Reklama

Texom stworzy Centrum Dowodzenia na stoku narciarskim na bazie słynnego już „bunkra”

Krakowska firma Texom, na bazie słynnego już „bunkra” na przemyskim stoku narciarskim, stworzy piękny budynek pod nazwą Centrum Dowodzenia „Twierdza Przemyśl”. To wynik rozstrzygnięcia ogłoszonego przetargu. Miasto dołoży do tego przedsięwzięcia ok. 370 tys. zł.

Do przetargu przystąpiły dwie firmy. Spółka Texom z Krakowa, która w naszym regionie realizuje lub realizować będzie kilka innych inwestycji (m.in. kompleks basenowy we Fredropolu) oraz spółka Europel z Korczyny.

Ta pierwsza zaoferowała za realizację przedsięwzięcia 9 mln 211 tys. 793 zł, ta druga – 11 mln 660 tys. 400 zł. Miasto zarezerwowało na ten cel 8 mln 843 tys. 458 zł. Do propozycji firmy Texom brakowało ok. 370 tys. zł. Ale nie było na co czekać i przedłużać procedur.

Władze miasta zdecydowały, że[paywall] tę kwotę po prostu dołożą. Przypomnijmy, że już w grudniu 2022 r. wybrana została firma, która ma nadzorować całą inwestycję.

Funkcja ta przypadła krakowskiej firmie SPDV. Za realizację zamówienia miasto zapłaci 243 tys. 540 zł (miało zarezerwowane – 234 tys. 978 zł). Obiekt powstanie w ramach projektu „Razem Zmieniamy Przemyśl”, a miasto otrzymało potężny zastrzyk gotówki z tzw. funduszy norweskich.
 

Co powstanie?

Obiekt powstanie na bazie słynnego już „bunkra” przy ul. Pasteura. Przede wszystkim będzie pełnił funkcję edukacyjno-wystawienniczą oraz (w niewielkim zakresie) – gastronomiczną.

Reklama

Docelowo obecny „bunkier” będzie miał dwie kondygnacje nadziemne i będzie funkcjonalnie połączony ze ścianą oporową powyżej ul. Pasteura.

Kondygnacja dolna znajdzie się na poziomie parkingu, zaś górna ma być dostępna z poziomu trasy narciarskiej. Na tym poziomie znajdą się: główne wejście, recepcja, szatnia, sanitariaty i pomieszczenia techniczne (magazynowe oraz porządkowe). Stamtąd będzie można przejść do kolejnych multimedialnych sal ekspozycyjnych.

Winda i schody (do wyboru) poprowadzą na I piętro, gdzie zaprojektowano salę kinową 5D, obszerne sale warsztatowe i konferencyjne z wyjściem na taras zewnętrzny oraz tzw. salę kominkową – ekspozycyjną, z możliwością wejścia do niej (jako jedynej w obiekcie) postronnych osób z zewnątrz, np. klientów restauracji ulokowanej w przełamanym skrzydle piętra.

Wszystko zaplanowane zostało także pod kątem osób niepełnosprawnych. Cały budynek ma mieć 53,28 m długości, 13,52 m szerokości i 11,30 m wysokości. Zgodnie z umową budowa Centrum Dowodzenia „Twierdza Przemyśl” ma potrwać do 31 stycznia 2024 r.
 

Nowoczesna przestrzeń

„Bunkier” nazywany również „szkieletorem” otrzyma życie i nową funkcję, a przede wszystkim będzie służył mieszkańcom miasta i turystom odwiedzającym nasze miasto. Będzie to nowoczesna przestrzeń wystawienniczo-edukacyjna.
Zadbaliśmy również o efektywność energetyczną, planując montaż paneli fotowoltaicznych. Podpisałem również przetarg na wyposażenie obiektu w multimedia, automatykę i całe niezbędne wyposażenie potrzebne do sprawnego funkcjonowania obiektu.
Tym samym już na początku przyszłego roku Przemyśl zyska kolejny bardzo ciekawy obiekt obsługujący ruch turystyczny, ale dający również ciekawą ofertę spędzenia wolnego czasu dla mieszkańców Przemyśla i okolic. Po wielu latach oglądania tego symbolu niemocy inwestycyjnej będziemy mogli jako mieszkańcy miasta z dumą odwiedzać to miejsce!” – napisał prezydent miasta W. Bakun.

Reklama


KiB

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama