Reklama

Towarzystwo Przyjaciół Nauk z Nagrodą Miasta Przemyśla

Do wieloletniej tradycji należy, iż podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu, która raz w roku odbywa się w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego, dochodzi do miłego akcentu, czyli wręczenia Nagrody Miasta Przemyśla. Nie inaczej było 3 maja br.

Sesja odbyła się tuż po przemyskich uroczystościach z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Te zainaugurowane zostały uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny w przemyskiej Bazylice Archikatedralnej, z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego i pocztów sztandarowych.

Eucharystii przewodniczyli metropolita przemyski obrządku rzymskokatolickiego abp Adam Szal i metropolita przemysko-warszawski obrządku greckokatolickiego abp Eugeniusz Popowycz. Potem, tradycyjnie, uczestnicy zebrali się na wzgórzu zamkowym, gdzie przy kamieniu[paywall] upamiętniającym uchwalenie drugiej na świecie konstytucji odbyła się dalsza część uroczystości.

Tam obecni byli i wygłosili okolicznościowe przemówienia m.in.: poseł na Sejm RP Marek Rząsa, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, a także goszczący na tegorocznych obchodach wicekonsul generalny Ukrainy w Lublinie Wasyl Jordan. Nie zabrakło także konsula honorowego Ukrainy w Polsce Aleksandra Baczyka.

 Po złożeniu kwiatów pod kamieniem, w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego miała miejsce uroczysta sesja rady miejskiej, na której wręczono m.in. Nagrodę Miasta Przemyśla. To wyróżnienie dla ludzi kultury, sztuki i nauki.

Zgodnie z regulaminem, nagroda przyznawana jest osobom fizycznym i prawnym, a także innym podmiotom za wybitne działania w dziedzinie szeroko pojętej kultury. Chodzi m.in. o dokonania twórcze, artystyczne i naukowe, ochronę dziedzictwa narodowego, upowszechnianie kultury, aktywizację życia kulturalnego mieszkańców oraz budowanie pozytywnego wizerunku miasta.

Reklama

Wyróżnienie przyznawane jest przez prezydenta miasta, na wniosek komisji. W jej skład wchodzą prezydent i przewodniczący rady miejskiej, wyznaczone przez nich osoby oraz laureat poprzedniej edycji nagrody.

Tegoroczną nagrodę otrzymało Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu. Prezydent miasta Wojciech Bakun oraz przewodniczący rady miejskiej Maciej Kamiński wręczyli ją na ręce prezesa TPN Waldemara Wiglusza.

W tym ważnym dla towarzystwa akcie udział wzięli również członkowie zarządu: Ewa Grin-Piszczek, Żaneta Niedbała i Maciej Waltoś.

Reklama

Kawał pięknej historii

Zebranie założycielskie Towarzystwa Przyjaciół Nauk odbyło się w Przemyślu, 14 lutego 1909 r.

W zachowanej dokumentacji jako członkowie założyciele figurują: hr. Zofia Czarniecka (Bircza), Kazimierz Macudziński (Kraków), Kazimierz Maria Osiński, Tadeusz Osiński, dr Leonard Tarnawski (wszyscy z Przemyśla), hr. Romerowa Konstantynowa (Borowa pod Mielcem), Jan Wyżykowski (Gródek Jagielloński), Tadeusz Żurawski (Lwów), a także Przemyska Kasa Zaliczkowa Rzemieślników i Rolników.

Towarzystwo, zaliczane do najstarszych tego typu instytucji w Polsce, powstało z inicjatywy braci Kazimierza Marii i Tadeusza Osińskich. Niemal w tym samym roku powstała Biblioteka Naukowa TPN, której zbiory szybko się powiększały dzięki ofiarności miejscowych działaczy, głównie braci Osińskich.

Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu opiekowało się też w tym okresie zasobem Archiwum Akt Dawnych Miasta Przemyśla. W 1935 r. zbiory biblioteczne liczyły już 25 tys. tomów. Po zakończeniu II wojny światowej zbiory TPN zostały rozparcelowane.

Decyzją Naczelnej Dyrekcji Muzeów i Ochrony Zabytków kolekcja muzealna TPN została przeniesiona do byłego pałacu biskupów greckokatolickich przy pl. Czackiego 3, a placówka otrzymała nazwę Muzeum Ziemi Przemyskiej. Zbiory Archiwum Akt Dawnych Miasta Przemyśla dały zaś początek utworzonemu w 1947 r. Archiwum Państwowemu.

5 grudnia 1951 r. walne zgromadzenie członków podjęło decyzję o likwidacji towarzystwa. Na szczęście na ledwie kilka lat. Do reaktywacji doszło w 1957 r. Podjęto na nowo trud odbudowywania księgozbioru, który w 1958 r. liczył zaledwie 2 tys. 988 pozycji skatalogowanych.

Wznowiono też, prowadzoną od początku istnienia towarzystwa, działalność wydawniczą, popularno-naukową i naukową. Ta z wielkimi sukcesami trwa do dzisiaj...


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama