Reklama

Zrobili coś (fajnego) z niczego [ZDJĘCIA]

Kiedyś ruina, teraz niezwykle atrakcyjne miejsce w mapie lubaczowszczyzny. Stacja kolejowa w Baszni kiedyś straszyła, teraz cieszy oko nie tylko miejscowych, ale także rzeszy turystów.

24 lipca w Baszni Dolnej odbyło się otwarcie Stacji Basznia, w którym wzięli udział przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych, przedsiębiorstw, instytucji i osób związanych z koleją. Uroczystość rozpoczęła się w Kresowej Osadzie, gdzie zgromadzeni goście wysłuchali m.in. wystąpień Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie oraz Michała Fludzińskiego ze Stacji Muzeum w Warszawie. Obaj zabrali zgromadzonych w historyczną i sentymentalną podróż po torach Galicji Wschodniej i dawnej linii kolejowej Jarosław – Sokal[paywall].

– Ta rewitalizacja nie mogłaby się odbyć, a Stacja Basznia nigdy by nie powstała, gdyby nie pomoc spółek kolejowych, które przekazały nam swój majątek. To była ciężka i żmudna praca, ale zakończyła się wielkim sukcesem – powiedział wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel. Z jego rąk pamiątkowe statuetki otrzymali dyrektorzy i przedstawiciele PKP PLK SA Zakład Linii Kolejowych w Rzeszowie, Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP SA w Krakowie, PKP Intercity SA Zakład Południowy w Krakowie. Statuetkę z podziękowaniami za pomoc w wdrożeniu projektu rewitalizacji w gminie Lubaczów odebrała także członek zarządu Sejmiku Województwa Podkarpackiego Anna Huk.

Reklama

Stacja Basznia wywarła na uczestnikach wydarzenia bardzo pozytywne wrażenie. To miejsce, gdzie z jednej strony udało się zachować ogromne dziedzictwo kolejowe, a z drugiej stworzyć ciekawy punkt na mapie turystycznej regionu.

Pierwszy piknik

Jeszcze tego samego dnia odbył się tam Piknik Kolejowy pod nazwą „EUpociągiem przez Roztocze”. Każdy z odwiedzających mógł zwiedzić stację, nie zabrakło także atrakcji związanych z kolejnictwem. Rodzice i dzieci z radością jeździli miniBałajem, drezynami rowerowymi i drezyną spalinową, uczestniczyli w grach i zabawach z animatorem i pracownikami GOK i GBP, przeżyli wirtualną podróż pociągiem i rollercoasterem, zwiedzali zabytkową lokomotywę i wagony kolejowe. Chętni mogli wysłuchać opowieści o kolei znawcy tematu ze Stacji Muzeum w Warszawie, który dodatkowo był ubrany w prawdziwy mundur z lat 30. XX wieku. Bardzo popularny był również bezpłatny przejazd szynobusem.

Reklama


fot.www.wikipedia.pl
Tak stacja kolejowa w Baszni wyglądała kiedyś.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama