Kilka tysięcy osób z terenu powiatu przemyskiego korzysta z pomocy unijnego Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020. Wiele z nich narzeka, że po produkty żywnościowe musi jeździć do Przemyśla, gdzie w jednym z lokali na bocznicy kolejowej przy ul. Mickiewicza znajduje się punkt zborny. Problem w tym, że nie wszyscy mają jak się tam dostać.
Pani Swietłana Rabczak mieszka w Połankach Babickich. To piękna miejscowość. Ukryta za lasem, przy drodze z Babic do Dubiecka. Do Przemyśla – jak sama wyliczyła – ma niecałe 30 km. W tym roku złożyła wniosek o przyznanie pomocy żywnościowej do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krzywczy. Dostała skierowanie po odbiór paczki[paywall]. Problem w tym, że nie może tego zrobić w oddalonej o kilka kilometrów Krzywczy. Musi jechać do Przemyśla. Nie ma pretensji o to, że musi dźwigać ciężkie torby. Cieszy się z tego, że jest beneficjentką programu wspierającego osoby niezamożne, z którego może korzystać systematycznie przez cały rok, już od kilku lat. Problemem jest dla niej odległość.
– W poprzednich latach można było odebrać żywność zarówno w Krzywczy, jak i na przykład w Babicach. Można było także w Przemyślu, w siedzibie Caritasu. Tam to dopiero były warunki. Trzeba było zejść po schodkach do piwnicy. Było tak wąsko, że dwoje ludzi nie mogło się wyminąć. Nie rozumiem, dlaczego tak się dzieje, że trzeba jechać aż do Przemyśla. To absurd. Byłam u pani kierownik GOPS-u w Krzywczy. Powiedziała, że nie mają odpowiedniego lokalu, że oni tylko wydają skierowania. Taki problem ma kilkadziesiąt osób z naszej gminy. Busem nie pojedziemy, bo nie damy rady tego udźwignąć. Kto nie ma samochodu, tak jak ja, musi liczyć na pomoc sąsiadów. Ale przecież nikt nie pojedzie za darmo. Trzeba zapłacić za kurs w obie strony, a i człowiek naczeka się czasami po kilka godzin. Rok temu sąsiadka była sto siedemdziesiąta w kolejce – tłumaczy pani Swietłana.
Koordynatorem programu na Podkarpaciu jest Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie. Na terenie powiatu przemyskiego – Caritas Archidiecezji Przemyskiej i przemyski oddział Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. Poszczególne urzędy miast czy gmin pełnią rolę odbiorcy wniosków i wydających skierowania. Tak jak ma to miejsce w Urzędzie Gminy w Krzywczy i podległym mu Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej.
– Program jasno precyzuje warunki, w jakich musi być przechowywana żywność. Nie dysponujemy lokalem z potężną chłodnią, lodówkami czy płytkami na podłodze. I nawet bylibyśmy w stanie coś takiego zorganizować, gdyby wydawanie odbywało się kilka razy w roku. Taki lokal musi być jednak czynny przez cały rok. Nie możemy także wydawać żywności z samochodu, bo zabraniają tego przepisy. U nas mieszkańcy mogą jedynie składać wnioski o przyznanie pomocy i otrzymywać skierowanie do punktu odbioru, który znajduje się w Przemyślu, na terenie bocznicy kolejowej przy ulicy Mickiewicza. Lista produktów, które można tam otrzymać, zawiera dwadzieścia pozycji. W paczkach, które są odbierane, mogą się znaleźć: makaron, ryż, kasza gryczana, mleko, cukier, olej, wędliny, gołąbki w sosie, ryby i tym podobne – wyliczyła kierownik GOPS-u w Krzywczy Anna Żak. – Nie jest jednak prawdą, że osoby starsze, niepełnosprawne lub takie, które nie mają szans na jakikolwiek transport, pozostawiamy samym sobie. Zapewniamy samochód, który przywozi im paczki z Przemyśla do domu. Oczywiście bezpłatnie. Gdyby ktoś miał z tym problem, śmiało może przyjść do naszego ośrodka lub skontaktować się z nami w inny sposób – podsumowała.
W ub.r. z Programu Operacyjego Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 skorzystało ok. 900 osób z terenu gminy Krzywcza. W br. produkty wydawane są od początku grudnia.
Jak otrzymać wsparcie?
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD). Jego założeniem jest wspieranie osób potrzebujących poprzez przekazywanie żywności w formie paczek lub posiłków. Pomoc mogą otrzymywać osoby indywidualne lub całe rodziny będące w trudnej sytuacji życiowej i uzyskujące dochód nieprzekraczający 1 tys. 402 zł – w przypadku osoby samotnie gospodarującej i 1 tys. 56 zł – w przypadku osoby w rodzinie. Aby otrzymać wsparcie żywnościowe, należy się zgłosić z wnioskiem do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania ośrodka pomocy społecznej lub do organizacji partnerskiej wydającej żywność w celu zakwalifikowania do jej odbioru. Osoby potrzebujące otrzymują artykuły: warzywne i owocowe, skrobiowe, mleczne, mięsne, a także cukier czy olej. Ci, którzy wyrażą taką chęć, mogą skorzystać z bezpłatnych szkoleń lub warsztatów dotyczących m.in.: przygotowywania posiłków, dietetyki oraz zdrowego odżywiania czy sprawnego zarządzania budżetem domowym.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Tak wygląda ulica Jagiellońska w Przemyślu przy głównym przystanku mzk po sprzątaniu pracowników PGK o godz 10 rano i wszystkie inne ulice. Dobrze by było żeby prezydent miasta poszedł na spacer z rana i zobaczył jak zarządza miastem. Gdzie nasza straż miejska, chyba tylko na placu Dominikanskim bo nigdzie ich więcej nie widać. Gdzie są Nasze władze i radni miasta chyba tylko robią imprezy w rynku i tym się szczyca. Niedługo przemyśl zarosnie brudem, aż wstyd się przyznać, że mieszkam w tak brudny mieście
To i tak dobrze ze nie musi placic tak jak w gminie Bircza!
Tak wygląda ulica Jagiellońska w Przemyślu przy głównym przystanku mzk po sprzątaniu pracowników PGK o godz 10 rano i wszystkie inne ulice. Dobrze by było żeby prezydent miasta poszedł na spacer z rana i zobaczył jak zarządza miastem. Gdzie nasza straż miejska, chyba tylko na placu Dominikanskim bo nigdzie ich więcej nie widać. Gdzie są Nasze władze i radni miasta chyba tylko robią imprezy w rynku i tym się szczyca. Niedługo przemyśl zarosnie brudem, aż wstyd się przyznać, że mieszkam w tak brudny mieście
To i tak dobrze ze nie musi placic tak jak w gminie Bircza!