Największy w województwie podkarpackim i jeden z największych w Polsce przetarg z zakresu diagnostyki laboratoryjnej został rozstrzygnięty. W obecności marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla podpisane zostały umowy pomiędzy firmą, która doposaży placówki w sprzęt do diagnostyki laboratoryjnej i czterema największymi wojewódzkimi placówkami leczniczymi w regionie. Wśród nich jest Wojewódzki Szpital im. św. o. Pio w Przemyślu.
– Wprowadzamy do wojewódzkich podmiotów leczniczych nowoczesną technologię, zapewniającą pełną automatyzację procesu diagnostycznego i standaryzację wyników badań w czterech największych wojewódzkich podmiotach leczniczych
– powiedział marszałek W. Ortyl.
– To pierwsze takie rozwiązanie w naszym województwie
– dodał.
Nowością było także przeprowadzenie wspólnego przetargu przez cztery placówki. Przetargu, którego wartość szacunkowa wynosi ponad 36 mln zł. W postępowaniu złożone zostały dwie oferty. Najkorzystniejszą przedstawiło Roche Diagnostics Polska sp. z o.o.
Badania z zakresu immunochemii i biochemii stanowią podstawową i szeroką grupę spośród tych wykonywanych przez laboratoria diagnostyczne. W szpitalach badania z tego zakresu wykonywane są całodobowo, bo służą one do oceny i diagnostyki pacjentów.
Obecnie w laboratoriach podkarpackich placówek medycznych, biorących udział w przetargu, czyli: Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego mr w 2 w Rzeszowie, szpitali wojewódzkich w Krośnie i Przemyślu oraz Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego w Rzeszowie stosowane są różne rozwiązania w zakresie wyposażenia laboratorium. Wśród nich są m.in. wolno stojące analizatory o różnej wydajności, zlokalizowane często w różnych pomieszczeniach, co wymaga przenoszenia próbek przez pracowników. Sorter do próbek znajduje się tylko w jednym szpitalu, a w żadnej z jednostek nie było linii transportującej. Teraz to się zmieni.
Laboratoria zostaną wyposażone w całkowicie zautomatyzowaną linię technologiczną, obejmującą: analizatory, sortery do próbek we wszystkich podmiotach, linie transportujące w szpitalach oraz niezbędne oprogramowanie i integrację urządzeń z systemem informatycznym podmiotu leczniczego.
– Wyposażenie laboratoriów w najnowsze rozwiązania technologiczne dostępne na rynku diagnostyki laboratoryjnej przyczyni się do minimalizacji występowania błędów przedlaboratoryjnych, a także do zwiększenia wydajności procesu badań, skrócenia czasu oczekiwania na wyniki badań oraz ułatwi pracę personelowi laboratoriów
Reklama
– powiedział podczas konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie lider Zespołu Sprzedaży Bezpośredniej w Sektorze Publicznym spółki Roche Diagnostics Polska Rafał Kochanowski.
Zwiększenie dostępu do nowoczesnych rozwiązań technologicznych dla Wojewódzkiego Szpitala im. św. o. Pio w Przemyślu, ale i trzech pozostałych, jest niezwykle ważne.
– To szczególnie istotne w kontekście rosnącej liczby pacjentów i wykonywanych badań laboratoryjnych. Odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza skraca czas leczenia pacjenta i ma wpływ na dalszą jakość życia pacjentów po zakończeniu leczenia
Reklama
– powiedziała dyrektor przemyskiego szpitala na Monte Cassino Barbara Stawarz.
Rzecznik prasowy szpitala Paweł Bugira dodał:
– W ramach rozstrzygniętego przetargu nasz szpital pozyska system analityczny do wykonywania badań z zakresu chemii oraz immunochemii. Są to jedne z najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych i wśród nich jest wiele tak zwanych parametrów krytycznych, od których wyniku zależy zdrowie i życie ludzkie. Mówimy tu m.in. o markerach sercowych, markerach nowotworowych, markerach chorób zakaźnych, czy też badaniach różnych enzymów, metabolitów i elektrolitów.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze