Zainteresowanie placówką jest tak wielkie, a jej sukcesy tak duże, że władze Kańczugi zdecydowały się na budowę od podstaw nowoczesnego obiektu dla Szkoły Muzycznej I stopnia. Właśnie został ogłoszony przetarg na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej samego budynku, jak i zagospodarowania terenu. Termin składania ofert minie 1 marca br.
Obecnie kańczudzka szkoła muzyczna mieści się w budynku przy ul. Szkolnej 5. Ze względu na spore zainteresowanie edukacją w niej, miejsce dramatycznie się kurczy.
To młoda szkoła, która powstała z[paywall] inicjatywy poprzedniego burmistrza miasta i gminy Kańczuga Jacka Sołka. Zaczęli od napisania wniosku. Mieli dobre uzasadnienie, bo od 1994 r. przy miejscowym ośrodku kultury działało ognisko muzyczne, popularnie zwane szkółką. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę.
Pierwszy dzwonek w Szkole Muzycznej I stopnia zabrzmiał 1 września 2014 r. Dyrektor Beata Drabik-Sowa nie wierzyła, że wniosków o przyjęcie w poczet uczniów wpłynie aż 220. Po przesłuchaniach zakwalifikowano 120 osób. Głównie z terenu gminy Kańczuga, ale są również m.in. z terenu gminy Pruchnik.
Ledwie po ponad trzech miesiącach działalności przyszedł pierwszy spory sukces. Mikołaj Wańkowicz, uczeń Krzysztofa Burego, otrzymał wyróżnienie w 23. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu.
Zainteresowanie nie maleje. Nauczyciele, z odpowiednim wykształceniem, dojeżdżają do Kańczugi nawet z Rzeszowa, Przemyśla czy Narola. Szkoła ma dwa cykle kształcenia. Pierwszy, sześcioletni, dla młodszych dzieci od 5 do 8 lat. Kolejny, czteroletni cykl, dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia. Takich oddziałów jest obecnie pięć.
W szkole działają chór, orkiestra dęta i zespoły: akordeonowy, klarnetowy, saksofonowy, trąbkowy, perkusyjny, fletowy, gitarowy, rytmiczny, ludowy oraz rozrywkowy. Organem prowadzącym jest miasto i gmina Kańczuga, organem sprawującym nadzór pedagogiczny jest minister kultury i dziedzictwa narodowego za pośrednictwem Centrum Edukacji Artystycznej.
Obecne władze miasta i gminy Kańczuga, na czele z burmistrzem Andrzejem Żygadłą, pomagają placówce jak mogą. Zdecydowały się na budowę od podstaw nowoczesnego obiektu dla szkoły. Kilka dni temu ogłoszony został przetarg na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej samego budynku, jak i zagospodarowania terenu. Termin składania ofert minie 1 marca br.
Dokumentacja ma być opracowana zgodnie z założeniami przyjętymi w koncepcji rozbudowy budynku liceum ogólnokształcącego o szkołę muzyczną. Projektowana rozbudowa to obiekt trzykondygnacyjny, niepodpiwniczony.
Na parterze znaleźć się mają: sala koncertowa, sala kameralna, zaplecze sanitarne, szatniowe oraz socjalne, a także sala przeznaczona do nauki gry na perkusji (ze względu na konieczność odizolowania jej od pozostałej części edukacyjnej budynku).
W sali koncertowej powstanie też balkon oraz 200 miejsc na trybunach. Z kolei na pierwszym piętrze zlokalizowane zostaną: dwie sale zajęć grupowych, osiem przeznaczonych na zajęcia indywidualne oraz jedna na zajęcia instrumentalne zespołowe. Dodatkowo na tej kondygnacji znajdą się: biblioteka, archiwum oraz zaplecze sanitarno-magazynowe.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze