W Kniażycach w gminie Fredropol mieszka niecałe pół tysiąca osób. Determinacji i zaangażowania zazdrościć im mogą znacznie większe miejscowości. Postanowili sami uratować zabytkową świątynię i dopięli swego!
Drewniany kościółek w Kniażycach wybudowany został w latach 1924 – 1925 przez rodzinę Pawlikowskich z Medyki. Powstał dzięki dziedzicowi Janowi Gwalbertowi Pawlikowskiemu, z myślą o polskich osadnikach. W jego miejscu w latach 2004 – 2007 zbudowano murowany kościół, który 15 sierpnia 2007 roku został poświęcony pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest kościołem filialnym parafii w Grochowcach[paywall].
Jak każdy obiekt wymagał ciągłej troski i dbania o jego stan. Lata mijały, a remontów trudno było się doszukać. Nawet tych drobnych… Marniał. Dwie dekady temu rozważano nawet rozbiórkę tego obiektu ze względu na jego bardzo zły stan techniczny.
– Pomimo tej sytuacji, z inicjatywy społeczności lokalnej dziesięć lat podjęte zostały działania mające na celu uratowanie świątyni i przeprowadzenie prac remontowo-konserwacyjnych. Udało się! Przez ostatnie lata w obiekcie wykonano remont więźby dachowej, wymieniono skorodowane pokrycie dachu, przeprowadzono konserwację elementów konstrukcji drewnianej, wymieniono szalowanie. Gruntowny remont przeszedł fundament, powstała nowa instalacja eklektyczna i podjęto się konserwacji ślusarki okiennej. Wszystko dzięki ogromnemu zaangażowaniu i determinacji mieszkańców. Naprawdę jesteśmy pełni podziwu dla tamtejszej rady parafialnej i mieszkańców, że podjęli trud i wyzwanie by uratować architekturę, która wpisuje się w krajobraz kulturowy wsi i jest wizytówką dziedzictwa lokalnej społeczności – powiedziała Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze