Reklama

Za rok nowoczesna elektrociepłownia odpali w Przemyślu. Pierwsze łopaty wbite

Za rok, w sierpniu 2021 r., nowoczesna elektrociepłownia gazowa, budowana obok istniejącej już Ciepłowni Zasanie w Przemyślu, opalanej węglem, rozpocznie funkcjonowanie. Póki co 31 lipca br. – w obecności m.in. minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak oraz prezesa zarządu PGNiG SA Jerzego Kwiecińskiego – przy ulicy Emilii Plater wbito pierwsze łopaty pod jej budowę.

To kolejne, bardzo ważne, przedsięwzięcie, które ma przynieść czystsze powietrze w Przemyślu. Mieście, w którym smog bardzo doskwiera. Nowa elektrociepłownia zasilana gazem będzie produkować ciepło na potrzeby Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej sp. z o.o. w Przemyślu i jednocześnie wytwarzać energię elektryczną[paywall].

Latem, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze, energia będzie wytwarzana wyłącznie dzięki gazowi. Zdaniem fachowców, dzięki temu znacznie zmniejszy się emisja gazów cieplarnianych. Inwestycja zapewni również poprawę bezpieczeństwa energetycznego miasta i lepsze dostosowanie przemyskich źródeł energii do coraz bardziej zaostrzających się wymogów ochrony środowiska.

Reklama

Koszt: prawie 30 mln zł

11 megawatów energii cieplnej i 5 megawatów energii elektrycznej to parametry nowej elektrociepłowni gazowej. Za jej budowę odpowiada PGNiG Termika SA. Łączny koszt budowy to 29 mln 400 tys. zł, z czego 5 mln 600 tys. zł to dofinansowanie ze środków unijnych z Programu „Infrastruktura i Środowisko”. Finał prac planowany jest na sierpień 2021 r.

Jak już wspomnieliśmy, symboliczne wbicie pierwszych łopat pod budowę elektrociepłowni odbyło się 31 lipca br. Obok minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak oraz prezesa zarządu PGNiG SA Jerzego Kwiecińskiego obecni byli m.in.: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Anna Huk, prezes zarządu PGNiG Termika SA Paweł Stańczyk. Nie mogło oczywiście zabraknąć gospodarza miasta Wojciecha Bakuna.

Reklama

– Program Infrastruktura i Środowisko ma istotne znaczenie w rozwoju nowoczesnych instalacji produkujących w jednym procesie energię elektryczną i cieplną. Te projekty przyczyniają się do rozwoju systemów ciepłowniczych, a co za tym idzie likwidacji niskiej emisji. Na wsparcie sektora energetycznego z tego programu przeznaczanych jest niemal 12,5 miliarda złotych – powiedziała podczas uroczystości minister funduszy i polityki regionalnej M. Jarosińska-Jedynak.

– To bardzo ważna inwestycja zarówno dla Przemyśla, jak i naszej grupy kapitałowej. Dzięki niej miasto zyska nowoczesne, efektywne źródło wytwarzania energii, które nie tylko zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Przemyśla, lecz także przyczyni się do poprawy jakości powietrza i komfortu życia mieszkańców. Dla nas to krok w stronę realizacji planów związanych z rozwojem rynku ciepłowniczego. Chcemy być tą firmą na rynku, której przyszłością są właśnie jednostki zasilane gazem ziemnym – stwierdził prezes zarządu PGNiG SA J. Kwieciński.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Bershare - niezalogowany 2020-08-05 22:53:59

    Wy widzicie co piszecie? Macie jakieś pojęcie? Czy elektrociepłownia będzie przy ul Płowieckiej? masakra nie gazeta dowiedzcie się więcej gdzie wbijają łopaty bo mi się zdaje że przy e.plater

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kasander - niezalogowany 2020-08-05 23:05:47

    Nie ważne gdzie wbijają łopaty - to dla telewizji tylko taki pic.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    zzz - niezalogowany 2020-08-06 08:46:23

    A może faktycznie łopaty wbijali przy ulicy Płowieckiej, :), bo tam bliżej było dojechać. Do Przemyśla rzadko telewizja jeździ

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama