Jak przekazał por. SG Piotr Zakielarz, funkcjonariusze SG z placówki w Hermanowicach wpadli na trop procederu nielegalnego przekraczania granicy przy użyciu elektronicznego dokumentu Diia.pl. 35-letni obywatel Ukrainy usłyszał zarzuty złożenia fałszywego oświadczenia oraz wielokrotnego przekraczania granicy państwowej z Ukrainy do RP przy użyciu podstępu.
Służby ustaliły, że 35-latek złożył fałszywe oświadczenie w urzędzie gminy twierdząc, że ewakuował się z Ukrainy z powodu wojny. Na tej podstawie miał nielegalnie uzyskać numer PESEL oraz wygenerować Diia.pl – elektroniczny dokument dla uchodźców wojennych z Ukrainy.
– Cudzoziemiec, mając pełną świadomość, że nie spełnia warunków legalnego wjazdu do Polski, podczas kontroli granicznej posługiwał się elektronicznym dokumentem Diia.pl. Deklarował, że opuszcza Ukrainę z powodu działań wojennych, a w rzeczywistości jego podróże miały charakter zarobkowy
Reklama
– poinformowała służba prasowa BiOSG.
Mężczyzna przyznał się do zarzucanych czynów i złożył wyjaśnienia. Sąd skazał go a karę 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata oraz karę grzywny w wysokości 1500 zł.
Działania strażników granicznych mają charakter rozwojowy, co będzie skutkowało kolejnymi zatrzymaniami
– przekazał rzecznik prasowy komendanta BiOSG.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze