że żadne donosy, które ewentualnie by się pojawiły, nie będą rozpatrywane.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Jest szczycie na Maxa jedni na drugich tak właśnie wygląda obecnie nasze miasto. Każdy może donieść na każdego. A Pan Świeży w tym uczestniczy. Wstyd A miał Kukiz pokazać jak wygląda praworządność w jedynym mieście które zdobył.... Czy tak ma wyglądać praworządność??????
Bardzo dobry pomysł i ze wszech miar oczekiwany. Żeby zacząć zmiany trzeba wiedzieć od czego i zaangażować do nich również zespół.PISoBOLSZEWIA nie cierpi konkurencji, nawet w donoszeniu he he.
Racja zmiany powinny być... Ale moja wątpliwość jest w stosunku do formy uzyskania informacji. Czy anonimowe donosy są rzetelne i prawdziwe. A może niech nowe władze zaczną same przyglądać się pracy urzędu i spółek A nie czekają na podpowiedź zaznaczam anonimową podpowiedź w stylu .... uprzejmie donoszę
Wielu urzędników też było i jest wyborcami obecnej władzy i należy zrobić ankietę czy tak wyobrażali sobie takie dziwne procedery. Wrzuca się wszystkich do kręgu mataczy , leni, nierobów , uzyskaniem pracy po koneksjach personalnych., ale przecież wielu z urzędników i pracowników na rzecz miasta jest rzetelnych i pracujących uczciwie.
Tia, PISoBOLSZWIA Tu kolejny i nie ostatni przykład: https://n..... [link usunięty przez moderatora]
Panie Bakun , panie Świeży , bo jesteście świeżo upieczeni , inwestycje , do cholery inwestycje , tylko to uratuje nieco przemyskie już zadupie przed totalnym upadkiem . Jestem pewien że zaniechanie tego typu działań , siedzenie na dupach w magistracie jak Choma i jego zacni zastępcy spowoduje totalny upadek ponoć wolnego i królewskiego miasta , niewypłacalność bankructwo jak np. grozi to miastu na Śląsku Świętochłowicom i co dalej. Przestrzegałem już , ale kto z przemyskiej obecnej młodej "wadzy" to czyta", kto się tym przejmie ? , żeby nie iść śladami poprzedników , drogą Chomy , nie Krosno czy inni a raczej pan Ferenc Prezydent miasta Rzeszowa. Tylko On Ferenc może wam wskazać światło w tunelu , a jest w wieku waszych czyli Bakuna i Świeżego dziadków więc doświadczenie odgrywa tu rolę ogromna plus inne walory samorządowca , pieniądze owszem ważne ale należy umieć je zdobywać i i liczyć przed wydaniem każdą złotówkę. I przestrzegam , żadne pozorowane działania a już to zauważam , jakieś manewry ze Starówką , skrzynki w magistracie , godziny przyjęć , poręcze przy schodkach itp. są dobre , ale gdy mieścina zacznie się podnosić z częściowego upadku , a to mogą zahamować tylko inwestycje , duże lub kilka średnich zakładów pracy , ściągniecie dużych inwestycji , przypominam że Choma ściągał inwestorów przez lat 16 a nie "ściągnął" ani jednego. za to dużo picu , obiecanki cacanki , lanie wody, tak to było niemal zawsze przez 4 kadencje , i majstersztyk , za to został wyróżniony przez Newsweek blisko pan Ferenca w rankingu najlepszych włodarzy miast średnich i małych. To jest sztuka . podobnie jak od lat obiecywał zagospodarowanie Dworca PKP poprzez utworzenie np. restauracji , a wczoraj otworzył Caritas , co jest dziwnym ewenementem na skalę myślę unijną oby tylko nie serwowali tam manny. Ale lepsze to niż nic , tak czy nie? A więc drodzy panowie , "wadzo", brać się do roboty , ruszać w ministry , szukać układów nawet u Kukiza 15 , tylko to ratuje , bo jestem przekonany , niemal pewien że zemsta pisiorów i marszałka będzie sroga , pieniędzy rządowych za zdradę, za poniżenie w wyborach nie będzie , może jakieś grosze , drobnica , resztki z pańskiego stołu a nie poważne finansowanie inwestycji. I manna unijna również się zakończyła , na to nie liczcie , będą grosze. Duże pieniądze , o wiele większe dostanie oczywiście Rzeszów , już otrzymał ogromne wielosetmilionowe dotacje , Mielec bo miasto Ortyla , Stalowa Wola bo miasto Ministra Gospodarki Kwiecińskiego i wygrał tam PIS , otrzyma Jarosław bo to bez maku , bo 3 posłów z marszałkiem na czele , o byłbym zapomniał adwokatem , czwarty był niemal 3 lata obecnie w magistracie a efekty , jak widać. Obym si e mylił , a piszę i apeluję jedynie dlatego że szkoda pięknej już niestety mieściny , szkoda mi Przemyśla z którym jestem związany ponad 60 już lat. I jeśli nie ruszy obecna demokratycznie wybrana "wadza "do walki o Przemyśl to moje wizje się ziszczą , przepowiednia przemyskiego Wernyhory. Nie wierzycie , zobaczycie. Droga redakcjo Życia , "przepraszam za mowę nienawiści".
Kultura donosów wykształciła się w czasie II RP za pomocą których władze chciały zastraszać społeczeństwo.Ale prawdziwy rozwój i krwawe żniwo w Polsce odegrał donos w czasie IIWŚ gdzie donoszono tak do okupanta tak niemieckiego jak też sowieckiego.Sybir zapełnił się Polakami w głównej mierze dzięki donosom.Faszyści dzięki donosom trzebili krwawo społeczeństwo praktycznie bez angażowania żadnych sił prócz policyjnych./https://www.tygodnikprzeglad.pl/szanowny-panie-gestapo/Straty szły w setki tysięcy istnień ludzkich.Ale to jest jedna z większych naszych tajemnic.Bodaj największa.Widać,ze powoli wracamy do tradycji powstałej z woli nami rządzących.
DEZERTER - KOLABORACJA - TEKSTOWO.PL
To aż tak ????Do tego doszło???Szok !!!
To jest jakaś komedia. Pracownicy nie mogą zgłosić swoich propozycji usprawniających pracę swoim przełożonym ?Muszą to robić anonimowo ? Ciekawy styl zarządzania. Wręcz niespotykany :). Gratuluję pomysłu - hehe hehe
Panie zniesmaczony przeczytał pan wogole ten artykuł czy pier**** pan kocopoly bo lubi? Pudło nie jest na donosy...
Przecież to pudło NIE jest na donosy
Boguś Świeży wiceprezydentem?????? Ludzie, już wiadomo jaki tu mamy poziom. Masakra, wszystko zwolni.
A gdzie mają składać uwagi mieszkańcy ..? Czy na rynku też zostanie wystawione pudełko ..??
Jest szczycie na Maxa jedni na drugich tak właśnie wygląda obecnie nasze miasto. Każdy może donieść na każdego. A Pan Świeży w tym uczestniczy. Wstyd A miał Kukiz pokazać jak wygląda praworządność w jedynym mieście które zdobył.... Czy tak ma wyglądać praworządność??????
Bardzo dobry pomysł i ze wszech miar oczekiwany. Żeby zacząć zmiany trzeba wiedzieć od czego i zaangażować do nich również zespół.PISoBOLSZEWIA nie cierpi konkurencji, nawet w donoszeniu he he.
Racja zmiany powinny być... Ale moja wątpliwość jest w stosunku do formy uzyskania informacji. Czy anonimowe donosy są rzetelne i prawdziwe. A może niech nowe władze zaczną same przyglądać się pracy urzędu i spółek A nie czekają na podpowiedź zaznaczam anonimową podpowiedź w stylu .... uprzejmie donoszę