Reklama

To była dobra kadencja. Miliardy złotych dla Podkarpacia

W ciągu ostatnich czterech lat na Podkarpacie z budżetu centralnego oraz innych funduszy centralnych spłynęło łącznie aż 125 mld zł na różnego rodzaju inwestycje i zadania. A jeśli do tego dodać ponad 9 mld zł pieniędzy unijnych, można śmiało powiedzieć, że była to udana kadencja władz Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.

Spotkanie podsumowujące pięcioipółroczną kadencję podkarpackich władz samorządowych odbyło się w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, instytucji kultury współprowadzonej przez samorząd województwa. Otworzył je marszałek Władysław Ortyl.

– Ta kadencja była wyzwaniem i nie była łatwa, ale zarówno samorząd województwa, jak i jego instytucje wywiązały się z nałożonych obowiązków. Sprostaliśmy tylu nieznanym nam wcześniej przeciwnościom. Oprócz tych wszystkich rzeczy, które związane były z pandemią, z wojną, z uchodźcami, czy też tymi, które dzisiaj związane są z protestami rolników, obok tego wszystkiego – a właściwie pomimo tego – samorząd musi normalnie pracować, musi kreować rozwój regionu, nawet wobec największych wyzwań

Reklama

– powiedział[paywall].

Co udało się zrobić?

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata  2014 – 2020 udało się wybudować aż 17 obwodnic miast, w tym: Oleszyc, Cieszanowa, Lubaczowa, Narola i Przeworska. Za blisko 620 mln zł. Udało się przebudować wiele kilometrów dróg wojewódzkich. Za niemal 36,7 mln złotych rozbudowana została m.in. droga wojewódzka numer 881 na odcinku Kańczuga – Pruchnik. 38,4 mln zł poszło na przebudowę odcinka drogi wojewódzkiej 835 od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 870 w Sieniawie – aż do łącznika drogi wojewódzkiej z węzłem Przeworsk. Dwa miliardy zł otrzymał nasz region z programów rządowych na drogi i mosty, dzięki czemu powstaje m.in. most w Jarosławiu, przebudowywana jest droga wojewódzka 865 na odcinku od obwodnicy Narola do granicy województwa oraz budowany odcinek DW 881, łączący drogę krajową 77 z terminalem kolejowym w Żurawicy.

Reklama

Warto wspomnieć również o niemal 50 mln zł wsparcia na rozwój Wojewódzkiego Szpitala im. św. o. Pio w Przemyślu czy zrestrukturyzowaniu jego długów. A także o choćby ok. 39 mln zł zainwestowanych w rozwój uzdrowiska w Horyńcu-Zdroju.

Ciekawe plany

– Inwestujemy środki w różne obszary, tak, aby kreować nowe szanse. Dla przykładu kolejka wąskotorowa Przeworsk – Dynów dzięki imponującym inwestycjom o wartości ponad 57 milionów złotych stała się atrakcją dla turystów i przedmiotem dumy, bo zbiera liczne nagrody. Z kolei Przemyśl widzimy jako nieformalną stolicę kulturalną regionu

Reklama

– powiedział wicemarszałek województwa, przemyślanin Piotr Pilch.

Mówił także o planach, wspominając m.in. o Galerii Sztuki Współczesnej, która znajdzie się niebawem w nowej siedzibie, w kamienicy Rynek 11, nowych oddziałach MNZP, podziemnej trasie turystycznej w Arboretum w Bolestraszycach i parkingu dla kamperów tamże.

– Mamy też pomysł, aby powstało muzeum rodów kresowych w kamienicy przy ulicy Piotra Kmity. W planach są remonty dróg w regionie Przemyśla, budowa ścieżki pieszo-rowerowej, która będzie biegła do przejścia granicznego w Malhowicach, a także budowa na drodze wojewódzkiej obwodnicy w Gniewczynie Łańcuckiej, co jest związane z powstającą tam jednostką wojskową

Reklama

– dodał.

Warto dodać, że w nowej perspektywie finansowej na lata 2021 – 2027 Podkarpacie dysponuje także imponującą kwotą do rozdysponowania. To ok. 10 mld zł.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 13/04/2024 13:06
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama