Reklama

Zapraszamy na „Ferie z WOT”


Wojska Obrony Terytorialnej już po raz kolejny przygotowują się do szkolenia podstawowego, realizowanego w ramach projektu „Ferie z WOT”. Szkolenie skierowane jest przede wszystkim do pełnoletnich uczniów szkół średnich, studentów i nauczycieli, które zakończy się przysięgą wojskową.


Pomiędzy 19 stycznia a 1 marca 2025 r. w szkołach i uczelniach wyższych na terenie całego kraju zaplanowane zostały ferie zimowe. W części województw już się rozpoczęły. Na Podkarpaciu ich inauguracja to 16 lutego br. Jeśli ktoś nie ma jeszcze pomysłu, w jaki sposób wykorzystać tę przerwę w nauce, może dołączyć do „terytorialsów”. Nabór do kolejnej edycji projektu „Ferie z WOT” właśnie się rozpoczął.

Projekt powstał w 2019 r. i od tego czasu z możliwości odbycia szkolenia podstawowego na przełomie stycznia i lutego skorzystało wielu ochotników. W br. „Ferie z WOT” będą prowadzone we wszystkich brygadach obrony terytorialnej w Polsce. Większość jednostek szkolenie podstawowe przeprowadzi na terenie działania brygad. Powołania do nich będą się odbywać zgodnie z ogólnopolskim harmonogramem ferii w poszczególnych województwach...

Płatny dostęp do treści

Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się

Pozostało 58% tekstu do przeczytania.

Wykup dostęp
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 07/02/2026 09:39
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    jerzy811_496 2026-02-07 12:04:15

    Najwyższy czas przywrócić pobór, oczywiście na innych zasadach niż to co miało miejsce w tzw czasach minionych.Preferowany byłby model skandynawski, gdzie mają w rezerwie przeszkolonych kilkaset tysięcy i więcej ludzi. Są w stanie w krótkim czasie zmobilizować olbrzymie armie przeszkolonych żołnierzy. Dla przykładu w Szwecji u każdego poborowego bada się jego predyspozycje i zainteresowania, są kierowani do szkolenia które chcą odbyć. Należy stworzyć system zachęt i przywilejów dla takich osób. Nikt nie zrobi żołnierza przygotowanego do współczesnego pola walki w dwa tygodnie. Uważam ze w obecnym formacie WOT to krzywdzenie tych ludzi,niczego się nie nauczą a warunkach wojennych będą ginąć jak przysłowiowe muchy. Do WOT-u powinni być kierowani rezerwiści w starszym wieku, tacy którzy już się nie nauczą obsługi nowoczesnego uzbrojenia ale będą mieli podstawową wiedzę wojskową.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama