Reklama

Do końca roku wszystkie placówki muszą być gotowe na e-recepty

Jeszcze tylko nieco ponad miesiąc mają placówki medyczne na wdrożenie programu e-recept. Według podkarpackiego oddziału NFZ w naszym regionie na razie uczyniło to 78 procent z nich. Apteki są gotowe. Jakie są zalety i wady finalnego etapu elektronizacji polskiej służby zdrowia?

Od 1 stycznia br. każda apteka ma obowiązek realizacji e-recept. I z niego się wywiązuje. Problemem jest natomiast fakt, że nie wszystkie placówki służby zdrowia mogą powiedzieć to samo. W każdym z czterech najważniejszych miast w naszym regionie, czyli Przemyślu, Jarosławiu, Przeworsku i Lubaczowie, są ośrodki, które nie mają jeszcze uruchomionej komunikacji na linii lekarz – farmaceuta[paywall]. Do końca br. muszą to jednak zrobić.

Czym jest e-recepta?

To nic innego jak elektroniczny odpowiednik papierowej recepty. Każdy pacjent ma (lub powinien mieć) swoją elektroniczną kartę. Tam właśnie lekarz wpisuje informacje m.in. o przepisanym leku. Elektroniczny zapis jest przekazywany za pomocą systemu od lekarza do farmaceuty, a stamtąd do instytucji, która go refunduje, czyli do NFZ. W elektronicznej karcie pacjenta mają się znaleźć informacje dotyczące lekarza, który wydał dany lek, sposobu jego dawkowania oraz cena preparatu.

Reklama

– To wszystko jednak wcale nie oznacza, że papierowe recepty szybko znikną z gabinetów lekarskich. Pacjent w dalszym ciągu będzie mógł otrzymywać receptę w wersji papierowej – zapewnił jeden z przemyskich lekarzy. – Jak można odebrać receptę elektroniczną? Albo dajemy pacjentowi wydruk, na którym nie będzie pieczątek ani żadnych podpisów, albo recepta przyjdzie SMS-em lub e-mailem. Będzie tam czterocyfrowy kod, wygenerowany przez system po wpisaniu przez nas danych. Z wydrukiem lub owym kodem należy się udać do apteki. Tam koniecznie trzeba podać numer PESEL. Na podstawie tych danych farmaceuta wyda lek – wyjaśnia.

Zalety i wady e-recept

– Podstawową zaletą elektronicznej recepty jest jej czytelność – usłyszeliśmy w jednej z przemyskich aptek. – Proszę mi wierzyć, bardzo często dochodzi do sytuacji, że nie jesteśmy w stanie odczytać się nazwy leku. Niektórzy lekarze piszą jak kura pazurem. Czasami jesteśmy zmuszone odesłać pacjenta, ponieważ recepta jest niekompletnie wypisana przez lekarza albo są problemy z odczytaniem. Dzięki e-receptom takich sytuacji już nie będzie – stwierdziła farmaceutka.

Reklama

Co się stanie, jeśli np. pacjent zgubi wydruk? – Nic. Jeśli do tego dojdzie, nie ma powodów do rozpaczy, każda elektroniczna recepta jest w systemie. Ta forma do minimum ogranicza możliwość wydania nieprawidłowego leku – wyjaśniła.

Warto także dodać, że e-recepta powinna wyeliminować problem fałszowania recept (pozwala na monitoring leczenia w chorobach przewlekłych). Pacjent ma też możliwość częściowej realizacji e-recepty. – Tak, to prawda. Jeśli na recepcie wypisanych jest kilka opakowań leku, to można wykupić tylko jedno, a resztę recepty zrealizować przy okazji kolejnej wizyty u nas, ale także w każdej innej aptece – wyjaśniła cytowana wyżej farmaceutka.

Reklama

Nie będzie więc już potrzeby robienia odpisu recepty. Pacjenci, szczególnie ci, za których leki odbiera ktoś bliski, obawiali się, że będą musieli osobiście stawić się w aptece, aby odebrać lek. Ministerstwo zdrowia zapewnia jednak, że leki może wykupić dowolna osoba (która posiada nasz nr PESEL).

Chyba największą wadą e-recept jest to, że w przypadku pojawienia się w nich błędu, pacjenci będą zmuszeni ponownie stanąć w kolejce do lekarza, a ten będzie musiał anulować receptę i wystawić nową.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama