Reklama

W Siedliskach wierzą, że warto walczyć o czyste powietrze

Według raportu WHO z 2018 roku aż 36 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży w Polsce. Zatrważające dane wzięto sobie do serca w Szkole Podstawowej w Siedliskach. Dyrekcja i nauczyciele placówki wyszli z założenia, że trwałe zmiany w kwestii czystości powietrza są możliwe tylko poprzez edukację młodego pokolenia.

By zwrócić uwagę dzieci i młodzieży, a także lokalnej społeczności na wspomniane kwestie, szkoła we wrześniu ub. r. zdecydowała się przystąpić do programu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej.

Pozwala on na włączenie się w realizację na terenie szkoły ogólnopolskiego projektu edukacyjnego pod hasłem „Wygrajmy ze smogiem”, który[paywall] finansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w partnerstwie z Państwowym Instytutem Badawczym NASK i we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym.


– Od wielu lat w szkole podejmujemy różne działania proekologiczne, więc wspomniany projekt od razu zwrócił naszą uwagę. Podjęliśmy wyzwanie i jako jedna ze 100 szkół w całej Polsce otrzymaliśmy czujnik smogu, który został zamontowany na budynku szkoły. Dane zbierane przez miernik są udostępniane przez internet oraz prezentowane na 27-calowym monitorze w szkolnej pracowni przyrodniczej, co umożliwia uczniom i nauczycielom naszej szkoły, jak i całej społeczności lokalnej bieżące monitorowanie jakości powietrza i adekwatne zaplanowanie codziennych aktywności. Kiedy powietrze danego dnia nie jest zbyt dobrej jakości, lepiej zrezygnować wówczas ze spaceru i wybrać inną formę spędzenia wolnego czasu – opowiada o projekcie Justyna Gawlikowska ze SP w Siedliskach.

Koordynuje ona realizację projektu wespół z Joanną Siciarz. Nad całością prowadzonych w szkole działań czuwa oczywiście dyrektor placówki Paweł Bartnicki.

Reklama

W ramach „Wygrajmy ze smogiem” w szkole prowadzone są też liczne zajęcia edukacyjne poświęcone zagadnieniom z nim związanym.

– Dzieci korzystają z platformy e-learningowej, na której mogą uczestniczyć w kursach poświęconych tematyce zanieczyszczenia powietrza czy ochrony środowiska. Również my, nauczyciele, jesteśmy przygotowywani do prowadzenia stacjonarnych zajęć z dziećmi. Cały projekt rozpisany jest na 2 lata, więc jeszcze sporo zajęć przed nami. Oprócz naszej szkoły w projekcie uczestniczą też dwie inne z naszego terenu, zlokalizowane w Przemyślu – informuje J. Gawlikowska.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    weitz_162 2022-02-22 10:54:41

    brawo młodzież! W Was siła! Wierzę, że nie będziecie powielać błędów naszego pokolenia.. dbajcie o nasze wspólne dobro! ja w porę się też opamiętałem i wymieniłem w końcu kopciucha na ekologiczny i bezobsługowy kocioł MINI MATIC od Kostrzewy, ale zanim zrozumiałem swoje błędy wiele lat i wiele dymu musiało upłynąć.. bądźcie mądrzejsi! 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama