Reklama

Tryńcza w pierwszej trójce najpiękniejszych wsi Podkarpacia!

Z werdyktu jurorów tegorocznego konkursu „Piękna Wieś Podkarpacka” z pewnością mogą być dumni mieszkańcy Tryńczy w powiecie przeworskim, których miejscowość zajęła w tej rywalizacji 3. miejsce na podium. Ale powody do zadowolenia mają też zapewne zamieszkujący Kuźminę w gminie Bircza, która zamknęła finałową dziesiątkę.

Coroczny konkurs na najpiękniejszą wieś Podkarpacia, będący elementem „Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2021-2025”, ma promować piękno wiejskiego krajobrazu, jak również dbałość mieszkańców o swoje najbliższe otoczenie. O miano najpiękniejszej wsi walczyło kilkanaście sołectw z Podkarpacia, jednak nie wszystkim udało się dostać do finałowej dziesiątki. To szczęście miały dwie miejscowości z terenu byłego województwa przemyskiego: Tryńcza i Kuźmina w gminie Bircza. Finałowa rywalizacja, której organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, niedawno doczekała się rozstrzygnięcia. Uhonorowanie zwycięzców konkursu „Piękna wieś podkarpacka” miało miejsce w połowie listopada, podczas Podkarpackiego Forum Obywatelskiego, które odbyło się w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie.

W tym roku bezapelacyjnie wygrał Borek Stary. Drugie miejsce przypadło Odrzykoniowi w gminie Wojaszówka, a trzecie sołectwu Tryńcza w powiecie przeworskim. Finałową dziesiątkę zamknęła natomiast Kuźmina w gminie Bircza. Zaangażowania w pracę nad kształtowaniem wizerunku swoich małych ojczyzn pogratulował mieszkańcom i włodarzom wicemarszałek województwa Karol Ożóg.

Reklama

– Dziękuję wszystkim mieszkańcom, społecznościom oraz sołectwom, które z takimi sukcesami pielęgnują swe wsie, nie tylko kształtując ich piękny wizerunek, ale nade wszystko dbając, by budować i pielęgnować ducha wspólnoty, kreatywności, aktywności na wielu polach – powiedział.

Wszystkie miejscowości z tzw. pierwszej dziesiątki, oprócz zaszczytnego tytułu, otrzymały też nagrody rzeczowe. Nagrodę za 3. miejsce z rąk wicemarszałka województwa Karola Ożoga odebrali wójt gminy Tryńcza Ryszard Jędruch, sołtys wsi Tryńcza Stanisław Gliniak oraz dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa Bernadeta Jakubiec. Zaszczytne wyróżnienie wraz z nagrodą za miejsce 10., przyznane wsi Kuźmina, z rąk wicemarszałka odebrała natomiast burmistrz miasta i gminy Bircza Anna Szymaszek wspólnie z sołtysem wsi Kuźmina Januszem Huczko.

Reklama

NGO wysokich lotów

Podczas Podkarpackiego Forum Obywatelskiego wręczono też nagrody „NGO wysokich lotów”, przyznane w czterech kategoriach. Poniżej przestawiamy laureatów bezpośrednio z byłego województwa przemyskiego. W kategorii[paywall] „polityka społeczna, zdrowie oraz działalność pomocowa” nagrodę otrzymało Jarosławskie Stowarzyszenie Oświaty i Promocji Zdrowia. Wyróżnienie otrzymał natomiast Ekumeniczny Dom Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Służebnic NPM w Prałkowcach.

W kategorii nauka, edukacja i środowisko wyróżnienie powędrowało do jarosławskiej Fundacji Imienia Braci Sołuńskich – Cyryla i Metodego, reprezentowanej przez Małgorzatę i Marka Pankiewiczów. W kategorii „sport, turystyka i rekreacja” wyróżniono zaś Stowarzyszenie Geoturystyczne „Roztocze Wschodnie” działające w powiecie lubaczowskim.

Reklama

Oprócz tego laureatem bezpośrednio z naszego terenu, została Anna Sawicka z Jarosławskiego Stowarzyszenia Oświaty i Promocji Zdrowia, która otrzymała tytuł Koordynatora Roku 2024 Korpusu Solidarności.

Galę w Filharmonii Podkarpackiej uświetnili swoim występem: pianista Filip Balawender, gitarzysta Jakub Chachura oraz akordeoniści Michał Stochel i Bartlomiej Widełka – na co dzień uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Przemyślu. 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 16/12/2024 11:30
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama