Reklama

Wiemy teraz, kto jest naszym bratem. Kongres Oświatowy Nauczycieli Polskiej Mniejszości Narodowej – Przemyśl 2022 [ZDJĘCIA]

17/11/2022 10:06

W dniach 4 – 6 listopada odbył się w Przemyślu Kongres Oświatowy Nauczycieli Polskiej Mniejszości Narodowej Lwowskiego Okręgu Konsularnego. Organizatorem przedsięwzięcia był Konsulat Rzeczypospolitej we Lwowie, reprezentowany przez Konsul Generalną Elizę Dzwonkiewicz oraz Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie Oddział w Przemyślu, reprezentowane przez wicedyrektora placówki Zbigniewa Hamielca.


W kongresie wzięło udział kilkudziesięciu nauczycieli ze Lwowa, Mościsk, Strzelczysk, Łanowic i innych miejscowości oraz przedstawiciele środowisk oświatowych w Ukrainie.

Eliza Dzwonkiewicz, witając serdecznie uczestników spotkania, przypomniała o trudnej sytuacji szkolnictwa na Ukrainie, o nieprzerwanie prowadzonej działalności dydaktycznej mimo ciągłego zagrożenia.

Podziękowała również za wsparcie uchodźców w pierwszych tygodniach wojny i konkretną pomoc przemyskiego PCEN-u, w którego obiektach znaleźli schronienie uciekający przed nią ludzie.

– W jednym państwie mogą żyć przedstawiciele różnych narodów, którzy, choć mają jedno serce, mają dwie ojczyzny – zauważyła pani konsul.

Reklama

Zwróciła także uwagę na fakt, że dbałość o ciągłość nauczania i samo nauczanie zanurzają nas w określonym kodzie kulturowym, stawiając pytania: kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, powinniśmy się skupić zatem na tym, co nas łączy jako ludzi.



fot.z materiałów organizatora
Pracownicy PCEN Z Przemyśla poprowadzili warsztaty dla nauczycieli z Ukrainy. Zagadnienia warsztatowe dotyczyły emisji głosu w pracy nauczyciela oraz nowoczesnych metod aktywizujących. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, zaowocowały licznymi rozmowami, wymianą doświadczeń, nawiązaniem kontaktów i planami dalszej współpracy.

Reklama


Podziękowania dla mieszkańców Przemyśla

Oleg Paska, dyrektor Departamentu Oświaty i Nauki Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej, podziękował przemyślanom za okazane uchodźcom serce słowami: „Wiemy teraz, kto jest naszym bratem.” 

Przedstawił również działania Departamentu Oświaty i Nauki na rzecz edukacji polskiej mniejszości narodowej w obwodzie lwowskim.

Olga Branicka, kierownik Wydziału Rozwoju Oświaty Rady Miasta Lwowa, również dziękowała mieszkańcom Przemyśla za konkretną pomoc. Zaprezentowała przy tym materiał filmowy nagrany przez młodzież polską wspólnoty mniejszościowej we Lwowie, z którego można było dowiedzieć się o wolontariacie młodych Polaków na Ukrainie w czasie wojny, ale także o ich działalności w sferze dbałości o znajomość polskiej kultury.

Reklama

Potrzebne podręczniki

Adam Chłopek, prezes Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie, przedstawił obecny stan i perspektywy polskich pozaszkolnych placówek oświatowych, opowiedział o tworzeniu bazy lokalowej do nauczania języka i kultury polskiej, przede wszystkim dzięki wsparciu ludzi dobrej woli.

Przypomniał o ogromnym zapotrzebowaniu na podręczniki szkolne w języku polskim. Zwrócił uwagę na konieczność kształcenia i doskonalenia nowoczesnej kadry pedagogicznej, zdolnej sprostać wyzwaniom nowych czasów.

Uczestnicy konferencji mieli również możliwość wysłuchania wykładów online Katarzyny Czyżyckiej, dyrektor programowej Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz Lilii Luboniewicz, prezes Fundacji „Wolność i Demokracja” z Warszawy.  



To nie tylko nauczanie, to misja

Pracownicy PCEN z Przemyśla poprowadzili warsztaty dla nauczycieli z Ukrainy. Zagadnienia warsztatowe dotyczyły emisji głosu w pracy nauczyciela oraz nowoczesnych metod aktywizujących.

Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, zaowocowały licznymi rozmowami, wymianą doświadczeń, nawiązaniem kontaktów i planami dalszej współpracy.

Reklama

– Organizacja kongresu napotykała wiele trudności. W ostatniej chwili został przeniesiony ze Lwowa do Przemyśla, by zapewnić bezpieczeństwo uczestników. Dzięki determinacji wielu ludzi udało się zrealizować to przedsięwzięcie, szczególnie ważne dla polskich szkół pracujących na Ukrainie w systemie sobotnio-niedzielnym, które funkcjonują dzięki wielkiemu zaangażowaniu nauczycieli i traktowaniu swojej pracy jako misji nauczania nie tylko języka polskiego, ale także polskiej kultury – podsumował wydarzenie Zbigniew Hamielec.


MW
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama