Reklama

W gminie Adamówka śmieci potanieją

16/11/2020 16:15

Na ostatniej sesji rady gminy 29 października ustalono nowe stawki za odbiór śmieci na rok 2020. Wbrew obowiązującemu we wszystkich gminach regionu trendowi ustalono, że będzie to stawka niższa niż tegoroczna.

Wójt gminy Adamówka Edward Jarmuziewicz ani żaden z jego doradców nie jest cudotwórcą i skomplikowanej sytuacji na rynku śmieci nie odmienił. Nowe stawki są efektem możliwości, jakie stworzył ustalony pod koniec ubiegłego roku, obowiązujący w roku 2020, cennik oraz twórcze podejście do jego zapisów.

Najważniejszą informacją jest ta, że za odbiór[paywall] odpadów segregowanych mieszańcy w przyszłym roku zapłacą 18 zł od osoby. To stawka o całe 2 zł niższa niż ta, która obowiązuje teraz. Dodatkowo będzie ją można obniżyć poprzez zadeklarowanie kompostowania części nadających się do tego śmieci. W takim przypadku stawka będzie wynosić 16 zł od każdej osoby zamieszkującej dane gospodarstwo. 

Jak to możliwe?

Ustalenie nowych atrakcyjnych stawek umożliwiły zapisy tegorocznego cennika. Przede wszystkim chodzi o te dotyczące bonifikaty za posiadanie kompostownika oraz zmianę progu liczby osób, od którego liczy się śmieciowy ryczałt.

Reklama

W Adamówce wciąż jeszcze obowiązuje regulamin, bardzo mocno promujący posiadaczy kompostowników. W stosunku do stawki bazowej mogli liczyć aż na 40-procentową bonifikatę i po wypełnieniu odpowiednich deklaracji płacili za śmieci tylko 12 zł od osoby. Nowy regulamin w sposób znaczący to zmienia, a pieniądze w ten sposób „zaoszczędzone” pozwolą obniżyć stawkę wszystkim.

Mniej korzystny jest też nowy zapis dotyczący rodzin wielodzietnych lub wielopokoleniowych. Do tej pory przelicznik opłaty na osobę obowiązywał, gdy dane gospodarstwo zamieszkiwało do 4 osób. Jeśli rodzina składała się z 5 i więcej osób, płaciła ryczałt, który bez kompostownika wynosił 80 zł, a przy prowadzeniu kompostownika spadał do bardzo atrakcyjnych 48 zł.

Teraz nie dość, że o naliczenie ryczałtowe mogą się o ubiegać tylko te gospodarstwa, w których żyje 6 i więcej osób, to jeszcze stawka ryczałtu wzrasta o 10 zł i wynosić będzie 90 zł. Co więcej bonifikata kompostownikowa też nie będzie już tak znacząca – ci, którzy płacą ryczałtem i jednocześnie ze względu na kompostownik nie będą oddawać odpadów bio, zapłacą 10 zł mniej. Uchwała zmieniająca stawki została przyjęta przez radnych druzgocącą większością przy jednym głosie wstrzymującym się. Teraz musi się uprawomocnić. Nowe stawki wejdą w życie od 1 stycznia 2021 roku.
pck
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama