Jednym z zadań drogowców jest odświeżanie oznakowania poziomego na nawierzchni drogowej. Zwykle taki zabieg rozpoczyna się w miastach na wiosnę, a prace są intensyfikowane są w okresie letnim. W tym roku w Przemyślu piesi i kierowcy będą mogli liczyć na lifting. Pytanie kiedy?
W mieście można znaleźć coraz więcej lokalizacji, w których oznakowanie poziome jezdni (zebry, linie i strzałki) jest już mocno wytarte. Upływ czasu i intensywna eksploatacja jezdni przez pojazdy sprawiają, że praktycznie co roku zabieg odmalowywania trzeba powtarzać. Po niedawnej nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu wiadomo już, że w tym roku w mieście na pewno zadanie zostanie zrealizowane (co nie jest takie oczywiste, np. w 2023 roku malowania oznakowania poziomego nie przeprowadzono). Na bieżące utrzymanie ulic w związku z koniecznością odnowienia oznakowania poziomego, a także na regulację studzienek kanalizacyjnych po zimowych uszkodzeniach zabezpieczono stosowną kwotę w budżecie miasta. Pytanie tylko, kiedy to się stanie?
W rozmowie z nami dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Przemyślu Jacek Cielecki przekazał, że kolejnym krokiem jest opracowanie zakresu zadania i ogłoszenie przetargu, a następnie wyłonienie wykonawcy. Dopiero wówczas możliwe będzie przystąpienie do działania w tym zakresie. – Realnie patrząc, będzie to nie szybciej jak w czerwcu – mówi dyrektor ZDM. Czy odmalowania wymagać będzie większość linii na jezdniach i przejść dla pieszych?
– W roku ubiegłym część robót w zakresie oznakowania poziomego ulic była prowadzona z wykorzystaniem grubowarstwowego malowania, a to jest zdecydowanie bardziej trwałe. Ma szansę przetrwać nawet kilka lat. Tych miejsc na pewno nie będziemy odświeżać w bieżącym roku. Natomiast w pozostałych obszarach część prac chcemy wykonać w trwalszej technologii, a tam, gdzie nie da się inaczej, wykonamy malowanie tradycyjne, które z pewnością po roku trzeba będzie powtarzać – wyjaśnia J. Cielecki.
Kierowcy mogą się więc spodziewać niebawem pewnych niewielkich utrudnień na drogach. Jak zapewnia ZDM, roboty malarskie za wiele ich nie generują, bo wykonawca będzie prowadził je głównie nocą, gdy ruch jest minimalny.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze