Reklama

Ujednolicone zasady żywienia w szpitalach całej Polsce. Czy będzie smaczniej?


Ministerstwo Zdrowia informuje: „Podnosimy standard wyżywienia pacjentów w szpitalach w całej Polsce – niezależnie od miejsca leczenia”. Co to oznacza w praktyce?


Program pilotażowy „Dobry posiłek w szpitalu”, który rozpoczął się w 2023 roku, pozwolił sprawdzić, jak proponowane dodatkowe rozwiązania w zakresie żywienia pacjentów funkcjonują w praktyce. W trakcie jego trwania oceniono realne potrzeby pacjentów oraz możliwości szpitali. Na tej podstawie Ministerstwo Zdrowia przygotowało obowiązujące od 2026 roku rozwiązanie systemowe.

„Nowy standard żywienia pacjentów zapewnia dodatkowe finansowanie, które uzupełnia dotychczasowe środki przeznaczane na wyżywienie pacjentów. Tym samym zobowiązuje placówki medyczne do zapewnienia wyższej i jednolitej w skali całego kraju jakości posiłków”

Reklama

– przekazuje MZ.

Ta zmiana będzie odczuwalna dla wszystkich pacjentów, niezależnie od miejsca leczenia

podkreślił wiceminister zdrowia Tomasz Maciejewski. Nowy standard żywienia nie zastępuje dotychczasowego finansowania posiłków w szpitalach, lecz je uzupełnia. Oznacza to, że dzięki programowi zostaną wprowadzone dodatkowe środki finansowe przeznaczone na poprawę jakości żywienia, a szpitale zostaną zobowiązane do spełniania podwyższonych wymogów jakościowych, obejmujących m.in. odpowiednią wartość odżywczą posiłków czy ich różnorodność i lepsze dostosowanie do potrzeb zdrowotnych pacjentów.

Reklama

„Zaktualizowana i uzupełniona analiza, oparta na danych NFZ za 2024 r., wskazała, że łączny koszt wdrożenia standardu żywienia w podmiotach leczniczych wyniesie ok. 895,8 mln zł rocznie. Dla porównania, koszt programu pilotażowego „Dobry posiłek w szpitalu” w 2024 r. wyniósł 888,5 mln zł”

– czytamy w informacji przekazanej przez ministerstwo. Nowy standard żywienia został trwale uwzględniony w wycenie świadczeń szpitalnych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jadłospisy mają być opracowywane przez dietetyków, zgodnie z aktualną wiedzą medyczną i normami żywienia. Szpitale zostały zobowiązane do kontroli jakości posiłków oraz do publikowania aktualnych jadłospisów i informacji o posiłkach na swoich stronach internetowych. Na dostosowanie się do nowych wymogów podmioty lecznicze mają czas do 31 sierpnia br.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 19/02/2026 14:43
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama