Przejście kolejowe Przemyśl – Medyka oraz drogowe przejście graniczne w Medyce zostaną przebudowane i zmodernizowane. – Otrzymaliśmy dwie decyzje o zapewnieniu finansowania dwóch strategicznych inwestycji na przejściach granicznych. Łącznie przeznaczone zostanie na to prawie 26 milionów złotych – powiedziała podczas konferencji prasowej w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul.
Pierwsza decyzja dotyczy rozbudowy i przebudowy kolejowego przejścia granicznego Przemyśl – Medyka. Aż 10 mln 188 tys. 767 zł zostanie wykorzystane na sfinansowanie opracowania dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem pozwoleń administracyjnych na budowę infrastruktury do odpraw kolejowych w ruchu osobowym i towarowym. Będzie to kontynuacja inwestycji, w związku z modernizacją linii kolejowej E-30 na odcinku Rzeszów – granica państwa. Zadanie realizowane jest we współpracy z PKP Polskie Linie Kolejowe SA. W br. – na zlecenie PKP PLK SA – powstanie koncepcja programowo-przestrzenna całej inwestycji, a kolejnym krokiem będzie opracowanie dokumentacji projektowej. Przewidywany okres budowy infrastruktury to lata 2028 – 2030.
– Dzięki realizacji całej inwestycji uzyskamy szybką kolej umożliwiającą podróżowanie z prędkością 160 kilometrów na godzinę dla pociągów pasażerskich i 120 kilometrów na godzinę dla pociągów towarowych oraz infrastrukturę graniczną, pozwalającą na znacznie płynniejsze i bezpieczne odprawianie stale rosnącej liczby pociągów
Reklama
– podkreśliła wojewoda podkarpacki.
– Równolegle będziemy projektowali dwa nowe terminale odpraw. Jeden w Przemyślu, drugi w Medyce
– dodała...
Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 61% tekstu do przeczytania.
Wykup dostępTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze