Prawo i Sprawiedliwość będzie rozdawać karty w nowej radzie powiatu lubaczowskiego. Po 20 latach starostą przestał być Józef Michalik. Zastąpił go Zenon Swatek.
Zmiana na tym stanowisku wisiała w powietrzu od kilku dni. Decyzją wyborców, PiS zdobyło 8 mandatów w 17-osobowej radzie, więc było największym klubem i brakowało tylko 1 osoby do zdobycia większości. Rozmowy trwały kilka tygodni i zakończyły się powodzeniem tego ugrupowania. – Zawarliśmy koalicję z [paywall]radnym Komitetu Wyborczego Wyborców Samorząd Lubaczowski (Paweł Głaz – przyp. pb), tworząc Porozumienie na Rzecz Rozwoju Powiatu Lubaczowskiego. Nasza koalicja jest otwarta na współpracę z radnymi, którym leży na sercu dobro powiatu i chcieliby współpracować w ramach porozumienia – powiedział Zygmunt Gmyrek z PiS.
Przewodniczącą rady została kandydatka PiS Marta Tabaczek, pokonując Zbigniewa Wróbla stosunkiem głosów 9 do 7, przy 1 wstrzymującym. Jej zastępcami wybrano Adama Swatka Czerneckiego (10 za, 1 przeciw, 5 wstrzymujacych się) i Zygmunta Gmyrka (9-4-3).
Największe wyczekiwanie było jednak na wybór starosty lubaczowskiego. Kandydatem PSL był Józef Michalik, który rządził powiatem nieprzerwanie od stycznia 1999 r., a więc od momentu jego powstania. Zenon Swatek to natomiast radny miejski kilku kadencji (w ostatniej był wiceprzewodniczącym rady), przewodniczący Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej, z zawodu nauczyciel.
Z. Swatek zdobył 9 głosów, a J. Michalik – 7. Jeden radny wstrzymał się od głosu. To oznacza, że po prawie 20 latach nastąpiła starosty lubaczowskiego. Tuż po ogłoszeniu wyników, J. Michalik podszedł do Z. Swatka i pogratulował mu zwycięstwa.
Wicestarostą został Paweł Głaz (KWW Samorząd Lubaczowski). Poparło go 10 radnych, 5 było przeciw, a 2 wstrzymało się.
Skład zarządu powiatu uzupełnili: Stanisław Stromidło, Barbara Broź i Józef Ozimek.
– Jest to dla mnie ogromny zaszczyt i zobowiązanie do pracy, jaką należy wykonać w najbliższej kadencji. Bardzo szanuję 20-letni dorobek mojego poprzednika pana Józefa Michalika i deklaruję, że będę kontynuował te rzeczy, które rozpoczął i należy je skończyć. Liczę także na dobrą współpracę – powiedział po wyborze nowy starosta.
– Pragniemy zaproponować nowe otwarcie na współpracę z władzami wojewódzkimi i krajowymi. Mamy bardzo dobre relacje z marszałkiem Władysławem Ortylem i radnymi sejmiku województwa podkarpackiego – dodał. Z. Swatek zapewnił, że ich strony oraz ze strony parlamentarzystów wsparcie zostało zadeklarowane.
Podkreślił, że liczy na współpracę z wszystkimi radnymi, która „będzie źródłem sukcesu, który – mam nadzieję – uda nam się odnieść”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Wybrana głosami nic nie kumającego suwerena.Cała Europa na was leje PISoBOLSZEWICKIE miernoty,oszuści i złodzieje.https://finanse.wp.pl/starosta-kolbuszowski-odwolany-i-przywrocony-po-dwoch-dniach-zgarnie-odprawe-na-kilkadziesiat-tysiecy-6318296596072065a
historyk i geograf będą rządzić powiatem' śmiechu warte
Wyjcie pełowskie dziady i płaczcie razem z burakami z psl-u. Tylko kogo to obchodzi? :)
banda złodziejska
Wybrana głosami nic nie kumającego suwerena.Cała Europa na was leje PISoBOLSZEWICKIE miernoty,oszuści i złodzieje.https://finanse.wp.pl/starosta-kolbuszowski-odwolany-i-przywrocony-po-dwoch-dniach-zgarnie-odprawe-na-kilkadziesiat-tysiecy-6318296596072065a
historyk i geograf będą rządzić powiatem' śmiechu warte