Reklama

Terytorialsi uczestniczyli w jednych z najtrudniejszych międzynarodowych zawodów rozpoznawczych

To międzynarodowe zawody rozpoznawcze pod kryptonimem „Admiral Pitka Recon Challenge 2022” w Estonii.

Te niezwykle elitarne międzynarodowe zawody organizowane są od 9 lat dla zespołów rozpoznawczych wystawionych przez państwa należące do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W br. podkarpaccy terytorialsi rywalizowali z zespołami z 12 krajów w rejonie Lääne- Virumaa. Zawody trwały... cztery doby. Żołnierze zmierzyli się z kilkunastoma punktami kontrolnymi, gdzie[paywall] wykonywali zadania taktyczne, strzeleckie i sprawnościowe.

Pokonując pieszo około 180 km w terenie kontrolowanym przez przeciwnika, wykonywali zadania m.in. z zakresu udzielania pierwszej pomocy na polu walki czy pokonywania toru przeszkód. Wyznaczona trasa wiodła przez tereny bagniste, dodatkowo wymagający przeciwnik oraz wysoka temperatura nie ułatwiały sytuacji.

Wszystkie zadania były oceniane pod względem szybkości i poprawności ich wykonania. Były one również ograniczone limitem czasowym.

Reklama

Nocne wilki

Reprezentacja 3 Podkarpackiej BOT miała najwyższe notowania podczas konkurencji odbywającej się w nocy – strzelania z karabinka. Po raz kolejny sprostali wymaganiom i dotarli do mety jako 16. zespół z 26 biorących udział.

Pierwsze dziesięć pozycji zdominowały drużyny z Estonii, które wykorzystały atut gospodarza, m.in. znały teren. Pierwsze miejsce zdobyli żołnierze z EDL District of Jõgeva (EST).

Za polską ekipą znaleźli się przedstawiciele innych armii NATO, m.in. z Danii, USA czy Włoch. Uczestnictwo w tym międzynarodowym wyzwaniu pokazało profesjonalizm podkarpackich terytorialsów i fachowe umiejętności wojskowe.

– Okazało się, że przygotowania i tysiące godzin ćwiczeń nie poszły na marne. Udowodniliśmy, że jesteśmy zgraną ekipą rozumiejącą się bez słów. I niezależnie od liczby ukończonych zawodów „Admiral Pitka Recon Challenge” emocje są potężne. Radość i satysfakcja z udziału w wyróżniających się międzynarodowych zawodach pozostaje w pamięci każdego żołnierza na bardzo długo – powiedział po zawodach jeden z uczestników reprezentujących 3 PBOT, ppor. Łukasz Groch.

Reklama

8 miesięcy przygotowań!

Podkarpaccy terytorialsi zostali wyłonieni w wyniku selekcji przeprowadzonej na początku roku. Podczas kwalifikacji przeprowadzany był sprawdzian sprawności fizycznej, rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim, jak również 60-kilometrowy marsz na orientację.

W dalszej części przygotowań pokonanie półmaratonu. Łączny czas przygotowań zespołu żołnierzy z 3 PBOT trwał 8 miesięcy.

– Wspólne przedsięwzięcia szkoleniowe, ćwiczenia z innymi wojskami czy też zawody z żołnierzami z państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego pozwalają na doskonalenie umiejętności, a także podnoszenie poziomu zdolności do współdziałania z żołnierzami innych państw. Takie zawody to nie tylko okazja do rywalizacji, ale także wymiany doświadczeń. Udział w zawodach wzięli najlepsi z najlepszych spośród naszych żołnierzy. Dzięki zdobytej wiedzy będą ją rozpowszechniać, szkoląc pozostałych terytorialsów z Podkarpacia na najwyższym poziomie – stwierdził dowódca 3 PBOT płk Michał Małyska.

– Estońska Kaitseliit to odpowiednik Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce, wchodzi w skład Estońskich Sił Zbrojnych. Kaitseliit jest jedną z zagranicznych formacji obrony terytorialnej, z którą do partnerskiej współpracy dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej wyznaczył właśnie naszą brygadę – podsumowała p.o. rzecznika prasowego 3 PBOT ppor. Magdalena Mac.

Reklama


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama