Kiedyś ruina, teraz niezwykle atrakcyjne miejsce w mapie lubaczowszczyzny. Stacja kolejowa w Baszni kiedyś straszyła, teraz cieszy oko nie tylko miejscowych, ale także rzeszy turystów.
24 lipca w Baszni Dolnej odbyło się otwarcie Stacji Basznia, w którym wzięli udział przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych, przedsiębiorstw, instytucji i osób związanych z koleją. Uroczystość rozpoczęła się w Kresowej Osadzie, gdzie zgromadzeni goście wysłuchali m.in. wystąpień Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie oraz Michała Fludzińskiego ze Stacji Muzeum w Warszawie. Obaj zabrali zgromadzonych w historyczną i sentymentalną podróż po torach Galicji Wschodniej i dawnej linii kolejowej Jarosław – Sokal[paywall].
– Ta rewitalizacja nie mogłaby się odbyć, a Stacja Basznia nigdy by nie powstała, gdyby nie pomoc spółek kolejowych, które przekazały nam swój majątek. To była ciężka i żmudna praca, ale zakończyła się wielkim sukcesem – powiedział wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel. Z jego rąk pamiątkowe statuetki otrzymali dyrektorzy i przedstawiciele PKP PLK SA Zakład Linii Kolejowych w Rzeszowie, Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP SA w Krakowie, PKP Intercity SA Zakład Południowy w Krakowie. Statuetkę z podziękowaniami za pomoc w wdrożeniu projektu rewitalizacji w gminie Lubaczów odebrała także członek zarządu Sejmiku Województwa Podkarpackiego Anna Huk.
Stacja Basznia wywarła na uczestnikach wydarzenia bardzo pozytywne wrażenie. To miejsce, gdzie z jednej strony udało się zachować ogromne dziedzictwo kolejowe, a z drugiej stworzyć ciekawy punkt na mapie turystycznej regionu.
Jeszcze tego samego dnia odbył się tam Piknik Kolejowy pod nazwą „EUpociągiem przez Roztocze”. Każdy z odwiedzających mógł zwiedzić stację, nie zabrakło także atrakcji związanych z kolejnictwem. Rodzice i dzieci z radością jeździli miniBałajem, drezynami rowerowymi i drezyną spalinową, uczestniczyli w grach i zabawach z animatorem i pracownikami GOK i GBP, przeżyli wirtualną podróż pociągiem i rollercoasterem, zwiedzali zabytkową lokomotywę i wagony kolejowe. Chętni mogli wysłuchać opowieści o kolei znawcy tematu ze Stacji Muzeum w Warszawie, który dodatkowo był ubrany w prawdziwy mundur z lat 30. XX wieku. Bardzo popularny był również bezpłatny przejazd szynobusem.

fot.www.wikipedia.pl
Tak stacja kolejowa w Baszni wyglądała kiedyś.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze