Reklama

TPN – „odmrażanie” w czasie epidemii

18/05/2020 10:34

W związku z łagodzeniem obostrzeń związanych z pandemią bardzo powoli i nieśmiało wra-cają do życia instytucje kultury. Tak też jest z Towarzystwem Przyjaciół Nauk w Przemyślu.

Korzystając z obecności nad Sanem doktorantki Wydziału Historycznego UJ Magdy Arsenicz, postanowiono 7 maja zorganizować kameralne seminarium naukowe. To forma, którą TPN wprowadziło kilka lat temu. Adresowana jest do[paywall] badaczy, którzy pracują aktualnie nad pracą doktorską, a chcą się podzielić wynikami naukowych dochodzeń, będących wciąż in statu nascendi. W przeciągu kilku ostatnich lat prezentowali się w ramach tej platformy myśli: John E. Fahey, Łukasz Chrobak, Jacek Hołub i Marcin Marynowski.

Tym razem, w kilkuosobowym, kameralnym gronie, z zachowaniem maseczek i środków ostrożności, odbyło się posiedzenie, podczas którego omówiono temat „Działalność grona konserwatorów zabytków Galicji Wschodniej w okresie 1888 – 1914”. Prelegentka przypomniała kilkanaście ważnych postaci, które przyczyniły się nie tylko do uratowania, ale i renowacji zabytków, a przy tym do ożywienia ówczesnej dyskusji nad rolą kształtowania się tożsamości narodowej. Szeroko pojęta przeszłość i jej wizualne reprezentacje nabierały w okresie wzrostu nacjonalizmów nowego znaczenia, a opieka nad zabytkami pozwalała lepiej zrozumieć znaczenie poszczególnych ośrodków jako istotnych miejsc na mapie kulturowej Polaków, Ukraińców i Żydów. Wątków przemyskich w działalności konserwatorów było bardzo dużo (od słynnego zjazdu konserwatorów w Przemyślu w 1904 r., postaci bpa Józefa S. Pelczara, przemyskich epizodów Aleksandra Czołowskiego  czy Izydora Szaraniewicza), poprzez przykłady ich profesjonalnej działalności nad Sanem. A skoro głównym miejscowym partnerem konserwatorów galicyjskich było powstałe w 1909 r. Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu, to wybór miejsca na seminarium wydaje się w pełni zrozumiały.

Reklama

Duże obeznanie ze źródłami, a przy tym dynamizm i energia w prezentowaniu wyników badań spowodowały, że wystąpieniu – jak na seminarium przystało – towarzyszyła bardzo ożywiona dyskusja. Całość prowadził wiceprezes zarządu dr hab. Tomasz Pudłocki, prof. UJ. Pozostaje mieć nadzieję, że M. Arsenicz przyjedzie ponownie nad San w spokojniejszych czasach i zgodzi się powtórnie opowiedzieć o swoich jakże interesujących badaniach. Póki co, zanim TPN będzie mogło uruchomić w pełni swoją działalność odczytową, polecamy czytelnikom zapoznanie się z elektroniczną wersją Rocznika Przemyskiego (http://www.tpn.przemysl.pl/p,115,wersje-elektroniczne-rocznika-przemyskiego). W zeszycie Historia w roku 2015 M. Arsenicz pisała o Przemyślu. Obecnie redakcja pracuje nad tegoroczną edycją periodyku, która ukaże się jesienią. 


TP
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama