W styczniu br. przypada 162. rocznica powstania styczniowego – największego polskiego powstania narodowego. 22 stycznia mieszkańcy niemal wszystkich polskich miast i miasteczek oddają hołd bohaterom tamtych tragicznych wydarzeń. W Przemyślu i Jarosławiu także pamiętają...
Powstanie styczniowe wybuchło w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. Było największym polskim zrywem narodowo-wyzwoleńczym. Bezpośrednią przyczyną rozpoczęcia walk z rosyjskim zaborcą była branka – przymusowy pobór do carskiej armii – ogłoszona na terenie Królestwa Polskiego w styczniu 1863 r. Mimo początkowych sukcesów zryw zakończył się przegraną powstańców, z których ok. 10 – 20 tysięcy poległo w walkach, blisko 1 tys. stracono, ok. 38 tys. skazano na katorgę lub zesłanie na Syberię, a ok. 10 tys. wyemigrowało. Wojska rosyjskie pacyfikowały powstanie z dużą determinacją i okrucieństwem. Po klęsce powstania styczniowego powstańcy doświadczyli licznych represji. Nastąpiła konfiskata ich majątków i masowe zsyłki na Syberię. Doszło również do wzmożonej rusyfikacji społeczeństwa polskiego.
Zarówno na cmentarzach w Przemyślu, jak i w Jarosławiu znajdują się powstańcze mogiły. W narodowym zrywie uczestniczyli zarówno przemyślanie, jak i jarosławianie.
Na Cmentarzu Głównym przy ul. Słowackiego w Przemyślu znajduje się powstańcza kwatera z mogiłami uczestników tamtych wydarzeń. Te można rozpoznać po biało-czerwonej tabliczce z datą 1863. Znaleźć tam można także jakże znamienne słowa:
22 stycznia br. kwaterę odwiedzili i oddali hołd powstańcom styczniowym prezydent Przemyśla Wojciech Bakun i przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Marcin Kowalski. Znicze zapłonęły także przed tablicą upamiętniającą powstanie styczniowe, która znajduje się na murze otaczającym pomnik Orląt Przemyskich. Tablica została odsłonięta w rocznicę powstania 22 stycznia 2008 r. Odwiedzający to miejsce mogą przeczytać m.in. znajdującą się na niej inskrypcję:
Warto wiedzieć, że Przemyśl, jak i cała Galicja nie były terenami walk, ale stąd napływało wielu ochotników i pomoc materialna. W przygotowania i pomoc zaangażowani byli m.in.: książę Adam Sapieha, Walery Waygart, Aleksander Dworski, Helena z Dzieduszyckich Pawlikowska i Joanna Waygart.
W powstaniu styczniowym wzięli udział także mieszkańcy Jarosławia i okolicznych miejscowości. Ceremonia związana ze 162. rocznicą tego zrywu była niezwykle uroczysta. Doszło do niej na Starym Cmentarzu w Jarosławiu. Pod tablicą upamiętniającą powstańców oraz bohatera pułkownika Leona Czechowskiego zgromadzeni odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, odmówili modlitwę, wysłuchali apelu pamięci, zaś wojskowa asysta honorowa oddała salwę honorową. Przybyłe delegacje, wśród których był m.in. burmistrz Jarosławia Marcin Nazarewicz, złożyły kwiaty. W swoim przemówieniu podkreślił rolę kultywowania pamięci o naszej narodowej historii zwłaszcza wśród młodego pokolenia.
Na zakończenie uroczystości członkowie Stowarzyszenia „Muzyka Dawna” w Jarosławiu, młodzież z Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego oraz klasy mundurowe z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących odśpiewali wspólnie pieśń powstańczą.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze