W Małkowicach nie zabrakło dożynkowych wieńców, symbolizujących sytość i dobrobyt chleba z tegorocznych zbiorów i ludowych przyśpiewek. Dożynki były wyśmienitą okazją do zabawy i integracji, a także wytchnieniem od pracy na roli.
Gminne święto plonów w Małkowicach rozpoczęła msza św. dziękczynna odprawiona przez proboszcza parafii Małkowice ks. Jerzego Sowę, przy udziale proboszcza parafii Wacławice – ks. Andrzeja Stopyry. Poprzedziło ją[paywall] poświęcenie dożynkowych wieńców prezentowanych przez przedstawicieli 11 sołectw z terenu gminy Orły.
Dalsza część uroczystości odbyła się na miejscowym stadionie sportowym, gdzie dożynkowy korowód przywitany został dźwiękami ludowej muzyki. Tutaj nastąpiło uroczyste przywitanie gości przez gospodarza gminy Bogusława Słabickiego i sołtysa Małkowic Andrzeja Dudka.
Wśród nich nie zabrakło przedstawicieli władzy państwowej, sejmików i samorządów lokalnych, a także przedstawicieli służb mundurowych i dyrektorów szkół. Obecny był także dyrektor oddziału Banku Spółdzielczego w Orłach, przewodniczący Rady Nadzorczej spółki PKP PLK SA, prezes i wiceprezes firmy Wipasz, przedstawiciel Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i reprezentacja Rady Seniorów w Orłach oraz oczywiście licznie przybyli mieszkańcy gminy, którzy przyszli, by razem dziękować za szczęśliwe ukończenie żniw i prac polowych oraz tegoroczne zbiory.
Oficjalnego ceremoniału, czyli rozdzielenia pomiędzy zgromadzonych dożynkowego chleba – symbolu dobrobytu i sytości – dokonał wójt gminy, zaś na jego ręce przekazali go starostowie tegorocznych dożynek – Magdalena i Bogusław Perłakowie.
W programie zabawy nie zabrakło degustacji wybornych słodkich wypieków i wyrobów, przygotowanych przez gospodynie z poszczególnych sołectw, które – jak zawsze – stanęły na wysokości zadania, serwując przybyłym pyszności o niepowtarzalnych smakach.
Była też część artystyczna z udziałem orkiestry dętej z Walawy i kapeli z Kaszyc oraz lokalnego kabaretu „No to kto to”. Natomiast wisienką na torcie okazał się występ zespołu Alive. Na najmłodszych również czekała moc atrakcji w postaci strefy zabaw i animacji z malowaniem twarzy, gigantycznych baniek mydlanych przygotowanych przez Fundację „Dr Clown” oraz dmuchanych zjeżdżalni.
– Tegoroczne dożynki gminne były wspaniałą okazją do dziękowania za cały rok pracy naszych mieszkańców oraz radosnego wspólnego świętowania – podsumowała wydarzenie Bernadeta Gnot, prezes Stowarzyszenia „Nasze Małkowice”. Organizatorem imprezy byli: gmina Orły i sołectwo wsi Małkowice.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze