W sobotę, 28 listopada, w Warszawie, Lublinie, Katowicach, Wrocławiu i wielu innych miastach i miasteczkach odbyły się manifestacje zorganizowane przez ogólnopolski Strajk Kobiet. Data wydarzenia nie była przypadkowa.
Sto dwa lata temu, 28 listopada 1918 roku, naczelnik państwa Józef Piłsudski podpisał „Dekret Naczelnika Państwa o zmianach w ordynacji wyborczej”. Ten przełomowy dokument stanowił, że „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci, który do dnia ogłoszenia wyborów ukończył 21 lat. Wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele (lki) państwa, posiadający prawa wyborcze”.
Formalne zrównanie praw obywatelskich kobiet i mężczyzn potwierdziła[paywall] konstytucja marcowa z 1921 roku, której artykuł 96. stwierdzał, iż wszyscy obywatele są równi wobec prawa.
Od dekad prawa wyborcze – obok dostępu do edukacji – pozostawały na szczycie listy postulatów wysuwanych przez polskie sufrażystki. Polki wiedziały, że dopiero na tej podstawie można budować równe społeczeństwo.
Wykształcenie dawało kobietom zawód, niezależność finansową, szansę na rozwijanie talentów i pasji, a możliwość głosowania i kandydowania w wyborach realny wpływ na prawo i politykę. Dlatego w sobotę na manifestacjach, oprócz znanych już haseł, pojawiło się nowe: „Cześć i chwała sufrażystkom”.
Również w Przemyślu odbyła się manifestacja zorganizowana przez „Rebelianty”. O godzinie osiemnastej około dziesięciu kobiet, w przepisowej odległości, manifestowało przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Piłsudskiego. Były flagi Strajku Kobiet, unijne i transparent z hasłem „W imieniu matki, siostry, córki”.
Manifestacja – jak mówiły organizatorki – zaplanowana była na piętnaście minut. Tuż przed upływem tego czasu podjechał radiowóz i rozległ się komunikat o tym, że jest ona nielegalna, po czym kobiety rozeszły się.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Święta święta i po świętach. To teraz do pracy.
Ale byly i to sie liczy ! wielki szacunek dla tych kobiet ze maja odwage walczyc o swoje prawa w tym mateczniku pislamistow !
"mandarynkowa" impreza rozbita przez policję w Brukseli zatacza coraz szersze kręgi.Okazuje się że "mandarynki" w PiS to normalność i są na wszystkich szczeblach władzy. Teraz już staje się jasne dlaczego tak bronią "lawendowego" towarzystwa w naszym Kościele kardynałów, arcybiskupów i zwykłych duchownych gejówA ta orientacja kobiet wręcz nienawidzi.
bobas garstkę to TY masz - szarych komórek w mózgu...
Brawo ! wnet pogonimy to szemrane pisiorskie towarzystwo.
A te ogłoszenia na stronie Życia "Duecik Sex Kamerka Zapraszamy" czy "Szukam Sex Kolegi", to walczące kobiety popierają, uznając tylko za reklamę usług czy uważają, że są uwłaczające z punktu widzenia kobiet? Jednym słowem rażą je czy są dla nich przejawem wolności?
Żyjemy w wolnym demokratycznym kraju każdy ma prawo do swojego wyznania i upodobania tak jest zapisane w konstytucji RP widać że co nie którzy to socjalizm wtórny nie wyszli jeszcze z czasów PRL
Jakie kobiety to wodzirejka od wszystkich czarnych marszy i czarnych protestów .
No to teraz nastał czas na walkę o uzyskanie praw dla innych "płci", których trudno nawet zliczyć, bo się mnożą na potęgę. Wypada też czekać na protest przeciwko branży obuwniczej, która dyskryminuje płeć, bo produkuje tylko buty męskie i damskie. To się musi zmienić, tak dalej żyć nie można. I do tego pioruna koniecznie należy dodać sierp i młot, bo jak widać znak ten jest mało skuteczny.
Nasze "prawdziwki" (prawdziwi patrioci, Polacy, katolicy itd.) z rodziny PiS & Company kobiet nie cierpią, ale z polecenia swojej partyjnej "góry" żenią się z nimi i mają nawet dzieci (nie zawsze podobne do ojca). Znalazło by się kilka takich nazwisk nawet w wyższych sferach rządowych. Niektórych widzimy ostatnio codziennie na konferencjach prasowych, na których usiłują przekonać nas jaka ta UE francowata jest. Po "węgierskiej rynnie" w Brukseli jakby jeszcze bardziej francowata...
Święta święta i po świętach. To teraz do pracy.
Była ich garstka
Ale byly i to sie liczy ! wielki szacunek dla tych kobiet ze maja odwage walczyc o swoje prawa w tym mateczniku pislamistow !