O kolejnych etapach renowacji unikatowych mebli z pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu informowaliśmy regularnie od 2018 roku. Właśnie dotarła do nas świetna wiadomość: będzie trzeci etap konserwacji eksponatów z muzeum w Zarzeczu.
Najnowszy etap konserwacji elementów wyposażenia pałacu w Zarzeczu ruszy lada chwila. Obejmie on kolejny zestaw mebli – w wielu przypadkach to eksponaty, które utknęły w muzealnych magazynach, ponieważ ich stan był tak zły, że nie dało się zaprezentować ich odwiedzającym zarzeckie muzeum. – Po odzyskaniu swoich walorów estetycznych meble wrócą „do domu”, na ekspozycję w jednej z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych na Podkarpaciu – informuje[paywall] dyrektor Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich Łukasz Zagrobelny. Podobnie jak w przypadku poprzednich dwóch etapów, renowacja elementów wyposażenia pałacu zostanie przeprowadzona dzięki pozyskaniu funduszy zewnętrznych. – Projekt, którego realizacja pozwoli na modernizację, uzupełnienia oraz rozbudowę stałej ekspozycji Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu, oddziału Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, zrealizowany zostanie dzięki staraniom jarosławskiego muzeum, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – komunikuje starosta jarosławski Stanisław Kłopot. Prace konserwacyjne powinny zostać przeprowadzone do końca bieżącego roku.
To jednak nie koniec dobrych wieści płynących z Zarzecza. Tamtejsi muzealnicy pracują też nad zmianą aranżacji wnętrz pałacu Dzieduszyckich, tak by zwiedzanie było atrakcyjniejsze, a przede wszystkim pełniej prezentowało losy rezydencji i jej właścicieli. Miłośników historii w lokalnym wydaniu ucieszy zapewne fakt, że ekspozycja poszerzy się o parę mniej znanych perełek. – Sale wystawowe zarzeckiego pałacu wzbogacą się o kilka istotnych elementów, co pozwoli na nowo je zaaranżować i uzupełnić o cenne eksponaty niepokazywane do tej pory zwiedzającym – informuje dyrektor muzeum, zdradzając, że prawdziwą gratką będą m.in. oryginalne grafiki z teki Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej, pierwszej właścicielki pałacu, autorki pierwszej aranżacji jego wnętrz i założycielki cieszącego oko do dziś ogrodu i parku.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze