Reklama

Włamywacz skazany na cztery lata. Łupił kościelne skarbonki


Sąd Rejonowy w Przemyślu skazał na 4 lata pozbawienia wolności Marcina D. za notoryczne kradzieże z włamaniem do obiektów sakralnych i gastronomicznych w Przemyślu. Wyrok zapadł 14 maja br.


27 listopada 2024 r. 43-letni wówczas Marcin D. został zwolniony z Zakładu Karnego w Przemyślu i zaledwie po kilkunastu dniach dopuścił się kradzieży z włamaniem do zabytkowej kaplicy przy ul. Rogozińskiego w Przemyślu. Uszkodził drzwi oraz skarbonki, niszcząc przy okazji obiekt wpisany do rejestru zabytków. W grudniu 2024 r. ponownie się włamał, dopuszczając się kradzieży. Tym razem do kościoła pw. św. Benedykta, Cyryla i Metodego na przemyskim osiedlu Kazanów, skąd ze skarbonki kościelnej ukradł… 20 zł[paywall].

– Pomiędzy 10 grudnia 2024 roku a 14 lutego 2025 roku podejrzany dopuścił się siedmiu kradzieży z włamaniem, kradnąc od czterech do sześciuset złotych, jednocześnie niszcząc mienie o łącznej wartości trzech tysięcy czterystu złotych na szkodę Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem świętych Benedykta, Cyryla i Metodego w Przemyślu oraz parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem świętego Antoniego z Padwy w Przemyślu, a także czterokrotnie do punktu gastronomicznego, zabierając pieniądze w różnych kwotach oraz alkohol

Reklama

– wyliczyła rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Przemyślu prokurator Marta Pętkowska.

Multirecydywa

Marcin D. był uprzednio wielokrotnie karany za przestępstwa przeciwko mieniu. Działał w warunkach tzw. multirecydwy. Jak poinformowała prokurator M. Pętkowska, sprawca przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw. Wyjaśnił, że jest osobą bezdomną, czynów dokonywał z powodu braku pieniędzy i chęci zakupu jedzenia, alkoholu oraz odzieży. Przed Sądem Rejonowym w Przemyślu dobrowolnie poddał się odpowiedzialności karnej, akceptując wniosek prokuratora o wymierzenie kary 4 lat pozbawienia wolności, nałożenia obowiązku naprawienia szkody na rzecz pokrzywdzonych oraz zapłaty nawiązki w wysokości 2 tys. zł na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków.
Wspomniany kościół pw. św. Benedykta, Cyryla i Metodego na przemyskim osiedlu Kazanów ma szczęście do włamywaczy. Przypomnijmy tylko, że w środę, 25 listopada 2020 r., w godzinach popołudniowych doszło tam do kradzieży puszki z ofiarami za gazetkę parafialną „Patron”, a złodziej, aby wejść do świątyni, wybił kosztowną szybę w drzwiach wewnętrznych. Dzięki natychmiastowej reakcji policji udało się schwytać włamywacza, który poniósł konsekwencje swoich czynów.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 05/06/2025 07:01
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama