Reklama

W Maćkowicach świętowali górnicy. Pod anielskimi skrzydłami [ZDJĘCIA]

Popularna Barbórka, czyli święto górników, kojarzona jest przede wszystkim ze Śląskiem. To tam w kopalniach węgla pracują ci, do których adresowane jest to święto. Ale górnicy są także w naszym regionie. I o nich od wielu lat pamięta społeczność Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Maćkowicach. To dla nich od wielu lat organizuje miłe świętowanie.

W Maćkowicach w gminie Żurawica znajduje się Kopalnia Gazu Ziemnego PGNiG Maćkowice oraz Tłocznia i Osuszalnia Gazu spółki „Gaz-System” oddział Maćkowice. Trudno więc się dziwić, że to właśnie podstawówka w Maćkowicach docenia pracę i trud górniczej braci. W organizację wydarzenia włączają się wszyscy – dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i ich rodzice, stowarzyszenia, mieszkańcy[paywall].

Nie inaczej było w tym roku. 30 listopada br. sala gimnastyczna w SP w Maćkowicach już od wczesnych godzin porannych tętniła od emocji. Jedni dopieszczali scenografię, inni pozbywali się tremy, a jeszcze inni ćwiczyli perfekcję. Wszędzie jednak trzepotały białe, anielskie skrzydła. Motywem przewodnim tegorocznego święta górników były bowiem bieszczadzkie anioły. Stało się tak nie tylko dlatego, że to właśnie one – obok ich patronki św. Barbary – otaczają górników opiekuńczymi skrzydłami podczas  wymagającej i niebezpiecznej pracy.

Reklama

– Długo szukaliśmy inspiracji, aby nadać dzisiejszemu spotkaniu niecodzienny klimat

– powiedziała jedna z autorek wydarzenia, nauczycielka języka polskiego Katarzyna Sus.

– Padło na bieszczadzkie anioły. Mieszkamy w terenie, gdzie ów motyw jest szczególnie żywy, pojawia się w piosenkach, w poezji i filmach. Pomyśleliśmy więc, że można go połączyć z wiedzą geologiczną, historią kopalni na terenie tak bliskich nam Bieszczad i wpisać w to święto, które już od tylu lat celebrujemy w naszej szkole

– dodała.

Reklama

Wszystko wyszło doskonale! Po raz kolejny górnicy z Maćkowic nie potrafili ukryć wzruszenia, dziękując za tak miłą uroczystość. Na koniec imprezy nie zabrakło pięknych życzeń, prezentów i pysznego tortu.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama