14 lutego to Dzień Zakochanych. Miłe święto, ale nie miało prawa przyćmić innego, niezwykle ważnego w polskiej historii – kolejnej rocznicy powstania Armii Krajowej. Podkarpackie obchody 80. rocznicy jej narodzin odbyły się w Rzeszowie, ale pamiętano o niej także m.in. w Przemyślu i Narolu.
Rzeszowskie uroczystości odbyły się przy pomniku Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów. Wojskową asystę honorową wystawiła 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej.
Wydarzeniu towarzyszyły również poczty sztandarowe m.in. z: 21 Brygady Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza, Komendy Wojewódzkiej Policji, Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu czy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej[paywall].
– Po latach dyskredytacji, prześladowań, mordów, poniżania i wypaczania ich dokonań dla Ojczyzny, doczekali się należnego im od zawsze miejsca w historii naszego narodu, tak już nieliczni, ale nadal swoją postawą i wiernością ideałom stanowią dla nas wzór niezłomności i męstwa – powiedział dowódca 3 PBOT płk Michał Małyska.
Dyrektor rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Dariusz Iwaneczko przywołał z kolei przedstawicieli AK, którzy podtrzymywali tradycje tej organizacji i przekazywali ją dalej.
Uroczystość zakończył apel pamięci.
Władze miasta i powiatu przemyskiego wspólnie oddały hołd bohaterom z AK. Starosta przemyski Jan Pączek, prezydent miasta Wojciech Bakun, dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej Jan Jarosz oraz przedstawiciel dowódcy Garnizonu Przemyśl złożyli kwiaty pod obeliskiem znajdującym się przed siedzibą muzeum.
Następnie zapalili znicze i złożyli kwiaty przy kwaterze poległych, zamordowanych i zmarłych członków Armii Krajowej na Cmentarzu Wojskowym.

fot.UMiG Narol
14 lutego br. uroczystości rocznicowe odbyły się także przy pomniku AK w Narolu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze