Reklama

Żłobek w rządcówce

14/01/2022 18:30

Wraz z końcem roku w Jaworniku Polskim zakończyła się adaptacja budynku rządcówki na potrzeby żłobka. Remont zabytkowego obiektu kosztował 1,8 mln zł. To trzecia na terenie gminy taka placówka.

Władze Jawornika Polskiego upiekły dwie pieczenie na jednym ogniu. Z jednej bowiem strony udało im się uratować przed ruiną bardzo urokliwy budynek w centrum Jawornika. Z drugiej uzupełnienie sieci żłobków w gminie oznacza w zasadzie całkowite zaspokojenie potrzeb mieszkańców w zakresie opieki nad najmłodszymi dziećmi – a trzy tego typu placówki to nie lada osiągnięcie, na które nie bez zazdrości patrzeć będą włodarze ościennych miast i gmin[paywall].

Wyremontowany właśnie, podpiwniczony, jednokondygnacyjny (w części dwukondygnacyjny) budynek z poddaszem zbudowany został na przełomie XIX i XX wieku, najprawdopodobniej przez ks. prof. Henryka Roszkowskiego. W latach 70. i 80. ubiegłego stulecia pełnił funkcję ośrodka zdrowia, a w pierwszej dekadzie XXI wieku mieścił Izbę Regionalną. Od kilku lat stał opuszczony i popadał w ruinę. Plany zleconego wiosną 2021 roku remontu mocno akcentowały zachowanie jego bryły i elementów stanowiących o jego niepowtarzalności, takich jak weranda, ozdoby snycerskie czy opaski okienne. Przedmiar robót obejmował zabezpieczenie i hydroizolację murów, odtworzenie braków w tynkach. We wnętrzu zamontowano nowe instalacje, podłogi, stolarkę drzwiową i okienną,  a przede wszystkim zaaranżowano układ pomieszczeń tak, by spełniały warunki funkcjonowania w tym miejscu żłobka. Całość tej rewitalizacji kosztowała ok.1 mln 800  tys. zł, z czego prace za ok.1 mln 250 tys. zł wykonała firma zewnętrzna, natomiast resztę pracownicy urzędu gminy. Dzięki temu wysiłkowi w żłobku opiekę znajdzie 15 dzieci.

Reklama

Celebrację zakończenia przebudowy zorganizowano 30 grudnia ub.r. W tutejszym kościele odprawiono mszę świętą, po której wójt gminy Stanisław Petynia, przedstawiciele rady gminy i rad sołeckich trzech pobliskich miejscowości, a także dyrektor żłobka i pracownicy urzędu gminy zwiedzili obiekt oraz uczestniczyli w symbolicznym przecięciu wstęgi.


pck
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama