Reklama

1000 dni rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ambasador Japonii nad Sanem [ZDJĘCIA]

– Dziękuję za wspaniałe przyjęcie zarówno mnie, jak i całej naszej delegacji w Przemyślu. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co dzisiaj zobaczyłem. Doskonale wiemy, jaki wkład w pierwszych dniach wojny w Ukrainie miał Przemyśl i jego mieszkańcy. Wkład w pomoc uchodźcom wojennym – powiedział m.in. ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Japonii w Polsce Akira Kono podczas części oficjalnej swojej wizyty w Przemyślu. Doszło do niej 20 listopada br., w związku z 1000. dniem pełnowymiarowej agresji rosyjskiej na Ukrainę.

Celem były odwiedziny przede wszystkim Domu Ukraińskiego przy ul. Kościuszki oraz ośrodka dla uchodźców przy ul. Szykowskiego 1. Ambasador Japonii chciał zobaczyć, jakie są efekty realizacji przez przemyski oddział Związku Ukraińców w Polsce projektu w ramach Programu Wsparcia Finansowego dla Projektów Oddolnych (GGP). Projektu finansowanego przez rząd Japonii w kwocie 105 tys. 475 euro. Dzięki udzielonemu wsparciu znikła m.in. część barier architektonicznych w Domu Ukraińskim przy ul. Kościuszki oraz we wspomnianym obiekcie przy ul. Szykowskiego w Przemyślu.

W spotkaniu wzięli udział m.in.: wicewojewoda podkarpacki Tomasz Lorenc, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, konsul generalny Ukrainy w Polsce Ołeh Kuc, prezes Związku Ukraińców w Polsce Mirosław Skórka, konsul honorowy Ukrainy w Przemyślu Aleksander Baczyk, przedstawiciele organizacji humanitarnych (m.in. CARE, PAH) oraz członkowie japońskiego konsulatu w naszym kraju. Obecni byli przemyscy radni – Anna Grad-Mizgała i Janusz Zapotocki. Niestety, podczas części oficjalnej nie było żadnego przedstawiciela władz miasta Przemyśla ani nikogo reprezentującego przemyski urząd miejski.

Reklama

– Bardzo dziękujemy rządowi Japonii za wsparcie. W ramach tego, z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, częściowo wyremontowaliśmy i wyposażyliśmy dwa obiekty w Przemyślu. Jest to bardzo ważne w kontekście zbliżającej się, bardzo trudnej dla Ukrainy zimy. Cieszymy się, że mogliśmy zaprezentować owoce naszej pracy. Pięknie dziękujemy wszystkim, którzy pomagali i pomagają naszemu krajowi

– powiedział prezes przemyskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce Igor Horków[paywall].

Zadanie na pokolenia

Nim doszło do oficjalnych przemówień, zgromadzeni minutą ciszy uczcili pamięć wszystkich, którzy zginęli w wyniku zbrodniczej agresji Rosji na Ukrainę.

Reklama

– Dziękuję za pomoc narodu japońskiego dla Ukrainy. Ta płynie od momentu agresji Rosji na nasz kraj. Niezwykle cenne jest, że widzicie potrzeby ludzi. Bardzo dużo słyszymy i mówimy o tym, że będzie trzeba bardzo dużo odbudować w naszym kraju. Słyszymy o zrujnowanych miastach i zniszczonych całych regionach, ale wiemy, że łatwo jest poukładać cegłę na cegle, posklejać to cementem, postawić na to dach. Bardzo trudno będzie jednak, aby w tych budynkach zamieszkali ludzie. Dlatego, że wojna niszczy ludzi. Bo wojna jest tragiczną opowieścią o losach zwykłych ludzi. Dla nas wszystkich będzie to ogromne wyzwanie. Nie na dzień, miesiąc czy rok. To zadanie na pokolenia. Doskonale wiemy, jak długo Polska musiała walczyć z traumą po drugiej wojnie światowej. I doskonale wiemy, że razem, Polacy i Ukraińcy, będą musieli stawić czoła traumie, która będzie w ludziach. Ważne więc są organizacje, które pracują z ludźmi, które podnoszą ich zaufanie, które podnoszą ich godność, które pokazują, że nie można nikogo odrzucić. Te dwa miejsca – Dom Ukraiński i hostel przy ulicy Szykowskiego – są zbudowane przez ludzi i dla ludzi

– powiedział prezes Związku Ukraińców w Polsce Mirosław Skórka.

Reklama

Dziękuję za to, że jesteście

– Minęło tysiąc dni bohaterstwa, wytrwałości i walki o nasze wspólne cele i wartości. Ale to było także tysiąc dni wsparcia i serdeczności. Solidarności, za którą bardzo dziękujemy. Dziękujemy Polsce, że byliście z nami i nadal jesteście. Dziękujemy Japonii i wielu innym krajom na całym świecie. Z takimi partnerami możemy wszystko. Właśnie w tym miejscu, w Domu Ukraińskim w Przemyślu, widzimy tę synergię. Dzięki temu, co tutaj robicie, nasi rodacy otrzymują nieocenione wsparcie. Pomoc jest wielowymiarowa. To nie tylko zapewnienie potrzeb bazowych, tutaj każdy może się realizować i łagodzić problemy. Może się odnaleźć po stracie całego życiowego dorobku. Jesteście wspaniałym przykładem. Bardzo dziękuję narodowi polskiemu i japońskiemu, wszystkim mieszkańcom Przemyśla za to, co dla nas, Ukraińców, robicie. Za to, że jesteście

– stwierdził konsul generalny Ukrainy w Polsce Ołeh Kuc.

Reklama

W trakcie wydarzenia uczestnicy mieli okazję wysłuchać m.in. podsumowania 1000 dni działalności przemyskiego oddziału ZUwP przedstawionego przez Tatianę Nakonieczną. W sali teatralnej Domu Ukraińskiego odbył się także panel dyskusyjny „Przyszłość pomocy humanitarnej w Polsce”, w którym uczestniczyli: Agnieszka Kosowicz (Polskie Forum Migracyjne), Martyna Bogaczyk (Fundacja Edukacja dla Demokracji), Oksana Daszczakiwska (Fundacja Vidrodzhennia), Grzegorz Gruca (Polska Akcja Humanitarna) oraz Piotr Sasin (Care Poland). W czasie, kiedy trwała dyskusja, Dom Ukraiński odwiedził prezydent miasta Przemyśla Wojciech Bakun, który podczas zamkniętego spotkania rozmawiał z ambasadorem Japonii w Polsce A. Kono.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 29/11/2024 19:07
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama