Reklama

W Przemyślu kobiety również uczciły 102. rocznicę uzyskania praw

04/12/2020 16:39

W sobotę, 28 listopada, w Warszawie, Lublinie, Katowicach, Wrocławiu i wielu innych miastach i miasteczkach odbyły się manifestacje zorganizowane przez ogólnopolski Strajk Kobiet. Data wydarzenia nie była przypadkowa.

Sto dwa lata temu, 28 listopada 1918 roku, naczelnik państwa Józef Piłsudski podpisał „Dekret Naczelnika Państwa o zmianach w ordynacji wyborczej”. Ten przełomowy dokument stanowił, że „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci, który do dnia ogłoszenia wyborów ukończył 21 lat. Wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele (lki) państwa, posiadający prawa wyborcze”.

Formalne zrównanie praw obywatelskich kobiet i mężczyzn potwierdziła[paywall] konstytucja marcowa z 1921 roku, której artykuł 96. stwierdzał, iż wszyscy obywatele są równi wobec prawa.

Od dekad prawa wyborcze – obok dostępu do edukacji – pozostawały na szczycie listy postulatów wysuwanych przez polskie sufrażystki. Polki wiedziały, że dopiero na tej podstawie można budować równe społeczeństwo.

Wykształcenie dawało kobietom zawód, niezależność finansową, szansę na rozwijanie talentów i pasji, a możliwość głosowania i kandydowania w wyborach realny wpływ na prawo i politykę. Dlatego w sobotę na manifestacjach, oprócz znanych już haseł, pojawiło się nowe: „Cześć i chwała sufrażystkom”.  

Również w Przemyślu odbyła się manifestacja zorganizowana przez „Rebelianty”. O godzinie osiemnastej około dziesięciu kobiet, w przepisowej odległości, manifestowało przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Piłsudskiego. Były flagi Strajku Kobiet, unijne i transparent z hasłem „W imieniu matki, siostry, córki”.

Manifestacja – jak mówiły organizatorki – zaplanowana była na piętnaście minut. Tuż przed upływem tego czasu podjechał radiowóz i rozległ się komunikat o tym, że jest ona nielegalna, po czym kobiety rozeszły się.


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    piotrek.rudi_772 2020-12-04 17:20:25

    Święta święta i po świętach. To teraz do pracy.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    bobas - niezalogowany 2020-12-04 17:50:59

    Była ich garstka

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    pisssss - niezalogowany 2020-12-04 18:10:08

    Ale byly i  to sie liczy ! wielki szacunek dla tych kobiet ze maja odwage walczyc o swoje prawa w tym mateczniku pislamistow !

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama