Z werdyktu jurorów tegorocznego konkursu „Piękna Wieś Podkarpacka” z pewnością mogą być dumni mieszkańcy Tryńczy w powiecie przeworskim, których miejscowość zajęła w tej rywalizacji 3. miejsce na podium. Ale powody do zadowolenia mają też zapewne zamieszkujący Kuźminę w gminie Bircza, która zamknęła finałową dziesiątkę.
Coroczny konkurs na najpiękniejszą wieś Podkarpacia, będący elementem „Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2021-2025”, ma promować piękno wiejskiego krajobrazu, jak również dbałość mieszkańców o swoje najbliższe otoczenie. O miano najpiękniejszej wsi walczyło kilkanaście sołectw z Podkarpacia, jednak nie wszystkim udało się dostać do finałowej dziesiątki. To szczęście miały dwie miejscowości z terenu byłego województwa przemyskiego: Tryńcza i Kuźmina w gminie Bircza. Finałowa rywalizacja, której organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, niedawno doczekała się rozstrzygnięcia. Uhonorowanie zwycięzców konkursu „Piękna wieś podkarpacka” miało miejsce w połowie listopada, podczas Podkarpackiego Forum Obywatelskiego, które odbyło się w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie.
W tym roku bezapelacyjnie wygrał Borek Stary. Drugie miejsce przypadło Odrzykoniowi w gminie Wojaszówka, a trzecie sołectwu Tryńcza w powiecie przeworskim. Finałową dziesiątkę zamknęła natomiast Kuźmina w gminie Bircza. Zaangażowania w pracę nad kształtowaniem wizerunku swoich małych ojczyzn pogratulował mieszkańcom i włodarzom wicemarszałek województwa Karol Ożóg.
– Dziękuję wszystkim mieszkańcom, społecznościom oraz sołectwom, które z takimi sukcesami pielęgnują swe wsie, nie tylko kształtując ich piękny wizerunek, ale nade wszystko dbając, by budować i pielęgnować ducha wspólnoty, kreatywności, aktywności na wielu polach – powiedział.
Wszystkie miejscowości z tzw. pierwszej dziesiątki, oprócz zaszczytnego tytułu, otrzymały też nagrody rzeczowe. Nagrodę za 3. miejsce z rąk wicemarszałka województwa Karola Ożoga odebrali wójt gminy Tryńcza Ryszard Jędruch, sołtys wsi Tryńcza Stanisław Gliniak oraz dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa Bernadeta Jakubiec. Zaszczytne wyróżnienie wraz z nagrodą za miejsce 10., przyznane wsi Kuźmina, z rąk wicemarszałka odebrała natomiast burmistrz miasta i gminy Bircza Anna Szymaszek wspólnie z sołtysem wsi Kuźmina Januszem Huczko.
Podczas Podkarpackiego Forum Obywatelskiego wręczono też nagrody „NGO wysokich lotów”, przyznane w czterech kategoriach. Poniżej przestawiamy laureatów bezpośrednio z byłego województwa przemyskiego. W kategorii[paywall] „polityka społeczna, zdrowie oraz działalność pomocowa” nagrodę otrzymało Jarosławskie Stowarzyszenie Oświaty i Promocji Zdrowia. Wyróżnienie otrzymał natomiast Ekumeniczny Dom Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Służebnic NPM w Prałkowcach.
W kategorii nauka, edukacja i środowisko wyróżnienie powędrowało do jarosławskiej Fundacji Imienia Braci Sołuńskich – Cyryla i Metodego, reprezentowanej przez Małgorzatę i Marka Pankiewiczów. W kategorii „sport, turystyka i rekreacja” wyróżniono zaś Stowarzyszenie Geoturystyczne „Roztocze Wschodnie” działające w powiecie lubaczowskim.
Oprócz tego laureatem bezpośrednio z naszego terenu, została Anna Sawicka z Jarosławskiego Stowarzyszenia Oświaty i Promocji Zdrowia, która otrzymała tytuł Koordynatora Roku 2024 Korpusu Solidarności.
Galę w Filharmonii Podkarpackiej uświetnili swoim występem: pianista Filip Balawender, gitarzysta Jakub Chachura oraz akordeoniści Michał Stochel i Bartlomiej Widełka – na co dzień uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Przemyślu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze