Reklama

W naszym regionie bociany mają swoje święto – 17. edycja „Bocianady” [ZDJĘCIA]

28/08/2021 13:12

W gminie Stubno bociany mają swoje coroczne święto. W niedzielę, 22 bm., władze gminy wraz z Gminną Placówką Kultury w Stubnie i Lokalną Grupą Działania „Ziemia Przemyka” zorganizowały 17. edycję „Bocianady”. Udział w imprezie wzięło wielu mieszkańców gminy oraz okolicznych miejscowości.

Organizowana pod koniec sierpnia „Bocianada” stała się już lokalną tradycją. Pierwsza edycja miała miejsce w 2004 roku. Wtedy też odbył się VI Międzynarodowy Spis Bociana Białego. Okazało się, że w naszym regionie bociany najbardziej upodobały sobie właśnie gminę Stubno.

Z tej okazji w samym centrum Stubna gminne władze postawiły[paywall] symboliczne bocianie gniazdo oraz organizują co roku imprezę na cześć tych sympatycznych ptaków.

Jej tegoroczna edycja odbyła się pod patronatem gospodarza gminy, Gminnej Placówki Kultury w Stubnie oraz Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Przemyska”. Wydarzenie zainaugurowali wójt Ryszard Adamski wraz z kierowniczką Gminnej Placówki Kultury w Stubnie Danutą Ochenduszkiewicz, witając przybyłych.

Reklama

Gmina ma uzdolnionych mieszkańców

Przygotowano wiele atrakcji. Niedaleko sceny rozstawiono stoły z miejscowymi przysmakami oraz lokalnymi wyrobami. Swoje umiejętności kulinarne w postaci przepysznych przetworów, takich jak kapusta kiszona z jabłkiem, kiszone ogórki, powidła oraz dżemy, zaprezentowały mieszkanki gminy.

Można było również posmakować różnych lokalnych potraw, takich jak: kapuśniaki, cebularze, pieróg, domowy chleb, smalec oraz smakowite ciasta. Przybyli goście mieli też okazję do obejrzenia czy nabycia rękodzieła wykonanego przez uzdolnionych mieszkańców.

Koncerty i najpiękniejsze wieńce

Bogaty program artystyczny przygotowały mieszkanki gminy, m.in.: panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Ale Babki”, które zaprezentowało tradycyjne pieśni ludowe czy pracownice Gminnej Placówki Kultury, które swoim śpiewem rozgrzewały publiczność.

Nie zabrakło również zacnych gości. Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl” zaprezentował bogaty program artystyczno-taneczny. Podobnież Zespół Piosenki Biesiadnej „Jagiellanie” z Jagiełły. Gwiazdą wieczoru była grupa „Suski”. Nie zapomniano również o najmłodszych, na których czekały liczne atrakcje, m.in. ciekawe animacje.

Reklama

Po zakończeniu programu artystycznego na scenę wkroczył zespół muzyczny „Co Gramy”, który porwał uczestników „Bocianady” do tańca, dzięki czemu zapełnił się cały parkiet.

Podczas wydarzenia miał miejsce również konkurs na najładniejszy wieniec sołectwa w gminie Stubno, w którym udział wzięły reprezentacje wiosek: Stubno, Kalników, Stubienko, Nakło, Hruszowice oraz Barycz. Wystawione wieńce cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem przybyłych.

Dla uczestników przewidziano nagrody rzeczowe, które wręczono sołtysom poszczególnych wsi. Podczas oceny brano pod uwagę: estetykę, wartości artystyczne, różnorodność użytych materiałów, precyzję oraz architekturę bryły. Komisja nie mogła jednogłośnie wybrać najładniejszego wieńca, dlatego przyznała nagrody równorzędne dla wszystkich uczestników.  


JD
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    miś - niezalogowany 2021-08-28 23:30:50

    nie ma Józka Worosza nie ma "bocianady".

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości