Było ich siedem. Siedem projektów uchwał, na podstawie których część radnych – tych związanych z koalicją rządzącą miastem – je przegłosowała i powołała do życia siedem zespołów szkolno-przedszkolnych w Przemyślu. Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul wszystkie unieważniła.
Uchwały zostały przegłosowane podczas sesji Rady Miejskiej w Przemyślu 28 lipca br. Jednak wobec sposobu ich procedowania grupa radnych opozycyjnych (Anna Grad-Mizgała, Lila Kalinowska, Grażyna Stojak, Ryszard Kulej, Jerzy Krużel, Paweł Rząsa – wszyscy Koalicja Obywatelska oraz radni niezależni: Maciej Kamiński, Piotr Krzeszowski, Stanisław Surma i Janusz Zapotocki) złożyła skargę i wniosek o uchylenie uchwał z powodu istotnego naruszenia prawa przy jej podejmowaniu. Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul najpierw wszczęła postępowanie zmierzające do unieważnienia wszystkich uchwał, a potem je unieważniła.
Głównym (jest ich kilka) powodem unieważnienia uchwały nr 146/2025 (czyli o powstaniu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1) jest niewzięcie pod uwagę przez prowadzącego obrady, nieuwzględnienie go w ogóle, wniosku formalnego, jaki chciał złożyć jeszcze przed głosowaniem radny M. Kamiński oraz niedopuszczenie do głosu radnego R. Kuleja i posła na Sejm RP Marka Rząsę.
Głównym (jest ich kilka) powodem unieważnienia uchwał od nr 157 do nr 162/2025 (czyli powstania pozostałych sześciu zespołów szkolno-przedszkolnych) był brak poddania projektu uchwał pod obrady odpowiednich komisji Rady Miejskiej w Przemyślu. Projekty musiały zostać najpierw zaopiniowane przez członków komisji, a dopiero potem poddane pod głosowanie.
Wszystko to reguluje tzw. lokalna konstytucja, czyli w tym wypadku Statut Miasta Przemyśla. Zdaniem wojewody, w tym wypadku prowadzący obrady wykazał się jego nieznajomością.
Pisma, informujące o unieważnieniu wszystkich uchwał wpłynęły tak do Kancelarii Ogólnej Urzędu Miejskiego w Przemyślu, jak i Biura Rady Miejskiej i Współpracy z Zarządami Osiedli 27 sierpnia br. Czyli dwa dni po tym, kiedy odbyła się kolejna sesja Rady Miejskiej w Przemyślu. Sesja, podczas której radni uchwałę nr 146/2025, czyli o powstaniu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Przemyślu… unieważnili sami i przyjęli nowy projekt dotyczący… tego samego. Problem w tym, że ponownie nie odbyło się to zgodnie z procedurami. Zauważyli to wspomniani radni opozycyjni i jeszcze tego samego dnia złożyli do wojewody podkarpackiego kolejną skargę i wniosek o unieważnienie w całości uchwały Rady Miejskiej w Przemyślu nr 199/2025 z 25 sierpnia br. oraz objęcie szczególnym nadzorem dalszych działań organu stanowiącego gminy. Rozstrzygnięcia w tej sprawie póki co nie ma.
To jednak nie ma żadnego znaczenia w kontekście funkcjonowania Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Przemyślu. Ten od 1 września br. rozpoczął działalność.
Szerzej w papierowym wydaniu ŻP.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze