Według raportu WHO z 2018 roku aż 36 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży w Polsce. Zatrważające dane wzięto sobie do serca w Szkole Podstawowej w Siedliskach. Dyrekcja i nauczyciele placówki wyszli z założenia, że trwałe zmiany w kwestii czystości powietrza są możliwe tylko poprzez edukację młodego pokolenia.
By zwrócić uwagę dzieci i młodzieży, a także lokalnej społeczności na wspomniane kwestie, szkoła we wrześniu ub. r. zdecydowała się przystąpić do programu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej.
Pozwala on na włączenie się w realizację na terenie szkoły ogólnopolskiego projektu edukacyjnego pod hasłem „Wygrajmy ze smogiem”, który[paywall] finansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w partnerstwie z Państwowym Instytutem Badawczym NASK i we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym.
– Od wielu lat w szkole podejmujemy różne działania proekologiczne, więc wspomniany projekt od razu zwrócił naszą uwagę. Podjęliśmy wyzwanie i jako jedna ze 100 szkół w całej Polsce otrzymaliśmy czujnik smogu, który został zamontowany na budynku szkoły. Dane zbierane przez miernik są udostępniane przez internet oraz prezentowane na 27-calowym monitorze w szkolnej pracowni przyrodniczej, co umożliwia uczniom i nauczycielom naszej szkoły, jak i całej społeczności lokalnej bieżące monitorowanie jakości powietrza i adekwatne zaplanowanie codziennych aktywności. Kiedy powietrze danego dnia nie jest zbyt dobrej jakości, lepiej zrezygnować wówczas ze spaceru i wybrać inną formę spędzenia wolnego czasu – opowiada o projekcie Justyna Gawlikowska ze SP w Siedliskach.
Koordynuje ona realizację projektu wespół z Joanną Siciarz. Nad całością prowadzonych w szkole działań czuwa oczywiście dyrektor placówki Paweł Bartnicki.
W ramach „Wygrajmy ze smogiem” w szkole prowadzone są też liczne zajęcia edukacyjne poświęcone zagadnieniom z nim związanym.
– Dzieci korzystają z platformy e-learningowej, na której mogą uczestniczyć w kursach poświęconych tematyce zanieczyszczenia powietrza czy ochrony środowiska. Również my, nauczyciele, jesteśmy przygotowywani do prowadzenia stacjonarnych zajęć z dziećmi. Cały projekt rozpisany jest na 2 lata, więc jeszcze sporo zajęć przed nami. Oprócz naszej szkoły w projekcie uczestniczą też dwie inne z naszego terenu, zlokalizowane w Przemyślu – informuje J. Gawlikowska.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.brawo młodzież! W Was siła! Wierzę, że nie będziecie powielać błędów naszego pokolenia.. dbajcie o nasze wspólne dobro! ja w porę się też opamiętałem i wymieniłem w końcu kopciucha na ekologiczny i bezobsługowy kocioł MINI MATIC od Kostrzewy, ale zanim zrozumiałem swoje błędy wiele lat i wiele dymu musiało upłynąć.. bądźcie mądrzejsi!
brawo młodzież! W Was siła! Wierzę, że nie będziecie powielać błędów naszego pokolenia.. dbajcie o nasze wspólne dobro! ja w porę się też opamiętałem i wymieniłem w końcu kopciucha na ekologiczny i bezobsługowy kocioł MINI MATIC od Kostrzewy, ale zanim zrozumiałem swoje błędy wiele lat i wiele dymu musiało upłynąć.. bądźcie mądrzejsi!