Reklama

Wręczyli „Orły Montera”

Szkoła Podstawowa w Gniewczynie Łańcuckiej w gminie Tryńcza świętowała jubileusz 30-lecia nadania imienia generała Antoniego Chruściela ps. „Monter”.

7 maja 1989 r. w gniewczyńskiej placówce odbyła się uroczystość nadania jej imienia jednego z dowódców powstania warszawskiego, urodzonego w Gniewczynie Łańcuckiej gen. Antoniego Chruściela. 20 lat po tym wydarzeniu na terenie placówki odsłonięty został pomnik patrona, a po kolejnych 10 świętowano 30-lecie tej doniosłej uroczystości[paywall].

Rozpoczęła ją msza św. w miejscowym kościele parafialnym, której przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal. Potem uroczystości przeniosły się na teren szkoły. Zaproszeni goście, nauczyciele, uczniowie, rodzice, a także mieszkańcy przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Tryńczy przemaszerowali pod pomnik generała, gdzie delegacje przedstawicieli władz rządowych, samorządowych, wojska, instytucji i szkoły złożyły wiązanki kwiatów. Kolejną częścią obchodów była część artystyczna.

Reklama

Uroczystość swoim patronatem objęli prezydent RP Andrzej Duda oraz marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński. Święto szkoły było okazją do wręczenia statuetek „Orzeł Montera”, które za zaangażowanie w rozwój miejscowej szkoły otrzymali wieloletnia dyrektor SP w Gniewczynie Barbara Tytuła oraz ks. Krzysztof Filip, proboszcz parafii Gniewczyna. . Na ręce wyróżnionych przekazali je uhonorowani we wcześniejszych latach wieloletni dyrektorzy gniewczyńskiej placówki Łucja Dryś i Zdzisław Kędra. Na zakończenie imprezy przedstawiciele grona pedagogicznego na czele z dyrektor Jadwigą Gwóźdź wręczyli wójtowi gminy Tryńcza Ryszardowi Jędruchowi specjalne gratulacje z okazji otrzymanego wyróżnienia „Wójt Roku 2018”, a także podziękowali za wspieranie szkoły i środowiska szkolnego.

– Dzisiejsza uroczystość była doskonałą lekcją patriotyzmu przede wszystkim dla młodzieży, a także wszystkich uczestników jubileuszu oraz uhonorowaniem wielkiego, zasłużonego na rzecz ojczyzny patrona szkoły generała Antoniego Chruściela – powiedziała m.in. w swoim przemówieniu poseł na Sejm RP Anna Schmidt-Rodziewicz.

Reklama

Generał Antoni Chruściel

Urodził się 16 czerwca 1895 r. w Gniewczynie Łańcuckiej. Ukończył jarosławskie gimnazjum, później studia prawnicze na uniwersytecie we Lwowie. W 1914 r. służył w Legionie Wschodnim. Został wcielony do wojska austriackiego i walczył w 90. Pułku Piechoty. W grudniu 1918 r. służył w wojsku polskim. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W uznaniu za odwagę i męstwo na polu walki odznaczony został Krzyżem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych. W czasie kampanii wrześniowej w 1939 r. wziął udział we wszystkich działaniach 30. Dywizji Piechoty. Po kapitulacji Modlina dostał się do niewoli niemieckiej, z której zbiegł. Służył w Związku Walki Zbrojnej. W powstaniu warszawskim A. Chruściel dowodził całością sił walczących. We wrześniu 1944 r. Naczelny Wódz Kazimierz Sosnkowski mianował „Montera” generałem brygady. W 1945 r. przybył do Londynu. Po likwidacji PSZ i demobilizacji osiadł w Londynie, a w 1956 r. przeniósł się do Waszyngtonu. Zmarł 30 listopada 1960 r. i został pochowany na cmentarzu Mont Olivet, zaś w 1970 r. jego prochy przeniesiono do Alei Zasłużonych w amerykańskiej Częstochowie. Urny z prochami generała i jego żony Walerii 30 lipca 2004 r. spoczęły w Panteonie Żołnierzy Polski Walczącej na warszawskich Powązkach.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama