Reklama

Wrzesień miesiącem pamięci o przeszłości

Ten dziewiąty miesiąc roku wiąże się nie tylko z powrotem uczniów do szkół, końcem wakacyjnych wojaży czy nadchodzącą jesienią. To również czas szczególnej pamięci o wydarzeniach, które zapisały się krwawym atramentem na kartach polskiej historii.

Już pierwszy dzień września przypomina nam o momencie, w którym 83 lata temu z Polskiego Radia popłynęły słynne słowa: „A więc wojna”. W Przemyślu uroczystości rocznicowe rozpoczęły się mszą świętą w intencji poległych, po której w asyście Kompanii Honorowej 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich, pocztów sztandarowych oraz udziale licznych zaproszonych gości zebrani udali się na Cmentarz Wojskowy przy ul. Przemysława.

Kolejne dni wspominane były[paywall] w poszczególnych sąsiedzkich miejscowościach, które mimo dzielnej obrony nie podołały odparciu wojsk wroga bądź zostały brutalnie zbombardowane.

Reklama

Dwunasty września szczególnie upamiętniony został w samym Przemyślu, gdzie prezydent Wojciech Bakun wraz z sekretarzem miasta Dariuszem Łapą wyrazili pamięć o zwycięstwie króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem i złożyli kwiaty pod pomnikiem monarchy, który od 1883 roku stoi na przemyskim Rynku. Nie zapomnieli również o Ryszardzie Siwcu, który 8 września 1968 roku na znak protestu wobec agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację dokonał aktu samospalenia. W ramach uczczenia jego pamięci złożyli wiązanki zarówno przy Okrzei 2, gdzie mieszkał, jak i na jego grobie.

Zarówno przedstawiciele władz i mieszkańcy dbają też o to, by nie została zapomniana data 17 września. Jest bowiem dniem pamięci o agresji sowieckiej na Polskę. Wydarzenie obchodzone jest również jako Dzień Sybiraka. Jak co roku i w minioną sobotę liczne grono zebrało się, by najpierw pomodlić się w kościele oo. Karmelitów Bosych za ofiary wojny, jak i zmarłych i żyjących sybiraków, a następnie udać się pod pomnik Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia przy Wybrzeżu Marszałka Józefa Piłsudskiego, by przy udziale pocztów sztandarowych i Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, w 83. rocznicę tych wydarzeń oddać hołd poległym.


MR
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama