Reklama

W szkołach tłoczno, ale bez dramatu

28/07/2019 17:00

Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do szkół średnich regionu. Dramatycznych sytuacji absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych podobnych do tych, o jakich słyszy się pozostałych częściach kraju nie było. Rekrutacja przebiegła bez zakłóceń. W szkołach są jeszcze wolne miejsca.

W powiecie przeworskim podania do szkół średnich złożyło 852 absolwentów szkół podstawowych i 724 absolwentów gimnazjów. Na razie tylko nieco mniej niż połowa z nich potwierdziła chęć kontynuacji nauki w szkołach z terenu powiatu przeworskiego, składając w nich oryginały świadectw, ale na dopełnienie tej formalności uczniowie mają jeszcze trochę czasu. Joanna Mordarska, naczelnik wydziału oświaty, kultury, promocji i ochrony zdrowia postrzega pozytywnie ten etap rekrutacji. – Dla szkół z powiatu przeworskiego podwójny nabór stworzył szansę na ich rozwój – twierdzi. W stosunku do ubiegłego roku na uwagę zasługuje fakt, że w mniejszych szkołach, w których nie było pierwszych klas, utworzono oddziały, co z kolei zapewnia pracę nauczycielom – argumentuje. Szkoły przeworszczyzny cieszyły się też pewnym zainteresowaniem uczniów spoza powiatu. W rekrutacji wzięły udział 43 osoby spoza terenu powiatu, a najwięcej takich uczniów przyjął Zespołu Szkół Zawodowych im. Króla Jana III Sobieskiego w Przeworsku oraz Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu. Jak zapewnia J. Mordarska we wszystkich szkołach powiatu, nawet na tych najbardziej atrakcyjnych kierunkach, wciąż są miejsca[paywall].

Reklama

Warto patrzeć na listy

To jednak jeszcze nie koniec rekrutacji. Na listach przyjętych zapewne dojdzie jeszcze do drobnych przetasowań, więc warto śledzić, czy w wymarzonej szkole czy klasie nie zwolniło się miejsce. – Od 12 lipca do 31 sierpnia trwa etap rekrutacji uzupełniającej, w której część uczniów zmienia szkołę, oddział lub składa dokumenty do szkół, gdzie są wolne miejsca – wyjaśnia przebieg następnego etapu rekrutacji Marta Kurpiel. – Można się spodziewać, że jeszcze w pierwszym tygodniu września uczniowie będą szukać swojego miejsca w szkołach naszego powiatu – przewiduje.

JOANNA MORDARSKA Naczelnik wydziału oświaty, kultury, promocji i ochrony zdrowia starostwa powiatowego w Przeworskunatomiast w technikum najwięcej uczniów aplikowało na kierunki: informatyk, mechanik oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. We wszystkich szkołach powiatu przeworskiego są jeszcze wolne miejsca. Obecnie prowadzony jest nabór uzupełniający i zapraszamy absolwentów szkół podstawowych i gimnazjalnych do skorzystania z naszej oferty. Również oddziały z najbardziej popularnymi profilami są przygotowane na przyjęcie dodatkowych uczniów.

MARTA KURPIEL

Reklama

Naczelnik wydziału oświaty starostwa powiatowego w Jarosławiu

Mówiąc obrazowo, wśród 100 uczniów szkół ponadgimnazjalnych/ponadpodstawowych 18 rekrutuje się spoza naszego powiatu. To bardzo dobry wynik, który tłumaczyć należy szeroką ofertą edukacyjną naszych szkół i placówek, poziomem kształcenia, realizacją dużej ilości projektów edukacyjnych oraz innowacyjnymi rozwiązaniami procesów dydaktycznych. 11 lipca, po opublikowaniu list osób przyjętych, we wszystkich szkołach powiatu były jeszcze wolne miejsca. Oczywiście najbardziej oblegane kierunki tych miejsc nie miały, ale w klasach o podobnych profilach, po spełnieniu progu punktowego, można było jeszcze takie miejsce znaleźć.
Bartłomiej Pacek
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-07-28 22:10:34

    I po co męczyć dzieci.Przecież całkowicie wystarczy szkółka niedzielna dajaca pełna wiedzę o życiu.Dla wyjątkowo zdolnych 4 klasy  gdzie nauczą czytać,pisac i rachować.To była klasyka II RPTakie wykształcenie to później zdrowe społeczeństwo wychowane i wykształcone na zdrowych i sprawdzonych zasadach.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mk - niezalogowany 2019-08-01 13:55:13

    A tyle było - i chyba nadal   szumu w  wydaniu totalnych wariatów   , antypolskich  hien  , że brakuje miejsc , ze względu na dwa roczniki . I co ? I nic  się nie dzieje  . Awantury wariatów   są  , jak zwykle  przysłowiowa "burzą w szklance wody" . Targowica II , totalsi  ,  koderaści    na usługach  tzw samozwańczej "kasty"   która nie może pogodzić się z utratą wpływów  politycznych i finansowych.. Już niedługo   tylko 72  dni , czyli nawet nie  ma 2-ch i pół miesiąca do zadania wam  kanalie  decydującego ciosu prosto w wasze  antypolskie bolszewickie , zdradzieckie serce, jeśli w ogóle macie.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama