Uroczystość Wszystkich Świętych to jedyny taki dzień w roku. Tego dnia wspominamy wszystkich, którzy żyli przed nam, naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty oraz zapalając znicze. Ze świętem zmarłych związany jest bowiem ogień – symbol pamięci, wdzięczności, modlitwy.
Terminy świąt wyznaczone zostały przez Kościół katolicki setki lat temu. W IX w., w 835 r., ustanowiona została przez papieża Jana XI uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada) ku czci zmarłych świętych – już zbawionych – i to zarówno świętych wyniesionych na ołtarze, jak i nikomu nieznanych. Przeszło sto lat później, w 998 r., ustanowiony został (dzięki św. Odilonowi, opatowi benedyktynów we francuskim Cluny) Dzień Zaduszny (2 listopada). To dzień nabożeństw i modłów w intencji wszystkich zmarłych, a zwłaszcza dusz odbywających jeszcze pokutę czyśćcową.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze