Reklama

Wiedzą wszystko o swoich miejscowościach

Już po raz 22. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie odbył się finał konkursu pod hasłem „Wiem wszystko o mojej miejscowości”. To jeden z najstarszych i najbardziej obleganych konkursów w powiecie lubaczowskim.

Finał odbył się w mikołajki, 6 grudnia br. Imprezę zainaugurował występ artystyczny młodzieży pod opieką Marka Kindrata, instruktora Miejskiego Domu Kultury, zaś szefowa biblioteki Katarzyna Pelc-Antonik przypomniała historię konkursu, jego główne cele i założenia oraz inicjatorów i osoby zaangażowane w realizację poszczególnych edycji (m.in.: nieżyjących już Romana Ogryzłę, Jana Bogusza czy Zbigniewa Urbana, wieloletniego dyrektora Liceum Ogólnokształcącego, który zawsze wspierał bibliotekę w jej działaniach)[paywall].

Prace historyczne

Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęły 42 prace (12 historycznych, 17 plastycznych, 13 kompletów zdjęć) z 9 szkół z powiatu lubaczowskiego. Autorami było 44 uczniów. Prace historyczne oceniała komisja w składzie: przewodniczący – dr Zygmunt Kubrak (historyk, regionalista, miłośnik ziemi lubaczowskiej, emerytowany dyrektor Muzeum Kresów), Ryszard Antonik (historyk, emerytowany dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 2) oraz Dariusz Sałek (historyk, adiunkt, historyk Muzeum Kresów). Pierwsze miejsce zajęły Martyna Czerniak i Natalia Kobiałka z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie za pracę PRL (opiekun: Zygmunt Krasiński).  Na drugim uplasował się Patryk Komenda ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Oleszycach za pracę Żywa historia i dzień dzisiejszy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie (opiekun: Tymoteusz Furgała), a na trzecim Karolina Mazurkiewicz z Zespołu Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie za pracę Dworek szlachecki w Nowym Siole wczoraj i dziś (opiekun: Marcin Łabisz). Nagrodami były odpowiednio: 400 zł , 300 zł i 200 zł.

Reklama

Prace plastyczne

Prace plastyczne oceniało jury w składzie: Janusz Szpyt (artysta plastyk z Lubaczowa, który przez wiele lat pełnił funkcję instruktora w MDK) i Stanisław Sobczyk (artysta plastyk, emerytowany instruktor MDK). Wygrała praca Kacpra Mazura Cerkiew w Łówczy, wykonana pod kierunkiem Grzegorza Wajsa z Zespołu Szkół w Rudzie Różanieckiej. Drugie miejsce zajęła Sofia Lychman, nagrodzona za pracę Cerkiew św. Onufrego w Oleszycach, wykonaną pod okiem Anny Kubrak z Zespołu Szkół w Oleszycach, a trzecie Marcin Grona za pracę wykonaną pod kierunkiem Iwony Pelc-Żurawel z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Nagrodami były odpowiednio: 200 zł, 150 zł i 100 zł.

Prace fotograficzne

Natomiast pracom fotograficznym przyglądało się jury pracujące w składzie: Tomasz Michalski (fotograf, miłośnik Roztocza i ziemi lubaczowskiej) oraz Henryk Wacnik (od wielu lat właściciel studia fotograficznego, fotograf, filmowiec). Pierwsze miejsce przyznali Dominice Maciejewicz z Zespołu Szkół w Oleszycach za komplet fotografii pt. Cerkiew w Cieszanowie wykonany pod kierunkiem Anny Kubrak. Drugie przypadło Mai Mróz ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Oleszycach za komplet fotografii Cerkiew pw. św. Onufrego w Oleszycach, wykonany pod kierunkiem Renaty Kisały. Komisja przyznała dwa równorzędne trzecie miejsca – Paulinie Mazur i Patrycji Mazur ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Oleszycach za dwa komplety fotografii pt. Cerkiew w Borchowie, wykonane pod kierunkiem Renaty Kisały. Nagrodami były odpowiednio: 200 zł, 150 zł i 100 zł. Dodatkowo wszystkie osoby nagrodzone otrzymały statuetki i książki.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama