Reklama

1 listopada na przemyskim cmentarzu głównym [ZDJĘCIA]

Uroczystość Wszystkich Świętych to jedyny taki dzień w roku. Tego dnia wspominamy wszystkich, którzy żyli przed nam, naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty oraz zapalając znicze. Ze świętem zmarłych związany jest bowiem ogień – symbol pamięci, wdzięczności, modlitwy.

Terminy świąt wyznaczone zostały przez Kościół katolicki setki lat temu. W IX w., w 835 r., ustanowiona została przez papieża Jana XI uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada) ku czci zmarłych świętych – już zbawionych – i to zarówno świętych wyniesionych na ołtarze, jak i nikomu nieznanych. Przeszło sto lat później, w 998 r., ustanowiony został (dzięki św. Odilonowi, opatowi benedyktynów we francuskim Cluny) Dzień Zaduszny (2 listopada). To dzień nabożeństw i modłów w intencji wszystkich zmarłych, a zwłaszcza dusz odbywających jeszcze pokutę czyśćcową.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama