Reklama

Zapłacimy maksymalne stawki podatku

Od 1 stycznia 2025 r. wzrośnie w Przemyślu podatek od nieruchomości. 28 października br. radni przegłosowali projekt uchwały zaproponowanej przez prezydenta miasta Wojciecha Bakuna. Podwyżka dotknie wszystkich – mniej tych, którzy płacą za lokale mieszkalne, bardziej tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą.

Sesja, podczas której doszło do podwyżki, przebiegała zgodnie z „ustalonymi” przez lata standardami. Wnioskodawcy (i radni jego ugrupowania oraz koalicjanci) przekonywali, że jest to absolutnie niezbędne, oponenci (kilku radnych opozycyjnych) prosili o uzasadnienie. O zaprezentowanie pomysłów na „zagospodarowanie” większej kasy, która wpłynie na konto miasta.Ot, takie dywagowanie w zasadzie o niczym, bo z góry było wiadomo, że projekt uchwały zostanie przegłosowany.

– Proponowane stawki są bardzo istotne dla naszego miasta, bo – jak wiadomo – polityka fiskalna jest ważnym elementem w zarządzaniu. Wzrost stawek przyniesie dodatkowe wpływy do budżetu. To pozwoli na realizację zarówno zadań bieżących, jak i inwestycyjnych. Znacząco wpłynie na rozwój miasta

Reklama

– wyjaśniła skarbnik miasta Monika Czuryk. Podała przy okazji przykłady, o ile więcej będziemy musieli zapłacić. Przy mieszkaniu o powierzchni 50 m kw. i powierzchni gruntu, na którym jest posadowione (0,2 ara) zapłacimy rocznie o 13 zł więcej. Ktoś, kto prowadzi działalność gospodarczą w budynku o powierzchni 150 m kw. i powierzchni gruntów 22 arów, rocznie zapłaci więcej o 1 tys. 267 zł.

Dramatyczne szukanie pieniędzy

O szczegóły podwyżki pytała radna Anna Grad-Mizgała, pytał radny Ryszard Kulej (oboje Koalicja Obywatelska).

Reklama

– Podwyżka podatku – jak nas przekonywali niektórzy – to mało istotny szczegół dla portfeli każdego z nas. To bzdura, jest istotna! W skali miasta to około 10 procent dochodów, ale sięgamy bezpośrednio do kieszeni mieszkańców z nie za bogatego przecież miasta, do kieszeni przedsiębiorców. Mam wielkie wątpliwości, czy od tego powinniśmy zaczynać naszą pięcioletnią kadencję (dla jasności: tak kadencję zaczynało kilka przemyskich rad miejskich wstecz – przyp. aut.). Używanie argumentów, że przecież wszystko drożeje, jest cokolwiek śmieszne. Ta podwyżka, w moim przekonaniu, jest dramatycznym szukaniem pieniędzy, bo miasto, delikatnie mówiąc, nie jest w należytej finansowej kondycji

– stwierdził radny R. Kulej[paywall].

Reklama

Radna A. Grad-Mizgała próbowała się dowiedzieć, na co zostaną wydatkowane pozyskane z podwyżek środki.

– Jeżeli na utrzymanie miasta, czyli sprzątanie ulic, mycie przystanków czy naprawę infrastruktury, a nie na przykład na koncerty, byłoby to nawet do przyjęcia. W odpowiedzi usłyszałam, że nie... usłyszę, na co pójdzie ta kasa, bo to się okaże. Pójdzie proporcjonalnie według potrzeb. Pożyjemy, zobaczymy

– stwierdziła.

Stawki maksymalne

Nowe stawki zostały dostosowane do maksymalnych, jakie są możliwe w Polsce. Zgodne z obwieszczeniem ministra finansów z 1 sierpnia br. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2025 roku, opublikowanym w Monitorze Polskim – dzienniku urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej.

Reklama

To kolejna, trzecia już podwyżka podatku od nieruchomości za kadencji prezydenta W. Bakuna. Pierwsza była od 1 stycznia 2020 r., druga od 1 stycznia 2023 r.

Oto najważniejsze zmiany: stawka za metr kw. od budynków mieszkalnych lub ich części wynosić będzie 1 zł 19 zł od powierzchni użytkowej. Do tej pory było to 1 zł. Stawka za metr kw. od budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza oraz od budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej wynosić będzie 34 zł od powierzchni użytkowej. Do tej pory było 28 zł 78 groszy. Stawka za metr kw. gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków) wynosić będzie 1 zł 38 gr. Do tej pory było 1 zł 16 gr.

Reklama

W głosowaniu wzięło udział 21 radnych (nieobecni byli Lila Kalinowska i Maciej Kamiński). Projekt został przyjęty.

13 radnych było „za”. To:

  • Przemysław Bukowski,
  • Paweł Grabas,
  • Tomasz Jaroch,
  • Monika Jaworska,
  • Marcin Kowalski,
  • Marcin Maciołek,
  • Anna Sienkiewicz,
  • Dariusz Tkacz (wszyscy Wspólnie dla Przemyśla),
  • Robert Bal,
  • Bartłomiej Barczak,
  • Rafał Kijanka,
  • Krzysztof Majcher (wszyscy Prawo i Sprawiedliwość),
  • Jolanta Sawicka (niezależna).

3 osoby się wstrzymały od głosu:

  • Paweł Krzeszowski (niezależny),
  • Ewa Sawicka (Koalicja Obywatelska; w klubie była dyscyplina przy głosowaniu – przyp. aut.),
  • Janusz Zapotocki (niezależny).

5 radnych było „przeciw”, czyli:

  • Anna Grad-Mizgała,
  • Jerzy Krużel,
  • Ryszard Kulej,
  • Paweł Rząsa,
  • Grażyna Stojak (wszyscy Koalicja Obywatelska).
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 30/10/2024 19:46
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama