Pewnego wtorkowego popołudnia, do naszej redakcji zgłosił się pracujący w jednym z przemyskich zakładów gastronomicznych obcokrajowiec, który kwestionował uczciwe działania swojego pracodawcy.
Niepokoiło go, że pomimo legalności pobytu, umowy o pracę, którą posiadał jako jeden z nielicznych pracowników oraz rzetelnego wywiązywania się ze swoich obowiązków, każda przerwa na papierosa była mu skrzętnie liczona, a jeśli z powodu choroby on, lub inni pracownicy nie mogli stawić się na swojej zmianie – zostawały im pobierane z wypłaty tzw. kary.
Rozmówca, czując krzywdzące działania pracodawcy, udał się do Państwowej Inspekcji Pracy, która zgłoszenie przyjęła i rzetelnie skontrolowała pracodawcę. Czy to było bezpośrednim czynnikiem do zwolnienia mężczyzny– nie wiemy. On sam może się jedynie domyślać.
Do naszej redakcji przyszedł, by uczulić pracowników, że nieuczciwe działania pracodawcy mogą być kwestionowane i zgłaszane do odpowiednich placówek- szczególnie, jeśli chodzi o tzw. pracę na czarno, bez umowy. O zabranie głosu w sprawie zatrudnień poprosiliśmy Państwową Inspekcję Pracy w Rzeszowie.
„ Zarówno dla obywateli polskich jak i cudzoziemców najważniejsze jest to, aby[paywall] osoby podejmujące pracę nie rozpoczynały jej bez pisemnej umowy, czy to o pracę czy umowy cywilnoprawnej, przykładowo zlecenia” - wyjaśnia w piśmie nadinspektor pracy, mgr Barbara Czarnek. „Aby ograniczyć ewentualne kłopoty, dotyczące wyegzekwowania wypłaty wynagrodzenia ważne jest, aby pracę podejmować tylko pod warunkiem otrzymania podpisanego egzemplarza umowy lub pisemnego potwierdzenia warunków pracy” - dodaje.
„Jeśli istnieją wątpliwości co do przestrzegania przez pracodawcę przepisów dotyczących legalności zatrudnienia, pracownicy mają prawo złożenia do właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy Okręgowego Inspektoratu Pracy, wniosku o przeprowadzenie w tym zakresie kontroli. Złożenie skargi daje podstawę do wszczęcia kontroli” - wyjaśnia dalej B. Czarnek.
Podpowiada również, w jaki sposób pracownik może złożyć skargę na niepokojące zachowania ze strony pracodawcy:
„Wniosek o przeprowadzenie kontroli powinien zawierać: dane identyfikujące pracodawcę, w tym adres jego siedziby oraz adres miejsca prowadzenia działalności, dane osobowe wnoszącego skargę, (imię nazwisko adres do korespondencji), przedstawienie stanu faktycznego oraz wyrażenie bądź też niewyrażenie zgody na ujawnienie faktu, że kontrola została zainicjowana skargą pracownika. Jeżeli skarżący nie wyrazi zgody, kontrolujący inspektor nie może ujawnić faktu, że czynności kontrolne zostały zainicjowane jego skargą. Co więcej, podejmowane działania również nie mogą sugerować, że kontrola jest kontrolą skargową.
Skargę można wnieść drogą listowną, osobiście w siedzibie urzędu lub drogą elektroniczną. Przykładowy formularz zgłoszenia skargi znajduje się na stronie https://rzeszow.pip.gov.pl/pl/”.
Wyjaśnione wyżej kwestie powinny być nie tylko potwierdzeniem, że umowa między pracownikiem a pracodawcą jest konieczna do weryfikowania wzajemnych praw i obowiązków.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze