Jednym z najważniejszych punktów największej w Polsce konferencji psychiatrycznej pod nazwą „Psychiatria Medforum” było wręczenie prestiżowych ogólnopolskich nagród „Złota Synapsa”. W kategorii „Zasłużony dla psychiatrii” jedną ze statuetek otrzymał doktor nauk medycznych Maciej Kuligowski z Przemyśla. Gratulujemy!
Drugą osobą, która dostąpiła tego szczytu, był wieloletni konsultant krajowy i kierownik Kliniki Psychiatrii w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie prof. Marek Jarema.
Dr n. med. M. Kuligowski jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu oraz Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi i Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Od niemal 30 lat związany jest z oddziałem podkarpackim (wcześniej rzeszowskim) Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, którego był prezesem przez dwie kadencje (aktualnie jest wiceprezesem)[paywall]. W latach 2008 – 2018 był konsultantem wojewódzkim na Podkarpaciu. Stworzył jedyny w regionie oddział psychosomatyczny, którego był kierownikiem. Był dyrektorem medycznym Szpitala Psychiatrycznego w Żurawicy, kierownikiem Poradni Zdrowia Psychicznego Szpitala Wojskowego w Przemyślu.
Od około 10 lat jest przewodniczącym komitetu organizacyjnego Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Bieszczadzkie Dni Psychiatryczne”. Konferencja co roku gości ok. 500 uczestników z całego kraju i najwybitniejszych wykładowców z Polski, Ukrainy, Francji i Słowacji. W 2020 r. była to jedyna na żywo zorganizowana konferencja psychiatryczna w kraju, gdzie ponadto po raz pierwszy omawiano wpływ COVID-19 na zdrowie psychiczne.
Dr M. Kuligowski od 13 lat kieruje wraz z dr. Jackiem Barketem Podkarpackim Centrum Zdrowia Psychicznego w Przemyślu, którego jest współtwórcą i współwłaścicielem. To jedyne takie miejsce na Podkarpaciu i prawdopodobnie w kraju skupiające: oddział dzienny psychiatryczny, poradnię zdrowia psychicznego, poradnię psychologiczno-psychoterapeutyczną dla dzieci i młodzieży oraz poradnię neurologiczną. Placówka zatrudnia 6 specjalistów psychiatrów, 3 specjalistów neurologów, kilkunastu psychologów i psychoterapeutów oraz terapeutów zajęciowych. Wszystkie świadczenia są bezpłatne dla pacjentów.
– Złota Synapsa to wielkie wyróżnienie dla mnie osobiście i podkarpackiej psychiatrii. Dziękuję doktor Teresie Adamczyk, prezes podkarpackiego oddziału Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego za poparcie mojej nominacji. Szczególne podziękowania kieruję do doktora Jacka Barketa. Ta nagroda to ukoronowanie mojej 28-letniej pracy jako psychiatry i druga w ciągu kilku dni, bo wcześniej otrzymałem Rubinowe Serce od Fundacji Jerzyk. Dziękuję! – powiedział dr M. Kuligowski.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze